in

Tenisçi Dirseği Nedir?

Tenisçi Dirseği Nedir?

Tenisçi dirseği veya epikondilit, uzun süre devam edebilen kötü bir yaralanmadır. Bu nedenle sıkça sorulan “epikondilit nedir?” sorusunun yanıtı “tenisçi dirseği” olarak yanıtlanabilir. Tenisçi dirseği hastalığı erken fark edilmediğinde yırtık kasların iyileşmesi genellikle daha uzun sürebilir. Çünkü tenisçi dirseği çok yaygın bir durumdur. Faal bir tenis oyuncusu olmasanız bile herhangi bir zorlanma durumunda ortaya çıkabilir. Genel olarak dirseğin dış tarafında bazen önkol ve bileğe yayılan ağrı şikayetleri vardır. Şikayetler el bileği ve elin ekstansör adı verilen kasları kasıldığında, örneğin ellerinizle bir şey almak istediğinizde ortaya çıkabilir.

Ağrı, eli ve bileği yukarı doğru hareket ettirmenizi sağlayan tendonların ve bağlantılarının iltihaplanmasından kaynaklanır. Bu tendonların bağlantısı dirseğin dış tarafında olduğundan ağrı yaygın hissedilir. Dirsek, bilek ve parmakların gerilmesi ağrının artmasına neden olur. Bu nedenle teşhis etmek oldukça kolaydır, ancak bilek ve kolunuzun herhangi bir yerinde ağrı hissediyorsanız doktorunuza başvurmanız ve kesin bir teşhis konulması oldukça önemlidir. Bununla birlikte tenisçi dirseği teşhisinizi daha iyi anlayabilmek için belirtilere göz atabilir, tedavi yöntemlerini uygulayabilirsiniz.

Tenisçi Dirseği Belirtileri Nelerdir?

Tenisçi dirseği genellikle bir raket sporu uygulaması sırasında veya çok sık yanlış hareketin yapılması sonucu ortaya çıkar. Daha sonra tendonlarda ve kaslarda küçük yırtıklar meydana gelebilir ve bu da iltihaba neden olur. Bu iltihaplanma şiddetli ağrının temel sebebidir. Ağrı dirseğin dış tarafında yer alır ve boyun, sırt veya omuza ilerleyebilir. Tenisçi dirseği hastalığı ise doğru egzersizler ve tedavilerle iyileşebilir.

Tenisçi dirseği gelişiminin sadece tenisten kaynaklanması gerekmez. İyi bilinen bir başka neden ise el ve bileklerin yoğun kullanımına neden olan işlerdir. Ancak tenis oyuncularının yarısının bir noktada bu hastalıktan etkilenmesi büyü bir olasılıktır. Özellikle 35 yaş üstü oyuncular daha fazla risk altındadır. Ekstansör kaslar, dirseğin dış kısmındaki kasların birleşme yerindeki aşırı gerilme nedeniyle tahriş meydana gelir. Sizi bir süre rahatsız edebilecek can sıkıcı bir durumdur, çünkü bazen aylar sürer. Ancak bu durum genellikle kendiliğinden geçer. Bileklerinizi aynı şekilde kullanmaya devam ederseniz, semptomlar da devam eder. Tenisçi dirseği semptomları ise şunlardır:

  • Dirsekte özellikle dış tarafında ağrı.
  • Ağrı ön kolunuza ve elinize yayılabilir.
  • Tendonunuzu aşırı geren aktivite esnasında ağrıyla kendini gösterir.
  • Bir fincan kahve gibi hafif bir yük taşırken de ağrı hissedebilirsiniz.
  • Kolunuzu kullanmadığınız zamanlarda ve hatta yatarken de ağrı meydana gelebilir.
  • Dirseğinizde sertlik olabilir.
  • Zamanla ön kolunuzdaki güç azalır.
Tenisçi Dirseği Nedir?

Tenisçi Dirseği Tedavisi Nedir?

Tenisçi dirseği, dirseğin dış tarafındaki bir tendonun aşırı kullanımından kaynaklanan yaralanma olduğundan çoğu tenisçi dirseği dinlenme ve ilaç tedavisi ile iyileşir. Düzelmediği durumlarda ise dirsekten küçük bir operasyon yapılır. Durumun bilimsel adı lateral epikondilittir. Çoğu tenisçi dirseği ameliyatsız iyileşir. Buna konservatif tedavi denir. Bununla birlikte tenisçi dirseği egzersizleri de oldukça yararlıdır. Tedavi sürecinin daha kısa sürmesine yardımcı olur. Tenisçi dirseği tedavisi genellikle dinlenme ile başlar. Çünkü kası germekten kaçınmak ve aynı yanlış hareketleri sürdürmemek, vücudunuza yırtılan kasları onarması için zaman tanır. Bununla birlikte dinlenme esnasında sizi yaralayabilecek hareketlerden kaçınmanız da oldukça önemlidir. Bunun için rahat kadın şort modellerini kombinlerinize dahil edebilirsiniz.

Tedavi sürecinde tenis oynamaya devam etmeniz gerekiyorsa kortta daha rahat hareket etmenizi sağlayan tenis ayakkabısı modellerini kullanmanız tavsiye edilir. Bu ayakkabılar sayesinde gelen topu karşılarken daha fazla hareket eder ve topa uzanırken bileklerinizi zorlamamış olursunuz. Tenisçi dirseği egzersizleri de tedavinin bir parçasıdır. Fizyoterapist eşliğinde ideal hareketleri yaparak süreci hızlandırabilirsiniz. Siz de tenisçi dirseği ya da lateral epikondilit sorunu yaşıyorsanız, dinlenmeli ve tedavilerinizi aksatmamalısınız. Bununla birlikte tenis oynarken doğru ekipman da yaralanmaların önüne geçebilir. Barcin.com ayrıcalıklarından yararlanarak ideal bir tenis raketi, yumuşak ve esnek tenis ayakkabısı ve rahat bir bra alabilirsiniz.

Tasarımıyla İlgi Çeken 5 Ayakkabı Modeli

Tasarımıyla İlgi Çeken 5 Ayakkabı Modeli

Tırmanış Tutkunlarının Mutlaka Gitmesi Gereken 5 Yer

Tırmanış Tutkunlarının Mutlaka Gitmesi Gereken 5 Yer