Menu
in

Sporcuların Vazgeçilmezi Shaker!

Sporcuların Vazgeçilmezi Shaker Nedir?

Sporcuların Vazgeçilmezi Shaker Nedir?

Düzenli olarak spor salonuna gidenler ya da antrenmanları için hedef belirleyenler genellikle protein içerikli sporcu içecekleri tercih eder. Bu nedenle sporcuların olmazsa olmazlarından biri de shakerlardır. Shaker ile elektrikli aletler olmadan kolayca protein veya enerji içeceği yapabilirsiniz. Egzersizden önce veya sonra bir shake içeceği, hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı olabilir ve bu nedenle birçok sporcu için önemli bir ekipmandır. Siz de iyi bir shaker ile antrenman için gereken enerjiyi tek seferde sağlayabilecek öğünler hazırlayabilir, kaslarınızı shaker ile destekleyebilirsiniz.

Antrenman sonrası protein içeceği, birçokları için spor salonu rutininin bir parçasıdır ve çoğu sporcu protein içeceği yapmak için shaker kullanır. Bu nedenle karıştırıcılara genellikle protein shake denir. Shakerlar boyut, malzeme ve karıştırma özellikleri bakımından farklılık gösteren birçok tasarıma sahiptir. Sizin için en doğru boy ve şekle sahip shake karıştırıcı modelini bulmanız  ve ihtiyaçlarınıza yanıt veren özellikleri keşfetmeniz gerekebilir. Gelin en iyi shakerı bulmanız için ipuçları veren shaker rehberimizi birlikte göz atalım.

Sporcuların Vazgeçilmezi Shaker Nedir? 

Shaker, çalkalayıcı veya protein shaker, besin takviyelerini su veya sütle kolayca karıştırmak için tasarlanmış, genellikle plastikten yapılmış bir kaptır. Amacı, egzersiz yaparken veya sonrasında kullanabilmeniz için besleyici ve sıvı alımını destekleyen besin hazırlamaktır. Bu nedenle shakerlar genellikle pratik, rahat ve taşıması kolay egzersiz malzemeleri arasında yer alır.

Shaker çeşitleri malzeme bakımından farklı olsa da tipik bir şekle sahiptir ve genellikle sıvının depolandığı uzun bir bardak veya şişe şeklindedir. Çoğu shakerda genellikle besin takviyeleri için bir veya daha fazla ayrı ekstra kap bulunur. En son modeller, pürüzsüz, topaksız bir karışım için filtreler, huniler veya karıştırma topları gibi aksesuarlar da içerir.

Shaker modelleri sıvılar için ana kap ve protein gibi tozlar ve besin takviyeleri için kap olmak üzere genellikle 2 parçalı olarak tasarlanır. Amaç, homojen bir karışım elde etmek için her şeyi bir araya getirmektir. Shaker kullanımı için adımlar ise şunlardır:

 • İçeceğiniz sıvıyı ana kaba  dökün. Bu genellikle sudur, ancak emilimi kolaylaştırdığı için protein içeceği için süt önerilir.
 • Kullanmak istediğiniz besin takviyesini ekleyin.
 • Varsa, karışım içindeki topakları gidermek için karıştırma topunu, süzgecini veya filtreyi kullanın.
 • Sızıntıyı önlemek için bardağı sıkıca kapatın ve birkaç saniye sallayın.

Shaker modellerinin genellikle yanlarında sıvıların ve takviyelerin oranlarını hesaplamak için hacim göstergeleri bulunur. Hangi oranların tüketime uygun olduğunu bilmek için her bir ürünün etiketlerini dikkatlice okumanız tavsiye edilir. Herhangi bir şüpheniz varsa sağlığınızı tehlikeye atmamak için bir uzmana danışmak daha iyidir. Shaker en sevdiğiniz spor içeceği veya su için bardak olarak da değerlendirilebilir. Egzersiz sırasında çok fazla sıvı kaybedersiniz, bu nedenle vücudunuzdaki sıvı miktarını dengede tutmak için egzersiz sırasında yeterince sıvı aldığınızdan emin olmanız gerekir.

Shaker Modelleri Nelerdir?

Birçok farklı shaker modeli mevcuttur. Örneğin, kullanışlı bir ayırıcı top, altı mikserli bölüm veya kapağa takılan bir çeşit elek ile karıştırabileceğiniz kaplar vardır. En iyi bilyalı shaker modelleri en popüler olanlarıdır ve topları çıkarılabildiğinden musluk altında kolayca temizlenebilir. Ayrıca özel otomatik shaker modelleri de mevcuttur, bu sayede mükemmel bir şekilde karıştırılmış bir içeceğe sahip olabilirsiniz. 

Birkaç parçadan oluşan ve çeşitli bileşenleri birbiriyle kolayca değiştiren shakerları tercih edebilirsiniz. Bölmeli bir shaker sayesinde besin takviyelerini ölçülü şekilde saklayabilir, daha sonra kolayca hazırlayabilirsiniz. Örneğin, besin tozunuzu veya tabletlerinizi spor salonuna kolayca götürebilirsiniz. Böylece içeceğinizi hem pratik bir şekilde hazır hale getirebilir hem de daha önce hazırladığınız içeceklerin daha uzun süre topaksız kalmasını sağlayabilirsiniz.

Shakerlar hacim olarak farklılık gösterir, örneğin 450 ml’den 500 ml’ye kadar daha küçük ve 700 ml’den 850 ml’ye kadar büyük shaker modelleri vardır. İki bölmeli olan shaker çeşitleri daha fazla hacim sağlayabilir. Ancak genellikle shaker modelleri enerji veren ve besin takviyesi olarak kullanılan içecekler için yeterli hacme sahiptir. Böylece suyunuzu ayrı taşıyabilir ve antrenman esnasında kaybettiğiniz sıvı miktarı için su şişelerinizi ve shakerınızı kullanabilirsiniz.

Kullanıcıların popüler spor malzemeleri arasında yer alan shaker, paslanmaz çelik başta olmak üzere cam ve plastikten yapılır. En sık tercih edilen plastik shaker modelleri ise ikiye ayrılır. Sadece plastik malzemeden yapılan shaker taşıması kolay ve hafiftir, ancak kullanılan karışımlar nedeniyle kokuya neden olabilir. Öte yandan BPA içermeyen plastik shaker modelleri ise dayanıklı ve hafiftir. Koku oluşumuna karşı dirençlidir. Paslanmaz çelik shaker tavsiye edilen modeller arasındadır. Sebebi ise çelik shaker karıştırıcının oldukça dayanıklı olmaları ve içeceklerinizi termos gibi bir süre sıcak veya soğuk muhafaza etmeleridir. Ancak plastiklere göre biraz ağır olurlar. cam shaker modelleri de gıda temasına en uygun modellerdir. Çelik gibi pürüzsüz yapısı sayesinde kolay temizlenebilir ve koku oluşmasını önler.

Shaker Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir? 

Genel olarak shaker  çeşitlerinin tümü, protein tozunuzu veya diğer takviyeleri su veya süt ürünü ile kolayca ve hızlı bir şekilde karıştırabilecek şekilde tasarlanmıştır. Satın alırken dikkat etmeniz gereken malzeme, içerik ve karıştırma şeklidir. Tabii ki, shaker fiyat seçenekleri de önemlidir ve burada kalite önemli bir rol oynar.

İyi bir shakera sahip olmak için çeşitli özellikleri karşılaştırmalı ve hangi özelliklerin sizin için önemli olduğuna karar vermelisiniz. Örneğin, her zaman temiz tutması kolay bir model seçtiğinizden emin olmalısınız. Çünkü shakerları temiz tutmak genellikle zor bir iştir. Zor temizlenen malzemeler nedeniyle tat veya koku kalıcı olabilir ve küf veya çürüme oluşabilir.

Bu gibi temelleri göz önünde bulundurarak bir çalkalama kabı satın almanın bir sonraki adımı, belirli satın alma kriterlerini dikkate almaktır. İhtiyacınız olan shakerı seçmenize yardımcı olacak temel faktörler ise şöyledir:

 • Kapatma sistemi: Satın aldığınız shakerın, sızıntı yapmaması için düzgün kapanması önemlidir. Bunun için kapak veya tıpa sisteminin ne kadar verimli olduğunu görmeniz gerekir.
 • Direnç ve malzeme: Çok sık kullanıldıkları için taşıma esnasında sarsıntıya ve darbelere karşı dirençli olmaları gerekir. Güçlendirilmiş plastik veya çelik gibi uzun ömürlü bir malzeme seçilebilir.
 • Ekstra bölmeler: En temel shakerlar sadece sıvı için bir boşluktan oluşur, normal şişelere benzerler. Ancak, ideal bir karışım elde etmek için proteinler, kapsüller, meyveler veya diğer takviyeler için ekstra bölmeleri olan modellere göz atabilirsiniz.
 • Mekanizma: Malzemelerinizi homojen şekilde karıştırabilen bir shaker satın almak oldukça önemlidir. İyi bir mekanizma, güzel bir yumuşak içecek ile topaklarla dolu bir içecek arasındaki farkı yaratır. Bu nedenle karıştırma şekli ve aksesuar çeşitleri oldukça önemlidir.
 • BPA içeriği: BPA kanserojen bir madde olduğu için plastik shaker alırken dikkat etmeniz gereken en önemli şeylerden biri de bileşikleridir. 
 • Hacim: Bir shaker hem taşımaya uygun olmalı hem de gerekli olan miktarlarda içeceğinizi taşıyabilmelidir. 400-500 ml shakerlar standarttır ve genellikle yeterli hacme sahiptir. Kapasite büyüdükçe pratik bir taşıma kabı olmayabilir.
 • Temizlik: Küçük bir şey gibi görünse de iyi bir shaker, kolayca çıkarılabilir parçalara sahip olmalıdır, böylece bardağın tüm köşeleri ve girintileri kolayca temizlenebilir. Bu nedenle shaker satın almadan önce şekline ve malzemelerine dikkat edilmesi gerekir.

Siz de egzersizlerinizde destek olması için sıvı takviyeler kullanıyor ve kendiniz için en iyi shaker modelini arıyorsanız barcin.com spor malzemeleri koleksiyonlarına göz atabilir, dilediğiniz shakera hemen sahip olabilirsiniz.

Yorum Yazın

Exit mobile version