in

Sporcuların Dikkatine! Bu Tetkikleri Yaptırmayı Unutmayın

Sporcuların Dikkatine! Bu Tetkikleri Yaptırmayı Unutmayın

Sağlıklı bir ruha ve bedene sahip olmak herkes için önemlidir. Ancak spor yapanların ve aktif olarak sporla uğraşan kişilerin ise sağlık durumlarına ekstra dikkat etmeleri gerekir. Bazı aktiviteler sporcu sağlığı açısından zorlayıcı olabilir ve çeşitli riskler barındırabilir. Bu noktada sporcular için bilinçli şekilde sağlık takibi yapılması kişilerin ciddi hastalıklardan korunmasına katkı sağlar. Böylece olası sağlık tehditlerinin de önüne geçilmiş olur. Spor sırasında yapılan zararlı uygulamaların ve yanlış alışkanlıkların önceden belirlenmesi hayat kurtaran hamleler yapmayı kolaylaştırır. Peki, sporcu sağlığı nedir ve spor sağlığı için yapılması gereken testler nelerdir? Gelin sporcular için yapılması gereken tetkiklerin detaylarını hep birlikte inceleyelim.

Sporcu Sağlığı: Düzenli Olarak Tetkik Yaptırmanın Önemi

Son yıllarda spor yaparken ciddi sağlık sorunları yaşayan ve hayatını kaybetme riski ile karşı karşıya kalan kişilerin sayısı artış göstermekte. Sağlık kontrolü olmadan gerçekleştirilen ve yüksek efor gerektiren sporlar genellikle kalple ilgili sorunlara neden olur. Yoğun aktiviteler sırasında kalpte meydana gelen hastalıklar sporcuların hayati tehlikeler yaşamasına ve spor etkinliklerinin yarıda kalmasına yol açar. Sporcu sağlığı için düzenli olarak tetkikler yaptırmanın önemi ise bu noktada ortaya çıkar.

Sporcuların, sağlık ve fiziksel performans açısından düzenli şekilde fiziki muayeneden geçmeleri ve gerekli durumlarda EKG tetkikleri yaptırmaları şart. Rutin şekilde yapılan testler, sporcuların ileride oluşabilecek sağlık sorunlarını önlerken var olan rahatsızlıkların teşhisi açısından da son derece önem taşır. EKG yardımı ile teşhis edilebilen ritim bozuklukları veya çeşitli kalp sorunları ya da düzenli şekilde gerçekleştirilen kan testleri sporcu sağlığını korumaya destek olur. Siz de düzenli spor yapan biriyseniz, antrenmanlarınızda kullanabileceğiniz egzersiz ayakkabısı modellerini hemen inceleyebilirsiniz.

Sporcuların Yaptırması Gereken Tetkikler Nelerdir?

Sporcu sağlığı ve spor yaralanmaları konusunda bilinçli hareket ederek aktif spor yapan kişilerin sağlığını koruma altına almak mümkün. Bunun için uzmanlar eşliğinde gerçekleştirilen çeşitli tetkikler ve testler yaptırmak gerekir.

Kardiyovasküler Test

Spor yapan kişilerin genel sağlığı kalp ve damar sisteminin düzgün çalışması ile yakından ilgilidir. Kalp ve damar sisteminin iyi bir şekilde işlevini sürdürmesi, vücudun her noktasına yeterli oranda kan pompalanması anlamına gelir. Bu da profesyonel sporcuların risksiz bir şekilde spor yapması için oldukça önemlidir. Rutin olarak gerçekleştirilen kardiyovasküler testlerde kalp ritmi düzeni ve kalp-damar tıkanıklığının olup olmadığı araştırılır. Kalbin düzgün çalışıp çalışmadığı, hangi hızda ve oranda kan pompalandığı incelenir. Bu sayede uzun vadede sporcuya sorun teşkil edebilecek problemler tespit edilmeye çalışılır. Sporcuların bu testleri 3-6 ayda bir yaptırması önerilir.

Kan Testleri

Hem aktif sporcuların hem de spor yapmayı seven kişilerin dikkate alması gereken konulardan biri de kan testleri. Kan testleri, kişinin kan değerlerinde herhangi bir eksiklik olup olmadığını incelemek açısından değerlidir. Yine bu testler yardımıyla vücutta risk oluşturan bir enfeksiyonun varlığı, olası diyabet sorunları, hormon ve yağ seviyeleri de incelenebilir. Tüm bu önemli faktörler sporcuların spor yapma şeklini ve spora devam edip edemeyeceğini belirlemek açısından kritik önem taşır. Vücutta oluşan herhangi bir sorun veya kan değerlerinde düşüklük olması sporcunun antrenman ve beslenme düzeninde değişiklik yapmasına neden olabilir. Siz de koşu sporu ile ilgilenen biriyseniz koşu ayakkabısı çeşitleri arasından favorilerinizi hemen belirleyebilirsiniz.

Vücut Analizi

Sporu yaşam biçimi haline getirmiş olanların veya profesyonel sporcuların yaptırması gereken tetkiklerden sonuncusu ise vücut analizi testleri. Bu testler vücudun kemik, yağ ve kas yüzdelerini ölçmeye yardım eder ve çeşitli analizlerle kişilerin genel sağlığı hakkında bilgi sahibi olmayı sağlar. Vücut ölçümleri sayesinde sporcuların yağ kütlelerinin oranı, kas kütlelerinin miktarı ve gelişimi düzenli olarak takip edilmelidir. Bu testlerdeki sonuçlar baz alınarak sporcuların spor programları ve beslenme düzenlerini revize etmek ve çeşitli eklemeler yapmak mümkün olur. Böylece zamanla kişinin performansında istenen artış gözlemlenebilir. Ayrıca vücut analizi olası sağlık sorunlarının belirlenmesi açısından da faydalıdır. Futbol oynayan biriyseniz vücut analizi testlerini düzenli olarak yaptırabilirsiniz. Buna ek olarak en yeni futbol ayakkabısı modellerine hemen göz atabilirsiniz.

Siz de sporla aktif olarak uğraşan biriyseniz yukarıdaki test ve tetkikleri yaptırarak beden sağlığınızı koruma altına alabilirsiniz. Dünyanın ünlü markalarının en yeni basketbol ayakkabısı ve ekipmanları için hemen Barcin.com’u inceleyebilirsiniz.

Okulların Vazgeçilmez Ayakkabısı Vans!

Okulların Vazgeçilmez Ayakkabısı Vans!

Timberland Sweatshirtlerle Kışı Sıcak Geçirin!

Timberland Sweatshirtlerle Kışı Sıcak Geçirin!