in

Tüm Zamanların En İyi 10 Spor Ayakkabısı

Bu yazıyı okuduğunuza göre siz de iflah olmaz bir spor ayakkabı bağımlısınız. Sunduğu konforla kalplerimizi kazanan spor ayakkabılar, tasarımlarıyla hepimiz için birer tutku haline dönüştü. Bu anlatılmaz tutkuyu ancak yaşayan bilir;) Şimdi bu tutkuyu körükleyen ve tasarımlarıyla efsaneleşen 10 spor ayakkabıya yakından bakıyoruz.

Nike Air Max 1

Air Max efsanesi 1987’de satışa çıkan Air Max 1 ile başladı. Görünür Air tabanıyla tarih yazan ayakkabı, gerçek bir ikon haline dönüşünce her sezon yeni renkleriyle sevenlerini selamlamaya devam ediyor.

adidas Stan Smith

Efsane tenis oyuncusu Stan Smith‘in ismini alarak efsane spor ayakkabılar arasına adını yazdıran ayakkabı, 1971 yılından beri aynı tasarımla en iyiler arasında yer alıyor. Tenis ayakkabısı olmasına rağmen konforu ve deri üst yüzeye sahip tasarımıyla aklımızı başımızdan alan Stan Smith, zaman zaman renklense de bizim için beyazının yerini hiçbir şey alamaz.

Converse All Star Chuck Taylor

Basit bir kauçuk taban ayakkabının her döneme damga vuracağını kim tahmin ederdi ki? Moda, cinsiyet, yaş, tarz gözetmeksizin her dönem revaçta olan Converse All Star Chuck Taylor, 1917 yılından bu yana değişmeyen tasarımıyla en çok kopyalanan spor ayakkabıların başında geliyor.

Nike Air Force 1

Nike’ın Air yastıklama sistemine sahip ilk basketbol ayakkabısı olan Nike Air Force 1, kısa sürede basketbol severleri bağımlısı haline getirdi. Sadece basketbol severlerle yetinmeyen Air Force 1, high ve mid modelleriyle ve lekesiz beyaz rengiyle sokaklarda yayılmaya başladıkça efsane haline geldi. Kısa süre önce yeni Nike Air Force 1 dalgasının ne kadar etkili olduğundan ve bloggerları nasıl ele geçirdiğinden bahsetmiştik. Kısacası koleksiyonunuzda Air Force 1 yoksa, o koleksiyon hep eksik kalacak demektir:(

Puma Suede

İsmini süet üst yüzeyinden alan Puma Suede ile 1968 yılında tanıştık. Zamanla sokak kültürünün bir parçası haline gelen spor ayakkabı, kaykaycıların ve break dansçıların vazgeçilmezi haline geldi. Acaba bu sezon hangi renkleri çıkacak diye bekleyip durduğumuz Puma Suede, daha uzun seneler bizi yalnız bırakmayacak gibi görünüyor.

Nike Cortez

Nike’ın ilk koşu ayakkabısı olan Cortez’in tasarımını yapan Bill Bowerman, uzun mesafe koşucuların ihtiyaçlarından yola çıktı. Uzun koşularda konfor sağlayan tasarımıyla sokaklarda uzun zaman geçirenlerin de en sevdikleri arasına giren Nike Cortez’i “Run Forrest Run” sloganını zihnimize kazıyan Forrest Gump filminde görmüş olabilir misiniz?

adidas Superstar

1969’dan beri adidas’ın en çok satan spor ayakkabılarından biri olan adidas Superstar’ın ilk yıldızlaşması NBA sahalarındaki büyük yükselişiyle oldu. Rahat ve sağlam bir basketbol ayakkabısı olarak tasarlanan Superstar, Karem Abdul Jabbar tarafından giyildiğinde efsane haline dönüşeceği belli olmuştu. Zamanla sokağa sıçrayan adidas Superstar, şimdilerde Supercolor serisiyle yeni nesli kalbinden vurmuş durumda.

Nike Air Pegasus 83

30 yılı deviren bir efsane daha. Yine koşu performansını artırmak ve koşuculara uzun süreli performans sağlamak amacıyla tasarlanan Nike Air Pegasus 83, yerini sağlamlaştırdıkça retro spor ayakkabıların en sevilenleri arasına girdi. Air Pegasus 83 satın alacaksanız tek düşünmeniz gereken seçeceğiniz renk olmalı;)

Onitsuka Tiger Corsair

İyice baktığınızda Nike Cortez ile benzerlikler görebileceğiniz Onitsuka Tiger Corsair, aynı Cortez gibi Bill Bowerman tasarımı. EVA orta tabanıyla yastıklaması artırılan ama hafifliği korunan ayakkabının sade tasarımı günlük giyimde çok tercih edilmesine, dolayısıyla 70’li yıllardan günümüze kadar gelmesine sebep oldu.

Nike Air Jordan 1

Michael Jordan gibi bir basketbol efsanesinden ilham alan Air Jordan serisinin, ilk modeli Air Jordan 1, doğal olarak tarihe geçti. Bu sene 30. yılını kutlayan Air Jordan 1 retro modelleriyle hala hem basketbol severlerin hem de sokak kültürünü benimseyenlerin değişmez favorileri arasında yer alıyor.

Yarı Maraton Beslenmesi

Koşucuların 4 Yaygın Problemi