in

Su Toplaması Nedir, Nasıl Geçer?

Su Toplaması Nedir, Nasıl Geçer?

Su toplaması sonucu oluşan kabarcıklar acı verici olabilir ve rahatsızlık yaratabilir Bir kabarcığınız varsa, ne zaman iyileşeceğini merak ediyor olabilirsiniz. Ancak, kabarcıkların iyileşmesi, büyüklüğüne, bağışıklık sisteminize ve pek çok dış etkene bağlı olduğu için kesin bir iyileşme süresi yoktur. Kabarcıkların çoğu, birkaç gün içinde iyileşir, ancak büyük bir alan tahriş olduysa bazen haftalar sürebilir. Blister adı verilen su kabarcığı (bül), iki deri tabakası arasında sıvıyla dolu bir boşluktur. Kabarcıkların iyileşme süresi, gösterdiğiniz dikkate bağlıdır. Örneğin, uygun olmayan ayakkabılar nedeniyle ayaklarınızda su toplaması oluştuysa aynı ayakkabıyı giymeye devam ettiğiniz sürece basınç ve sürtünme oluşmaya devam edecek ve kabarcığın kaybolması daha uzun sürecektir. Ayrıca kabarcığın açılma riski de vardır, bu ise enfeksiyona sebep olabilir. Spor ayakkabılarınızla fazla antrenman yaptığınızda ya da size uygun olmayan ayakkabılar giydiğinizde su toplamasından şikayet ediyorsanız, kabarcıklarla nasıl ilgilenmeniz gerektiğini bilmeniz gerekir.

Su Toplaması Nedir? 

Su toplaması, epidermisinizde sıvı birikmesidir. Kabarcıklar, bulutlu ve beyaz görünür, ancak içindeki sıvı berrak ve sterildir. Ayağınızın altı veya topuğunuz gibi çok fazla sürtünmenin olduğu yerlerde oluşur. Örneğin yeni veya çok dar spor ayakkabısı giydiğinizde kabarcık oluşması muhtemeldir. Cildiniz önce kırmızıya döner ve ardından alttaki dokuyu korumak için bir sıvı birikimi oluşturur. Bu nedenle su toplaması doğal bir yara bandı görevi görür. Sadece sürtünme sebebiyle değil yanık veya kimyasala temas sonucu da su toplaması görülür.

Su Toplaması Nasıl Geçer? 

Su toplaması sonucu oluşan kabarcığınız varsa cildi kendi haline bırakmak en iyisidir. Böylece kabarcık kurur ve yaranın kendi kendine iyileşmesine yardımcı olur. Kabarcık kendi kendine iyileşmediğinde su toplanmış deriyi açmak için bir doktora gitmeniz önerilir. Blisterin üzerine bir koruyucu bant yapıştırarak dış etmenlerden koruyabilir, kabarcığın patlayıp cildin açık hale gelmesini ve dolayısıyla enfeksiyonları önleyebilirsiniz. Su kabarcığı açıldıktan sonra ise cildi iyice dezenfekte etmek gerekir. Kapalı bir kabarcık genellikle 7 gün içinde kendi kendine iyileşirken açık yaraların iyileşmesi daha uzun sürebilir.

Su Toplamasına Ne İyi Gelir?

Su toplaması için yapılacak en iyi şey sürtünmeyi önlemek ve kabarcık oluşumuna sebep olan etkenleri ortadan kaldırmaktır. Ancak daha da önemlisi blister oluşmasını önlemektir. Su toplamasını önleyen ve kabarcık oluşumunda dikkat etmeniz gerekenler ise şöyle sıralanabilir:

Su Toplaması Nedir, Nasıl Geçer?
 • Ayağınıza (hem şekil hem de beden açısından) tam oturan ayakkabılar giyin.
 • Pamuklu çoraplar veya spor çorapları gibi emici özelliklere sahip çoraplar giyin. Sentetik malzemelerden kaçının.
 • Ayaklarınızın ayakkabı içerisinde terlememesi için nefes alan ayakkabılar giyin.
 • Kabarcık oluşan yeri sürtünmeden ve çarpmalardan koruyun.
 • Kabarcığa müdahale etmeyin. 
 • Baş edilemeyen ve çok ağrılı su toplaması mevcut ise doktorunuza başvurun.

Su Toplamasının Olduğu Yerler ve Tedavi Önerileri

Su toplaması sonucu oluşan kabarcıklar genellikle ayak topuklarında, ayak parmaklarında ve tabanında meydana gelir. Bu nedenle ayak su toplaması, en bilinen ve en sık karşılaşılan durumdur. Ancak bisiklet sürücülerinin ellerinde de sürtünme kaynaklı kabarcıklar oluşabilir. El ve ayaklardaki kabarcıklar için tedavi önerileri ise şöyledir:

 • Kabarcıkları patlatmanız gerektiği oldukça yanlış bir fikirdir. Vücudun kendi doğal iyileşme mekanizması nedeniyle oluşan büller patlatılmamalıdır.
 • İçindeki sıvı steril olduğu için küçük bir kabarcık ise kısa sürede iyileşebilir.
 • Kabarcık patlamışsa ölü deriyi çekmemeniz gerekir. Bu daha fazla alanda enfeksiyon riskini artırabilir.
 • Ayaklarınızın nefes almasını sağlayan rahat ayakkabı giyin. Spor ayakkabılar veya fileli ayakkabılar havalandırma için idealdir, bu da fazla terin ayakkabıdan kolayca çıkmasını sağlar.
 • Su kabarcıklarının patlayacağını düşünüyorsanız, üst deriyi dezenfektanla temizleyin ve profesyonel yardım alın.

Antrenman, koşu veya uzun süreli yürüyüşlerde ayaklarınızın su toplamasından şikayetçiyseniz rahat ayakkabılar kabarcık oluşumunu önlemenin en iyi yollarından biridir. Siz de hava alan ve son derece rahat ayakkabılar için Barcin.com ürünlerine göz atabilir, rahat spor ayakkabılara sahip olabilirsiniz.

Kaynaklar: 

 1. https://www.healthline.com/health/how-to-get-rid-of-a-blister#prevention 

2. https://www.nhsinform.scot/illnesses-and-conditions/injuries/skin-injuries/blisters

Yeni Nesil Kaykay: Waveboard

Yeni Nesil Kaykay: Waveboard

Talassofobi (Deniz Korkusu) Nedir, Nasıl Geçer?

Talassofobi (Deniz Korkusu) Nedir, Nasıl Geçer?