in

The Normal One: Jürgen Klopp

Jürgen Klopp özellikle Borussia Dortmund ile yakaladığı başarılarla adından söz ettirmeyi başarmış olan Alman teknik adamdır. Geçmişi futbolculuğa dayanan başarılı isim 16 Haziran 1967 yılında Almanya’nın batısında bulunan Stuttgart’ta dünyaya gelmiştir. Küçük yaşlardan futbola meraklı olan Klopp gelecekte başarılı bir teknik adam olacağını daha o yaşlarda kanıtlamış gibidir.

Henüz 8 yaşındayken 1975 yılında SV Glatten forması giyerek altyapıya yazılan Jurgen Norbert Klopp 1983 yılına kadar top koşturmuştur. Sonrasında ise 1983 yılında transfer olduğu TuS Ergenzingen klübü biraz daha gelişmesi için ona fırsatlar sunacaktır. Sene 1989 olduğunda artık Klopp profesyonel futbol kariyerine başlamaya hazırdır. Bunun için ilk durağı ise Mainz 05 olur. Oldukça vefakar bir futbolcu olmasını ise yalnızca Mainz’de forma giyerek göstermiştir. Takımıyla toplamda 337 maça çıkarak 52 gol kaydetmeyi başarmıştır. Mevkii olarak ise hem defans hem forvet oynaması futbol otoriterlerinin dikkatinden kaçmamıştır.

Futbolculuğuyla adından söz ettirmeye başlamış olsa da Klopp için sahnenin perdeleri futbolculuk kariyerinin ardından başlayacaktır. Kendisi 12 sene boyunca Bundesliga ikinci liginde futbolculuk yaptığı Mainz 05’in teknik direktörü olarak Eckhard Krautzun’un görevini devraldı. İlk sezon işler yolunda gitmese de ligin son sıralarında düşmemeyi başarmıştı. 2002-2003 sezonuna kadar ikinci ligte kalan 2003-2004 sezonunda averajla ligi üçüncü bitirip Bundesliga’ya yükselmeye hak kazandı. Bu Jürgen Klopp içinde ilk Bundesliga deneyimiydi. Bu süreçte Klopp için önemi olan anlardan birisi de 11.sırada bitirilen sezona rağmen Fair Play dolayısıyla Avrupa kupalarına katılmasıydı. Ön elemelerde Mika FC ve Keflavik IF klupleri elenerek tur mücadelelerine kalındı. Ancak Klopp’un öğrencileri ilk turda Sevilla karşısında toplamda 2-0’lık yenilgiyle Avrupa kupalarına veda etti.

Jürgen Klopp tekrar ikinci lige düşen takımını bir daha Bundesliga’ya çıkaramayınca sözleşmesini uzatmadı ve kulübünden ayrıldı. Hemen ardından ise Alman devi Borussia Dortmund ile iki yıllık bir sözleşme imzaladı. Mainz 05 ile yöneticilik anlamında başarılı bir yol izleyeceğinin sinyallerini verirken futbola olan bakış açısı ve vizyonunu da kanıtlamış oldu. Ancak asıl sıçrama anı Dortmund ile gerçekleşecekti. İlk sezonunda başarılı bir ivme kazanmasına karşın kupalara katılamamasına rağmen Almanya Süper Kupası‘nı kazanmayı başardı. Borussia Dortmund yönetimi ise sürpriz bir biçimde sözleşmesini aynı sezon içinde 2012 yılına kadar uzatmayı teklif etti.

Ligde 5.sıraya yükselerek Avrupa kupalarına doğrudan kazanmayı başaran Jürgen Klopp öğrencileriyle başarılı bir çıkış yakalayıp bunu sürdürmenin peşindeydi. Klasik bir teknik adamdan farklı düşünmesi, organize oyun stili ve Alman futbol otoritesini sonuna kadar yansıtması Burussia Dortmund’a 90’lı yıllarındaki görkemi geri kazandırdı. 2010-2011 sezonunda ligin ilk yarısı lider kapatılırken mutlu sona sezon sonunda ulaşıldı. Dortmund’un sekiz yıllık şampiyonluk hasretine son veren Klopp dünya spor basınında en çok konuşulan isimlerden birisi oldu. Aynı zamanda 2011 Ocak ayı itibariyle Liverpool’a gideceği söylentileri de oldukça sık söylenmeye başlanmıştı.

Bunları yalanlayan ve takımının başında kalacağını açıklayan Jürgen Klopp öyle de yaptı. 2015 yılına kadar uzamış olan sözleşmesini tamamladıktan sonra 2015 yılında Liverpool’un başına geçerek teknik direktörlük kariyerine Premier Ligte devam etmektedir.

Jürgen Klopp Başarıları

  • Jürgen Klopp Mainz 05 ile 2003-2004 sezonunda Bundesliga ikinci ligten, birinci lige yükselmeyi başarmıştır.
  • 2008 yılında Borussia Dortmund’un başına geçmiş
  • Borussia Dortmund ile 2010-11 sezonunda Bundesliga şampiyonluğu yaşamıştır.
  • 2011-2012 sezonunda ise Almanya Süper Kupası’nı kazanmıştır.
  • Bunun haricinde Almanya Süper Kupası için 2008 ve 2013 yıllarında finalde kaybetmiş
  • Jürgen Klopp’un öğrencileri 2012-2013 yılında UEFA Şampiyonlar Liginde ikinci olmayı başarmıştır.

Arda Turan İle İlgili Bunları Biliyor muydunuz?

Frikiklerin Efendisi: Hakan Çalhanoğlu