in ,

Tatillerde Formu Korumanın 4 Yolu

Bu yazıyı okuyorsanız, siz de hem koşuyu, hem de tatili sevenlerdensiniz. Eh tatil veya eğlenceler demek, yan gelip yatmak, hem vücudu, hem zihni dinlendirmek, kuralların dışına çıkmak demek. Bu durumda, tartıda da, kondüsyonel anlamda da çizgilerimizin dışına çıkmış oluyoruz. O zaman aşağıdaki 4 ipucunu okuyup, tatillerde veya katılacağımız partilerde formumuzu nasıl koruyacağımıza bir bakalım;

Hareket Etmeye Devam Edin

Elbette hareket etmeye devam ettikçe formunuzu korursunuz fakat bunu yoğun günlerinizde de sürdürmeye çalışın. Çok sıkı bir koşu programı gerçekçi olamasa da veya bunu yapmak istemeseniz de, sporunuzu keyifli bir şekilde günlük planınıza dahil etmeyi deneyin. Spor salonunda tek başına çalışmak yerine, ailenizle bir keyif koşusuna çıkın ya da uzun yürüyüş veya dağ yürüyüşü gibi genellikle yapmadığınız bir şeyi yapın. Karla kaplı bir yerde yaşıyorsanız, karda koşu için ayakakbılara takılan eklentiden edinin veya cross country kayak yapmayı deneyin.

Yeterli Miktarda Sıvı Alın

Su, daima sizin dostunuzdur ancak kutlama partileri arasında ve tatillerde bu dostunuzla arayı açarsınız. Sıklıkla hafif sıvı kaybı, kendinizi acıkmışsınız gibi düşündürüp, çok fazla abur cubur ve şişmanlatıcı aperatifleri yemenize sebep olur. Bir veya iki kadeh kokteyl ile keyiflendikten sonra da yeniden sıvı alımı yaptığınızdan emin olmalısınız.
Sebzeleri Atlamayın

Uzanıp film izlerken kebapları, lahmacunları mideye indirmek birçok kişinin kulağına hoş gelse de, daha sağlıklı besin seçeneklerini menünüze dahil etmeyi atlamayın. Partilerde, karides kokteyli, füme et ve sebzeleri arayın. Eğer daha sağlıklı beslenmek istiyorsanız, arkadaşlarınızdan partiye sevip yemek isteyeceğiniz türde aperatif ve mezeler getirmelerini rica edin.

Alkol söz konusu olduğunda, daha düşük kalorili seçenekler, votka gibi şeffaf içecekler demektir. Tabi soda gibi kalorisiz bir sıvıyı da içeceğinize eklediğinizden emin olun. Bir kadeh kırmızı şarap da size sağlığa faydaları olan bir içecek olarak düşünülebilir.

Kutlamalarda Kendinizi İzleyin

Eğer sadece istediklerinizi yapsaydınız, kutlamada gün/gece boyunca şeker dolu kahveli içecekler ve diğer tatlı abur cuburları mideye indirirdiniz. Arkadaşlarınızla dışarı çıktığınızda sizi yoldan çıkaracak iştahınızı biraz bastırın ve daha sağlıklı olan yiyecek ve içecekleri tüketin. Starbucks gibi bir yerde, hindistan cevizi sütlü (veya yağsız sütlü) espressoyu, üzerine zencefilli ekmek şurubu ile deneyin ve tatilin keyfini böyle çıkarın. Naneli moka da iyi bir seçenek olabilir.

Yılbaşı Özel: Kırmızı Hediye Rehberi

Bisiklet Yolunda Güvenle ve Stressiz Koşmanın Yolları