in

Sık Yapılan 5 Fitness Hatası

Düzenli bir şekilde spor yapmak, sağlıklı yaşam için alışkanlık haline getirilmesi gereken bir davranıştır. Bu nedenle sağlığına önem veren tüm bireyler belirli bir plan çerçevesinde sürekli olarak spor aktiviteleri uygulamalıdır. Bunlar yüzme, yürüyüş, açık hava egzersizleri ve daha pek çok spor türünden herhangi biri veya birkaçı olabilir. Çoğu kişi tarafından evde de uygulanabilir olması veya bir spor salonunda  fazla ekipman gerektirmeden yapılabilmesi nedeniyle spor olarak fitness egzersizleri tercih edilir. Fitness egzersizleri uygulanırken hareketleri doğru şekilde yapmak, doğru sıklıkta ve doğru miktarda tekrarlamak gibi dikkat edilmesi gereken pek çok husus söz konusudur. Bunlardan herhangi birinde yapılacak bir hata egzersizin başarıya ulaşmasını engelleyebileceği gibi sağlık sorunlarına da yol açabilir. İşte en sık karşılaşılan ve dikkat edilmesi gereken fitness hataları…

1. Aceleci Davranmak

Spora başlandıktan sonra mümkün olduğunca hızlı bir şekilde forma girmek, sıkılaşmak veya kas geliştirmek şüphesiz birçok kişinin hayalidir.

fitness hataları 2

Fakat spor yapmak, adım adım ilerlenmesi gereken ve sabır gerektiren bir süreçtir. Bir anda yoğun bir egzersiz temposu ile spora giriş yapmak vücut üzerinde olumsuz etkilere yol açabilir. Bu nedenle öncelikli olarak hafif ve orta yoğunluklu egzersizlerle başlanmalı, vücut alıştıkça egzersizlerin yoğunluğu ve miktarı yavaş yavaş artırılmalıdır.

2. Hedef Belirlememek

Fitness egzersizlerine başlanırken bir hedef belirlemek ve buna odaklanmak, egzersizlerde başarının artırılması açısından büyük bir öneme sahiptir.

fitness hataları 3

Kilo vermek, sıkılaşmak, kas kütlesini artırmak veya elastikiyet kazanmak isteyen kişiler bunlara yönelik hedefler belirleyebilirler. Sağlığını korumak için spora başlayan kişiler  gün geçtikçe tek seferde yapabildikleri tekrar sayısını artırmayı, ağırlık çalışanlar her hafta bir üst ağırlık kademesine ulaşmayı, esneklik sağlamak isteyenler zorlandıkları vücut şekillerine ulaşmayı hedefleyebilirler.

3. Egzersizleri Yanlış Uygulamak

Spor yapılırken her zaman ilk öncelik sağlığı tehlikeye atacak hareketler yapmaktan kaçınmak olmalıdır. Fitness egzersizleri bu anlamda dikkat edilmesi gereken hareketler içerir. Egzersizlerin bir spor eğitmeninden öğrenilerek doğru açılarla ve doğru teknikle uygulanması gerekir. Yanlış şekilde yapılan hareketler iskelet ve kas sistemine zarar vererek kalıcı sorunların ortaya çıkmasına zemin hazırlayabilir. Bu nedenle dikkatli olunmasında fayda vardır.

fitness hataları 5

4. Planlı ve Programlı Çalışmamak

Spora başlangıç süreci birçok kişi için heyecan ve hevesle başlanan, fakat bir süre sonra bu heyecanın yitirilmesiyle sonlanan bir süreçtir. Bu şekilde bir anda spora başlamak ve sonrasında bırakmak emeklerin boşa gitmesine neden olacağı gibi sağlık açısından da zararlı olabilmektedir.

fitness hataları 4

Dolayısıyla spor yapmak isteyen kişiler kararlı bir şekilde başlangıç yaparak kendilerine bir program belirlemeli, bu plan çerçevesinde egzersizlerine aksaklığa yer vermeden devam etmelidir.

5. Beslenme Düzenine Dikkat Etmemek

Spor yapan kişilerin dikkat etmesi gereken bir diğer nokta da beslenme düzenidir. Sağlıklı ve dengeli beslenmenin yanı sıra yoğun antrenmanlar sırasında protein gereksiniminin, vitamin ve minerallere olan ihtiyacın artması gibi durumlara yönelik olarak beslenme düzenine gerekli eklemeler de yapılmalıdır. Öncelikli amaç sağlığın korunması olduğundan sağlık açısından zararlı olan hazır gıdalar, basit şeker ve aşırı yağ tüketiminden kaçınılmalıdır. Ayrıca günlük en az 2 litre su tüketimine özen gösterilmeli, antrenman günlerinde ter ile kaybedilen sıvı da göz önünde bulundurularak bu miktar artırılmalıdır.

Yukarıda belirtilen hatalar fitness egzersizleri ile uğraşan kişilerin en sık yaptığı hatalar olup sporda başarı elde etmenizin önünde engel teşkil eden sorunlardır. Bu nedenle bu hatalara düşmemek için mümkün olduğunca spor eğitmenleri ve beslenme uzmanları gibi yol gösterici kişilerden bilgi alınarak spor yaşantısı devam ettirilmelidir. Bu konulara dikkat ederek yapacağınız spor aktivitelerinde uygun giysiler ve egzersiz türünüze uygun spor ayakkabılar için Barcin.com adresini ziyaret ederek ihtiyaç duyduğunuz ürünleri güvenli bir şekilde satın alabilirsiniz.

spora geri dönüş

Spora Geri Dönüş Nasıl Olmalı?

motivasyon kaynağı

Hemen Spora Başlamak İçin 5 Motivasyon Kaynağı