Menu
in ,

Topuk Dikeni ve Ağrısına Doğal Çözüm Yolları

Ayak ağrılarına neden olan rahatsızlıkların başında gelen topuk dikeni, genellikle ayak anatomisine uygun olmayan ayakkabı kullanımı ile gelişen bir rahatsızlıktır. Yoğun ayak ağrısına neden olan topuk dikeni, topuk kemiğindeki plakanın kireçlenmesi ve ayak tabanında yer alan tendonun iltihaplanması sonucunda ortaya çıkar. Ayak tabanındaki birden fazla sorunun neden olduğu bu rahatsızlık, çıplak ayakla yürüme, uzun süre ayakta durma, uzun yürüyüşler yapma, uzun süre oturduktan sonra aniden ayağa kalkma, basit egzersizler sonucunda şiddetli ağrı oluşmasına neden olur. İltihaplanma ve kireçlenme sorunlarının giderilmesi için tıbbi yardım alınması tavsiye edilir. Bununla birlikte ağrının hafifletilmesi için ortopedik ayakkabılar kullanmak, soğuk kompres uygulamaları, ayak tabanına masaj yapmak gibi doğal çözüm yolları denenebilir. Topuk dikeni dışında taban ve topuk ağrısına neden olabilen pek çok faktör vardır. Gelin topuk ağrısının yaygın nedenlerini ve ağrıların hafifletilmesi için uygulanabilecek doğal yöntemleri birlikte inceleyelim.

Topuk Ağrısının En Yaygın Nedenleri Nelerdir?

Topuklarda ağrıya neden olabilecek faktörlerden en yaygın olanı ayak anatomisine uygun olmayan ayakkabı kullanımıdır. Ayakkabı tabanlarının ayak tabanını destekleyecek yastıklama tasarımına sahip olması gerekir. Bu yastıklamalar ayakkabının türüne göre farklılık gösterdiği için yapılacak aktiviteye veya kullanım amacına uygun ayakkabıların tercih edilmesinde fayda vardır. Örneğin, koşu ayakkabısı ile yürüyüş ayakkabısı modellerinin yastıklama tasarımı birbirinden farklıdır. Çünkü koşu sırasında ayak tabanına daha fazla basınç uygulanır. Koşu ayakkabılarındaki yastıklama desteklerinin konumu, ölçüleri, darbe emiciliği de buna uygun şekildedir. Dolayısıyla koşu antrenmanlarında yürüyüş ayakkabıları kullanmak, ayak tabanının doğru şekilde desteklenmemesine neden olur. Bunun sonucunda da yaygın taban – topuk ağrısı gelişir. Bu sebeple doğru ayakkabı seçimi oldukça önemlidir.

Topuk bölgesinde ağrı olmasının diğer yaygın nedenleri ise obezite, yaralanmalar, romatizmal hastalıklar, topuk dikeni, plantar fasiit rahatsızlığı, tendon hasarı, ayak parmaklarında sinir sıkışması sonucunda ortaya çıkan Morton nöroması hastalığıdır. Topuk ağrısı tedavisi için ilk etapta ağrının nedeninin keşfedilmesi gerekir. Bu noktada en sağlıklı sonuç hekim muayenesi ile ortaya çıkar. Nedeni belirlenmemiş ve doğru şekilde tedavi edilmeyen topuk ağrıları zamanla kronikleşebilir. Bu da hem yaşam kalitenizin hem hareket kabiliyetinizin azalmasına neden olacak kadar önemlidir. Ayak tabanında bulunan anatomik bozukluklar ve bu bozukluklara uygun tabanlı ayakkabı kullanılmaması da topuk ağrısı oluşturabilir. Bu sebeple ilk defa topuk ağrısı sorunu yaşıyorsanız ayakkabınızın kullanım amacınıza ve ayak anatominize uygun olup olmadığını kontrol etmeniz önerilir.

Evde Topuk Ağrısı için Hangi Doğal Çözümler Uygulanabilir?

Topuk dikeni gibi iltihaplı seyreden rahatsızlıklar nedeniyle topuk bölgesinde ağrı var ise hekim tarafından tedavi edilmesi gerektiği unutulmamalıdır. Ancak hem hekim tedavisini desteklemek hem de hatalı ayakkabı kullanımı, uzun süre ayakta durma gibi etkenler nedeniyle oluşan topuk ağrısını hafifletmek için bazı doğal yöntemler uygulanabilir. Mevcut tedavi sürecine zarar vermeyen doğal yöntemlerden biri ayak tabanına masaj yapmaktır. Bu süreçte nemlendirici kremler veya rahatlatıcı doğal yağlar da kullanılabilir. Topuktan tabana dairesel hareketler ile hafif basınç uygulanarak yapılan masaj, rahatlama sağlayabilecek niteliktedir. Sık tercih edilen doğal ağrı kesici yöntemler arasında soğuk kompres uygulamaları da yer alır. Bu noktada temiz bir bezle sardığınız buz torbasını kullanabilirsiniz. Bununla birlikte sık sık ayaklarınızı uzatarak dinlendirmek, ayak parmaklarına ve tabanına esneklik kazandıracak hafif egzersizler yapmak da evde uygulanabilecek doğal çözümler arasındadır. Bu tarz egzersizler için direnç bantları gibi egzersiz aksesuarları kullanabilirsiniz.

Topuk Ağrısını Önlemek için Hangi Alışkanlıklar Edinilmeli?

Ayak tabanı ve topuk bölgelerinde kronik ağrılar gelişmesini önlemek için ayaklarınıza binen yükü azaltmak, uygun tabanlı ayakkabılar kullanmak, düzenli ayak bakımı yapmak, yumuşak – pamuklu çorap giymek gibi pek çok alışkanlık edinebilirsiniz. Basit gibi görünse de şiddetli topuk ağrılarının oluşumunu önleyecek kadar etkili olan bu alışkanlıklar yaşam kalitenizin azalmasını da engelleyecek niteliktedir. Günlük yaşamınızda kolaylıkla uygulayabileceğiniz ve alışkanlık haline getirebileceğiniz yöntemler şu şekilde sıralanabilir:

  • Ayak hijyeninizi sağlamak için düzenli ayak bakım rutinleri oluşturabilirsiniz. Bu sayede mantar ve benzeri organizmaların gelişimini önlemiş olursunuz.
  • Ayak tabanınızı doğru şekilde destekleyen ayakkabılar tercih edebilir, topuk bölgesine dengesiz yük binmesini önleyebilirsiniz. Özellikle topuk ağrısı sorununuz var ise yüksek topuklu ayakkabılar yerine ortopedik tabanlı ve kısa kalın topuklu ayakkabılar kullanabilirsiniz.
  • Ayaklara yük binmesini önlemek için kilo kontrolü oldukça faydalıdır. Ek olarak düzenli egzersizlerle ayak bileği, bacak, kalça kaslarınızı güçlendirebilir, esneklik kazanabilirsiniz.
  • Ayak tabanınız kullandığınız ayakkabı ile yeterince desteklenmiyor ise uygun yastıklamaya sahip iç tabanlar kullanabilirsiniz.
  • Topuk ağrısı önleme ve ayak sağlığı için öneriler arasında dengeli beslenme de yer alır. Çünkü dengeli beslendiğinizde yeterince kalsiyum ve D vitamini alırsınız Bu da kemiklerimizin güçlü olmasına yardımcı olur.

Siz de topuk ağrılarını önlemek için doğru ayakkabılar kullanmak istiyorsanız Barcin.com’da yer alan ortopedik tabanlı, özel yastıklama desteklerine sahip ayakkabılar arasından dilediğinizi tercih edebilirsiniz.

Yorum Yazın

Exit mobile version