in

Türkiye’nin En Hızlı Adamı: Jak Ali Harvey

Gerçek adı Jacques Harvey olan atletimiz 4 Mayıs 1989’da Jamaika’nın Hanover Parish’de doğdu. Çok önemli bir Atletizm ülkesi olan Jamaika’da, 70 bin nüfuslu bu küçük bölgeden bugüne kadar çıkan tek başarılı bir atlet vardı: Efsane kadın sprinter Merlene Ottey. Oldukça sakin ve olgun bir duruşu olan Jak Ali’nin spora başlama hikayesi bir hayli ilginç:

“Annemle babam ben küçükken ayrıldı. Annem Amerika’da, babam ise Jamaika’da yaşıyor. Ben babamla kaldım. Babam spor yapmamı değil, dinle ilgilenmemi istiyordu. Benimse tek isteğim koşmaktı. Babam dini sebeplerden koşmama izin vermeyince evden kaçtım ve spora 19 yaşımda halamın yanında başladım. “

Birçok vatandaşı gibi şansını yurtdışında denemek isteyen Jak Ali, 2012 yılının sonunda Türkiye’ye geldi ve ülkemizi çok sevdi. 2014’te Türkiye adına yarışma onayı alan Jak Ali, yemeklerini de benzer bulduğu Karayiplerle ülkemizi benzetiyor. Kendisine sahip çıkılmasının ve sıcak davranışların etkisine vurgu yapan Jak Ali, 2015 Dünya Şampiyonası sonrası kararını verdiği dönemi şöyle anlattı.

“Hayatta kararlarınızla yaşamak zorundasınız. Her kararın yararları da zararları olabilir. İlk başlarda işler yolunda gitmeyince evet kötü bir karar gibi göründü ama ben çok çalışıp bu kararı pozitif bir yöne çekmeye çalıştım. Ve şimdi mutluyum ve Türkiye’ye bana verdiklerini geri vermek istiyorum.”

TÜRK GENÇLERİNE ÖRNEK OLMAK İSTİYOR

Harvey’yi Türkiye’ye, birçok yetenekli devşirme atleti Ay-Yıldızlı formaya kazandıran ENKA Spor getirdi. Genel Kaptan Ekrem Ay, Harvey Jamaika asıllı atletin kişisel hedefleri arasında 100 metrede 9.80 civarına inmek, 200 metrede ise derecesini 20.00’nin altına çekmek olduğunu söylerken

“Kısa mesafe söz konusu olduğunda Dünya Şampiyonası ve olimpiyatlarda madalya hedefi çok iddialı olabilir ancak final şansı çok yüksek. Kendisinin kısa mesafede Türk gençlerine çok iyi örnek olacağını düşünüyorum” diye konuşuyor. Jak Ali de Türk sporcularına yardım etme konusunu en az kariyeri kadar düşünüyor: “Ben sadece koşmuyorum. Pistte gençlere yardım ediyorum ve bu çok farklı bir duygu.”

AVRUPA’NIN EN HIZLI 6’INCI DERECESİ

Haziran ayı Jak Ali için unutulmaz oldu. Erzurum’da 9.92’lik derecesiyle Türkiye rekorunu kırdı. Bu derece Avrupa’da bugüne kadar koşulmuş en iyi 6’ıncı derece oldu.

der

DIAMOND LEAGUE’DE ZOR ŞARTLARDA KAZANDI

Ardından Diamond League’in İsveç ayağında soğuk hava, ıslak pist, karşıdan esen rüzgar gibi zor koşullara rağmen birinci oldu. Böylece Türk atletizmi Diamond Lig’de bir hafta önce Norveç’te erkekler 400 metre engellide birinci olan Yasmani Copello Escobar’dan sonra ikinci sevincini yaşadı.

RESMİ SİTE ONU FAVORİ GÖSTERİYOR

Bugünkü 100 metre finallerinde de Jak Ali, turnuvanın resmi sitesi tarafından 3 favoriden biri olarak gösteriliyor. Her fırsatta çalışmanın önemine vurgu yapan bu sempatik sporcu umuyoruz başarılı olur.

fav

Güç Cedi ve Arkadaşlarıyla Olsun!

Avrupa’nın En Büyüğü Fransa mı, Portekiz mi Olacak?