in

Günde 1 Saat Yürüyerek Spor Alışkanlığı Kazanın!

Yürüyüş, formda kalmak isteyenler için oldukça kolay bir spor olarak dikkat çekiyor. Özellikle hareketsiz bir işe sahip olanlar, akşam yürüyüşleriyle sağlıklı bir hayat sürdürmeyi hedefliyor. Kulaklıkta çalan müzik eşliğinde yapılan yürüyüşler, aynı zamanda keyifli bir akşam aktivitesi haline geliyor. Dünya Sağlık Örgütü tarafından da yürüyüş yapmanın faydalarına sürekli dikkat çekiliyor. Günde 1 saat yürümek birçok sağlık sorununu engellerken, diri bir vücuda sahip olmaya imkan tanıyor. Yoğun geçen günün stresinden yürüyüş yaparak arınan sporseverler, kaliteli bir yaşama da adım atıyor. Yürüyüşe başlayarak spor yapma alışkanlığı edinmek de zamanla farklı sporlara ilgiyi artıyor. Fiziksel aktivitelerin en temeli olan yürümek, sağlıklı bir toplumun oluşmasına katkı sunuyor.

günde 1 saat yürümek

Formunu Korumak İsteyenlerin İlacı Günde Bir Saat Yürümek

Günde 1 saat yürümek kasların güçlenmesi açısından da büyük fayda sağlıyor. Tempolu bir yürüyüşle güçlenen bacak kasları, her geçen gün daha yüksek performansla yürümeye destek oluyor. Vücuttaki ağrıların azalmasına da yardımcı olan tempolu yürüyüşler, formda kalmak isteyenlere de mükemmel bir fırsat tanıyor. Yürümek, hem kilo vermek isteyenlere hem de mevcut kilosunu koruma telaşında olanlara iyi geliyor. Özellikle akşam yemeklerinden bir iki saat sonra yapılan yürüyüşler kilo vermek isteyen sporseverler için olmazsa olmaz anlamı taşıyor. Kaliteli bir diyetle desteklenen yürüyüşler sayesinde fit kalmak kolaylaşıyor.

Yürümek, metabolizma hızını artırarak daha hızlı kilo vermeye yardımcı oluyor. Yürüyüş sonrası dinlenirken dahi hızlı çalışan bir metabolizma fit olmaya giden yolu ardına kadar açıyor. Bağırsaklara da büyük yarar sağlayan yürüyüş, kabızlık sorununu büyük oranda azaltıyor. Yürüyüş sayesinde spor alışkanlığına sahip olarak yıllarca hayali kurulan vücuda kavuşmak mümkün hale geliyor.

Yürüyerek Kalp Krizi Riskini Azaltın

Düz bir karın ve sıkı bir vücuda kavuşmanın yanı sıra, her akşam bir saat yürüyerek onlarca hastalıktan korunmak mümkün. Son dönemde artan kalp krizi ölümleri yürümenin ne kadar önemli olduğuna işaret ediyor.

günde 1 saat yürümek

Kalp hastalıklarıyla mücadelede önemli bir rol oynayan yürüyüş, kalp krizi riskini önemli ölçüde azaltıyor. Yürüyüş alışkanlığı, kolesterol hastalarına da ilaç oluyor. Günün bir saatini yürüyüşe ayıran kolesterol hastaları, beslenmeye de dikkat ettikleri takdirde, sağlık açısından büyük yarar görüyor. İyi kolesterol olarak bilinen HDL kolesterolü artıran yürüyüş, kötü kolesterol anlamına gelen LDL’yi düşürüyor. Çeşitli faktörlerle akciğer rahatsızlığı geçirenlere de ilaç olan yürüyüş, solunum kapasitesini yükseltiyor. Günde sadece bir saat yürümek akciğerlerin oksijen kapasitesini artırıyor.

Günde 10 Bin Adım Atmak Sağlığınızı Koruyor

En kolay fiziksel aktivite olan yürüyüş yaparken dikkat edilmesi en önemli şey ise tempo. Olabildiğince tempolu yürüyerek, 10 dakikada 1000 adım atmak doğru bir yürüyüş yapıldığına işaret ediyor. Yani bir saatte atılacak tempolu 6000 adım ve gün içinde buna eklenecek olan temposuz 4000 adım sağlıklı bir hayatın temelini oluşturuyor.

Spor yapma alışkanlığına sahip olmayanlar için yürümek daha önemli hale geliyor. Yürüyerek spor yapmanın keyfine varan ve vücudun salgıladığı endorfinle mutlu olanlar farklı sporlara da ilgi duymaya başlıyor. Böylece yürüyüşü hayatının merkezine koyanlar, yeni sporlarla da tanışma fırsatı buluyor.

günde 1 saat yürümek 2

Yürüyüş yapmaya karar verenlerin dikkat etmesi gereken konuların başındaysa sakatlıklar geliyor. Dikkatli bir şekilde yürümek ve yürüyüş yapılan yola uygun ayakkabılar kullanmak önem kazanıyor. Yürüyüş yapmaya uygun olmayan sandalet, terlik gibi ürünlerle sakatlıklara fırsat vermemek gerekiyor.

En iyi teknolojilerle donatılan yürüyüş ayakkabıları, sporseverlerin sağlığını düşünüyor. Birbirinden ünlü markaların özenle ürettiği yürüyüş ayakkabıları Barcin.com‘da sporcularla buluşuyor.

Birbirinden Lezzetli ve Faydalı Smoothie Tarifleri

Smoothie Nedir? Smoothie Hazırlama Önerileri

sürekli uyku hali

Sürekli Uyku Halinden Kurtulmak İçin Sportif Öneriler