in

Hemen Spora Başlamak İçin 5 Motivasyon Kaynağı

Kimi zaman hayatın yoğun akışı içerisinde yeni bir işe başlamak göründüğünden de zor gelebilir. Böyle anlarda o işe karşı duyulan heyecan azalırken, işin olumlu yanları da oturduğunuz yerden görülmeyebilir. Özellikle kış aylarından itibaren ağırlaşan iş temposu, havaların erken kararması ve soğuk hava sizi hareketsiz bir yaşama doğru çekebilir. Böyle anlarda hareket etmenin ve spora başlamanın bedene, zihne ve yaşama sağladığı yararları görmekte fayda var. Sporun sizlere sunduğu olumlu etkiler incelendiğinde spora hemen  başlamak için motivasyon kaynağı bulmak oldukça kolay! İşte, hemen spora başlamanız için ihtiyacınız olan motivasyon kaynakları…

1- Daha Zinde Bir Gün Geçirmek Elinizde

Spor yapmanın günlük yaşam kalitesine olan etkisi göz önünde bulundurulduğunda hiç vakit kaybetmeden spora başlayabilirsiniz. Düzenli yapılan spor antrenmanları vücudun kas kütlesini geliştirip, yağ yakımı sağlarken sizin gün içerisinde bir yerden bir yere giderken sportif bir şekilde hareket etmenize yardımcı oluyor.

motivasyon kaynağı

Böylelikle şehir koşuşturması içerisinde, işe gidiş yolunuz gözünüzde büyümüyor. Beden yürümeye alışıyor, aynı zamanda kondisyon kazanarak kısa zamanda daha uzun mesafeleri keyifle yürümenizi sağlıyor. Masa başında çalışıyorsanız beden kasları güçlendikçe duruş bozukluklarının önüne geçilerek daha rahat çalışmanız mümkün hale geliyor.

2- Sağlıklı Beslenmeyi de Beraberinde Getiriyor

Spora başladıktan bir süre sonra yeme alışkanlıkları da değişim göstermeye başlıyor. Spor programının yoğunluğuna göre farklılık gösteren bu değişim aynı zamanda ideal kilonuza ulaşmanıza yardımcı oluyor. Sağlıklı beslenme düzeniniz kas kütlesinin sağlıkla gelişmesini sağlıyor. Spor yaptıkça gelişen “Bedenime iyi bakıyorum” hissi, bir zaman sonra yeme alışkanlıklarınıza da yansıyarak sağlıklı bir yeme düzenine geçmenize yardımcı oluyor.

motivasyon kaynağı 5

Sağlıksız yiyeceklerden ve fast-food zincirlerinden kurtulan bedeniniz bu yaşama alıştı mı bir daha sporu hiç bırakmak istemeyebilir! Dolayısıyla siz de hemen spora başlayarak bedeninize tepeden tırnağa daha iyi bakmaya başlayabilirsiniz.

3- Sağlıklı Bir Yaşlılığın Anahtarı

Düzenli yapılan egzersizler kas sistemini güçlendirerek bedenin duruşunu koruyor, sağlamlığını artırıyor. Bu aşamada hayatın bir parçası haline gelen sporun yaşamınıza katkısı bir ömür boyu sürüyor. Düzenli yapılan egzersizler kas sistemini güçlendirerek bedenin duruşunu koruyor, sağlamlığını artırıyor. Eğer spor hayatınızın bir parçası haline gelmişse, yaşamınıza olan katkısı da ömür boyu sürüyor.

motivasyon kaynağı 2

Özellikle yaşlılık döneminde yapılan düzenli egzersizler, bedeninizin zamanın olumsuz etkileriyle yüzleşmesini, denge ve koordinasyon becerilerinin korunmasını sağlıyor. Bununla birlikte, günlük işlerde enerji kaybının yaşanmasının önüne geçerek, psikolojik ve fizyolojik açıdan daha mutlu bir yaşlılık geçirmenize yardımcı oluyor. Böylece “Bedenime iyi bakıyorum” hissi “Bedenime iyi bakıyorum, bir gün o da bana iyi bakacak” hissine dönüşüyor.

4- Kaygı ve Endişeden Kurtulun

Spora başlamak için en büyük motivasyon kaynaklarından biri, bedenin fiziksel sağlığının korunması kadar ruhsal sağlığının da korunması ve güçlü bir zihne sahip olmak olarak görülebilir. Zihin sporla uğraştığı zaman sadece antrenmana odaklanarak bir süreliğine de olsa zihni boşaltmak mümkün oluyor.

motivasyon kaynağı 3

Düzenli spor ise bu durumun zihin tarafından benimsenmesini sağlıyor. Böylece günlük yaşamda daha sakin tepkiler vermek, zor bir durumda kontrolün zihninizde olduğunu bilmek kolaylaşıyor. Siz de bir an önce spora başlayarak stres yönetimini sağlayabilir, endişeye sebep olan düşüncelerinizin kontrolü sağlayarak enerjinizi spora ve pozitifliğe yönlendirebilirsiniz.

5-  Evinizin Rahatlığında Spor Yapın

Günümüzde bilgiye erişebilirliğin daha kolay olması sebebiyle sporla ilgili pek çok bilgiye de rahatça ulaşmak da mümkün. Bu durum spora başlamanız için bir spor salonuna gitme ihtiyacınızı en aza indirerek evinizin sıcaklığında, daha ekonomik şekilde spor yapmanıza olanak sağlıyor. Bunun için yapmanız gereken tek şey ev kıyafetlerinden sıyrılıp spor kıyafetlerinizi giymek! Size uygun olan antrenman programına ulaşarak günün her saati, müsait olduğunuz her an spor yapabilirsiniz. Birkaç ekipman eşliğinde geliştirebileceğiniz spor hareketleri ile kendinizi spor salonunda gibi hissedebilirsiniz.

motivasyon kaynağı 4

Spora başlamak için hiçbir zaman geç değil çünkü spor yapılmaya başlandığı andan itibaren beden üzerinde olumlu etkilerini göstermeye başlıyor. Siz de spora başlamak için bir adım atarak Barcin.com‘da sizlerin beğenisine sunulan spor kıyafetleri ve spor ekipmanları içerisinden uygun seçeneklere bakabilir, antrenmanlarınıza uygun ürünler bularak spora başlamak için yeni bir motivasyon kaynağı yaratabilirsiniz.

fitness hataları

Sık Yapılan 5 Fitness Hatası

Doğru ip Atlama Nasıl Olmalı?