in

Tarihe damga vuran smaçlar, asistler ve bloklar

SMAÇLAR

* İlk olarak Julius Erwing’in Los Angeles Lakers’a attığı baskete bakalım. Dribling başlangıcı, smaca başlanan mesafe havada asılı kalma süresi ve topu alttan üsten taşıma göze alındığında eşsiz bir sanat eseri gibi ne dersiniz?

* Birisi Beyaz adamlar sıçrayamaz dediğinde ona göstereceğimiz ilk video bu olmalı! Phoenix Suns forması giyen Tom Chambers, New York Knicks’li Mark Jackson’ın üzerinden geçerek basketi atıyor.

* Gelmiş geçmiş en iyi smaçlar listesinde mutlaka Vince Carter görürsünüz. Olimpiyat finalindeki smacı dünyanın gelmiş geçmiş en iyi smacı olarak kabul edilen Carter, kariyeri boyunca yer çekimine meydan okudu.

* Michael Jordan’ı durdurmak için New York Knicks savunmasından daha iyi bir seçenek olamaz. Ancak unutulmamalı ki Majesteleri durdurulamaz! Patrick Ewing’in basket sonrası isyanı her şeyi anlatıyor.

* Chris Paul, Deandre Jordan’a bu pası alley-oop amacıyla mı yoksa içeriden sayı atsın diye mi verdi tartışılabilir? Tartışılmayacak şey bu smaçta gücün, kontrolün ve hareket kabiliyetinin mükemmelliği.

ASİSTLER

* Larry Bird gibi komple oyuncuların en güçlü yanlarından biri de saha görüşü. Bird burada topu çalıp şut atmak yerine pası tercih ediyor ve Celtics NBA finaline gidiyor.

* Magic Johnson zerafetin sahada ruh bulmuş haliydi. Onun yaptığı sihirlerden sadece birini seçmek haksızlık olur.

* Baba-oğul NBA’de oynayanlardan Thomas ailesi inanılmaz asistleriyle pas vermeyi kuşaklar arasına taşıdı.

* Bir pas ustası olan Jason Williams, dirsekle omuzla kısacası her yeriyle topu takım arkadaşlarına taşıyabiliyordu. En önemli partneri olan Chris Webber’le olan işbirliklerinden biri hala en çok aranan videolardan.

* Steve Nash kariyeri boyunca “Bunu nasıl yaptı” dediğimiz isimlerden biri. Bir pas var ki tüm savunmanın dengesini bozup Grant Hill’in üçlüğünün yolunu açıyor. Nash tarafından yetiştirilen oyunculardan iyi pasörler çıkacak.

BLOK

* NBA tarihinin en çok blok yapan oyuncusu Hakeem Olajuwon, bir Lakers maçında 10 blok yaparak kırılması güç bir rekora imza atmıştı.

* Michael Jordan sadece iyi bir hücumcu değil çok iyi de bir savunmacıydı. Jordan aynı zamanda yaşlanmıyordu! Wizzards formasıyla 40 yaşında bu bloğu yapmıştı.

* LeBron James’in geçen sezon şampiyonluğu getiren hareketlerinden biri de savunmadaydı. Avını bekleyen bir yırtıcı gibi Andre Iguodala’yı bekleyen James topu panyada patlatıyordu neredeyse!

* Blake Griffin ligin en güçlü pivotlarından biri ve hem hücumda hem savunmada rakiplerine büyük problemler çıkarıyor. Griffin “180 derecelik blok” adıyla tarihe geçen bu hareketiyle yeni bir çığır açıyor.

* Blok denilince akla Dikembe Mutombo ve o meşhur parmak hareket gelir. Kongolu oyuncunun o kadar çok bloğu var ki hangisini seçeceğimizi bilemedik. En iyisi onun bu özelliğini kullanan güzel bir reklamla bitirelim. Uykusuz gecenizde umarız çok güzel hareketler izlersiniz

0

NBA’in En Çok Kazananları (1-50)

Plank Rotation Egzersizi Nasıl Yapılır?