in

Tarçınlı Su ile Kilo Vermenin Yolları

Baharatlar, yemeklere lezzet katmak isteyenlerin en büyük kurtarıcıları arasındadır. Çünkü yemeklere ölçülü miktarda eklendiklerinde, oldukça aromatik lezzetler katarak enfes sonuçlar çıkmasına yardımcı olurlar. Özellikle formda kalmak ve diyet yapmak istiyorsanız, sevdiğiniz baharatları mutfak dolabınızda bir adım öne çıkarabilirsiniz. Peki, bilinen en eski baharatlardan birinin tatlı krizlerinizi önlemeye ve kan şekerinizi düzenlemeye yardımcı olduğunu biliyor muydunuz? 

Tarçınlı su diyeti uzun yıllardır oldukça popüler. Hatta doğru şekilde uygulandığında kısa sürede kilo vermeyi kolaylaştırdığı da söylenir. Ancak sağlığınızı ve metabolizma hızınızı korumak için şok diyetlerden uzak durmanız son derece önemli. O halde, tarçınlı su içmek gerçekten de formunuzu korumakta size yardımcı olabilir mi? Tarçınlı su yapımı için ideal reçeteler hangileri? Gelin, sağlıklı kilo verme sürecinde tarçınlı su içmenin etkilerine beraberce göz atalım.

Tarçınlı Su Nedir?

Vücudunuzdaki tüm sistemlerin ve organların sağlıklı bir şekilde çalışabilmesi için suya ihtiyacı vardır. Ne var ki modern yaşamın yoğun temposu içinde yeterince su içmeyi unutan insanların sayısı oldukça fazladır. Günlük su ihtiyacınızı karşılamadığınız takdirde, metabolizma hızınız yavaşlayabilir ve vücudunuzda ödem oluşabilir. Böyle bir durumda kilo vermekte de zorlanabilirsiniz. Öte yandan, aniden gelen tatlı ve şeker krizleri de diyette yapılan kaçamakların temel gerekçeleri arasındadır. 

Tarçınlı Su ile Kilo Vermenin Yolları

Tarçın, yemeklere ve içeceklere eklendiğinde onların aromasını değiştirerek tüketimi oldukça kolaylaştıran bir baharattır. Özellikle su içmeyi sevmeyen ya da unutan kişiler, suyun içine çubuk ya da kabuk tarçın ekleyerek daha aromatik bir lezzet elde edebilir. Tarçınlı suyun içinde bulunan bileşenler, kan şekerinin dengelenmesine yardımcı olarak olası tatlı krizlerini önlemede etki gösterir. Bu nedenle sağlıklı ve dengeli öğünlerle hazırlanmış diyet listelerinde tarçınlı suya da sıklıkla yer verilir. 

Tarçınlı Su Ne Kadar İçilmeli? 

Tarçınlı su hazırlamak oldukça basittir. Her insanın günlük tüketmesi gereken su miktarı, ağırlığına göre farklılık gösterir. Siz de kilonuzu 0,3 ile çarparak vücudunuzun günlük su ihtiyacını belirleyebilirsiniz. Örneğin 80 kilogram ağırlığındaki bir kişinin günde 2,4 litre su içmesi gerekir. Tarçının da sağlıklı yaşama destek olabilmesi için ölçülü miktarda tüketilmesi büyük önem taşır. Günde en fazla 1 çubuk tarçın ya da 1 çay kaşığı toz tarçın tüketilmesi tavsiye edilir. 

Tüketim miktarınız belirtilen rakamları aşmadığı sürece, seçtiğiniz tarçın türünü doğrudan dilediğiniz miktarda suyun içine ekleyerek tüketebilirsiniz. Kabuk ve çubuk tarçını 1 ya da 2 litrelik soğuk suyun içine atarak bir süre bekletebilir, toz tarçını ise kaynamış suya ekleyerek suyu soğuduktan sonra içebilirsiniz. Dilerseniz, suyunuzu daha da tatlandırmak için tarçının yanı sıra limon, nane ve zencefil gibi besinleri de suya ekleyebilirsiniz. 

Tarçınlı Su ile Kilo Vermenin Yolları

Tarçınlı Suyun Faydaları Nelerdir?

Tarçınlı su, faydaları çok yönlü olan bir reçetedir. Tarçının en önemli etkilerinden biri, vücuttaki insülin duyarlılığını iyileştirmesidir. Bu sayede kan şekerinin dengelenmesini sağlayarak tatlı krizlerini önlemeye ve diyabete karşı koruyucu etki oluşturmaya yardımcı olur. Öte yandan, içeriğindeki antioksidan sayesinde vücut hücrelerine zarar veren maddelere karşı savaşır. Antienflamatuar özelliği ile iltihaplara ve enfeksiyonlara karşı vücut direncini yükseltir. Kolesterol ve trigliserit seviyeleri yüksek olduğundan, tansiyonun dengelenmesine ve kan dolaşımının hızlanmasına yardımcı olur. Ölçülü miktarda tarçınlı su içmek, tüm bu unsurların yanı sıra vücutta yağ yakım sürecini de hızlandırır. 

Tarçınlı Su ile Zayıflama Yöntemleri

Kan şekerinizi dengede tutmak ve vücudunuzun yağ oranını azaltmak için siz de her gün ölçülü miktarda tarçınlı su tüketebilirsiniz. Ancak tarçınlı su içerek 1 haftada 5 ya da 7 kilo kaybettirmeyi vadeden diyet reçetelerine kulak asmayın. Çok hızlı kilo vermenizi sağlayan tüm diyetler, metabolizma hızınızı düşürerek sağlığınızı riske atabilir. Üstelik standart beslenme düzeninize geri döndüğünüzde, verdiğiniz tüm kiloları fazlasıyla geri alabilirsiniz. Tarçınlı su içerek zayıflamak, ancak dengeli öğünler eşliğinde hazırlanmış bir diyet programıyla mümkündür. Tarçınlı suyu ara öğünlerinizde ya da ana öğünlerinizden kısa bir süre sonra tüketmek, tokluk hissinizin pekişmesine ve tatlı isteğinizin azalmasına yardımcı olur. Siz de günlük tüketmeniz gereken suya tarçın ekleyerek, diyetlerinizi daha keyifli ve etkili süreçlere dönüştürebilirsiniz. Elbette, formunuzu korumak için diyet programınızı spor egzersizleriyle desteklemeniz de son derece önemli. İhtiyacınız olan tüm spor ekipmanlarına, kıyafetlerine ve aksesuarlarına barcin.com üzerinden ulaşabilirsiniz.

Lunge Hareketi Lunge Hareketi Yapılışı

Lunge Hareketi, Lunge Hareketi Yapılışı

Avokadonun Faydaları Nelerdir

Avokadonun Faydaları Nelerdir?