Menu
in

Sürekli Uyku Halinden Kurtulmak İçin Sportif Öneriler

sürekli uyku hali

Modern hayatın en önemli sorunlarından birisi, günlük yaşamın yoğunluğundan dolayı ortaya çıkan sürekli uykusuzluk halidir. Özellikle çalışan insanlar ne kadar uyusalar da yine de uykusuz kaldıklarından yakınırlar. Buradan da şu sonuç ortaya çıkar: Çok fazla uyumak, uykusuzluk sorununun bir çözümü değildir. Günlük uyku ihtiyacı hayat alışkanlıklarına göre değişiklik gösterse de her insan günde belirli bir saat uyumak zorundadır. Bu uykunun uzunluğundan ziyade kalitesi daha önemlidir. Uyku kalitesini arttırmanın en iyi yollarından birisi de düzenli spor yapmaktır. Günlük yapılacak küçük sportif egzersizler, uyku kalitesinin artmasını sağlayacaktır. Çalışan ve çalışmayan insanlar sürekli uyku hali içerisinde olmayı önlemeye yönelik ne gibi sportif faaliyetler yapabilirler, nasıl uyku kalitesini arttırabilirler gelin bunları sıralayalım…

Uyanmayı Hızlandırıcı Pratik Öneriler

Sabah uyanmak çoğu insan için bir işkenceye dönüşmektedir. Yataktan çıktıktan sonra çoğu insan 5 dakika daha uyumak için yatağına geri döner. Bu şekilde yatakta geçirilecek 5 dakika yerine bir an önce yataktan kalkmak ve kahvaltı etmeden önce 5 dakikalık açma germe egzersizleri yapmak, uyanmayı hızlandıracak ve güne zinde başlamanıza yardımcı olacaktır. Uyandıktan sonra hazırlanma sürecinde odanın havasız olması uyku halinin devam etmesine sebep olur. Bu nedenle yataktan çıktıktan sonra pencereyi açıp, odayı havalandırmak gerekir. Nasıl odanın temiz havaya ihtiyacı varsa, vücudun da temiz havaya ihtiyacı vardır. Pencere açıldıktan sonra öncelikle burundan derin nefesler alarak temiz hava ciğerlere doldurulur, daha sonra alınan temiz hava, ağızdan verilerek vücudun temiz havaya olan ihtiyacı giderilir. Uyku bu sırada yavaşça açılmaya ve vücut yeni bir güne hazırlanmaya başlayacaktır. Nefes alıp vermeye devam ederken ayaklar birleştirilir ve dik bir şekilde durulur. Önce sağ diz bükülerek ayak yere paralel olacak şekilde havaya kaldırılır, birkaç saniye sonra diğer ayak aynı şekilde kaldırılır ve hareket tekrarlanır. Birkaç tekrardan sonra tamamen uyku hali geçmiş olacak ve vücut yeni güne hazır olacaktır.

İş Yoğunluğunda Uyku Halinden Nasıl Kurtulabilirsiniz?

Masa başında çalışan insanlar gün içinde uykusuzluktan yakınırlar. Bu sürekli uyku hali de küçük egzersizlerle ortadan kaldırılabilir. Oturulan koltukta yapılabilecek 5 dakikalık bazı egzersizler vücudun tazelenmesini sağlayacaktır. Eğer mümkünse çalışılan yer zaman zaman havalandırılmalıdır.

Derin derin nefes almak çok önemlidir. Nefes alınıp verilirken bacaklar karşıya doğru uzatılır. Tam yere paralel olmasına gerek olmaksızın, sırayla bir sağ ayak, bir sol ayak kaldırılıp indirilir. Daha sonra bacaklar makas haline gelecek şekilde sağa ve sola açılıp kapatılmaya başlanır. Bu hareketler yapılırken derin nefes almak oldukça önemlidir. Yapılacak bu hareketler bacaklarda ve vücutta kan akış hızını arttıracağından hem uyuşukluk halini önleyecek hem de uyku halinin geçmesini sağlar. Gün içinde bu hareketleri birkaç kez tekrarlamak uyku problemi için güzel bir çözüm olacaktır.

İşten Sonra Evde Uyku Hali Nasıl Giderilir?

Günün yoğunluğunun vermiş olduğu bitkinlik nedeniyle çoğu insan eve döndükten sonra bir süre uyur. Ancak akşam işten geldikten sonra uyunan uyku kişinin kendisine ayırdığı vakti oldukça fazla azaltır. Bu nedenle uyumak yerine egzersiz yapmak uykuyu vücuttan uzaklaştırmak için daha mantıklı bir çözüm olacaktır. İşten döndükten sonra öncelikle tüm ev havalandırılmalıdır. Çünkü akşama kadar havasız kalan ev uyku hali yaratacaktır. Evin havalandırılmasının ardından küçük egzersizler yapmak çok etkili olacaktır. Yere serilen bir mat üzerinde sırt üstü uzanıp bisiklet sürme hareketi yapılabilir. Özellikle masabaşı çalışan kişilerde akşama kadar işte hareketsiz kalan vücudun kan akışının normale dönmesi böylelikle hızlanacaktır. Bunun yanında bir basamaktan faydalanılarak step egzersizleri yapılabilir. Bu şekilde yapılabilecek bazı basit egzersizler sonrasında göreceksiniz ki tüm uyku halinin vücuttan uzaklaşmış olduğunu görebilirsiniz.

Bu egzersizleri yaparken kullanmak üzere edinmek isteyeceğiniz tüm spor ekipmanlarını Barcin.com adresi üzerinden bulabilir ve kolayca satın alabilirsiniz. Unutmayın ki sporu ne kadar ciddiye alıp ne kadar güzel ekipmanlarla spor yaparsanız, yaptığınız spor o kadar etkili olacaktır.

Yorum Yazın

Exit mobile version