in ,

Ramazan’da Rio’ya Hazırlanan Atlet

Mo Hrezi gün boyu oruç tutarken yüksek kilometre katedip olimpiyatlara hazırlanıyor.

21 Ağustos’ta Olimpik Maratonda mücadele edecek birçok atlet şu anda biri sabah, diğeri akşamüstü olmak üzere günde 2 koşu ile antrenman yapıyor.

Mohamed Hrezi için plan biraz farklı. Kolay koşularını akşamüstü saat 6 ile 7 arasında yapıp, zorlayıcı antrenmanını gece 1’de yapıyor ve tüm bunlar gerçekleşirken gün içinde oruç tutuyor.

Bu ay iç yansımanın, yaratıcıya sadakatın ve özverinin zamanı. Hrezi, birçoğunun yanında, şafak vaktinden günbatımına kadar yemekten kaçınıyor.

Bu da zor maraton antrenmanlarını daha da zor hale getiriyor.

Connecticut’ta doğup büyüyen, hem Amerikan, hem de Libya vatandaşı olan Hrezi, 29 Mayıs’taki Ottawa Maratonu’ndaki nemli koşullarda en iyi derecesini koşarak 2:18:40 ile yarışı tamamlamış. Şu anda Rochester, Michigan’daki Hansons-Brooks Original Distance Project ile antrenmanlarına devam ediyor ve haftada 160 kilometre koşuyor.

Antrenmanlara başlayalı sadece 2 hafta oldu. Başta ölçülü tuttum çünkü ramazan ayındayız.

Bu hafta, Rio’ya gerçek hazırlıklara başlıyor. Günün ilk koşusunda Hrezi, iftardan hemen önce koşacak. Döndüğü anda hemen yemek yemeli çünkü o anda gerçekten aç olacak.

Koşu sonrası öğünleri için Hrezi, haşlanmış yumurtaları hazırda tutuyor. Aynı zamanda protein içecekleri de tüketiyor.

Bu, kolay kısmı. Günün ikinci koşusunu yapabilmek için, saat gece 1:30’taki daha zorlayıcı olan antrenmanında, maraton antrenmanları için bir diğer gereksinim olan şeyden feragat ediyor: uyku.

Bazı geceler Hrezi, gece 4’e kadar yatağa gidemiyor. Birkaç saat sonra, yoga dersi gibi çeşitli toplantılar için erken kalkıyor. Gündüz, kısa uyku sağlayabileceği her fırsatı değerlendirmeye çalışıyor.

Hrezi’nin antrenörü Kevin Hanson, koşucusunun zorlu antrenmanlarını izleyebilmek için kendi uykusundan oluyor. Hrezi, “Oturduk ve Kevin bana ne zaman antrenman yapmak istediğimi sordu.” dedi. Antrenörüne zahmet vermek istemedi ama Hanson yanında olup bisikletiyle ona eşlik etme konusunda ısrar etti.

İkinci koşusunu gecenin yarısında yapmak, Hrezi’nin midesinde biraz yemek olmasına ve antrenmanı esnasında sıvı ve besin almasına müsaade ediyor. “Sonra eve gidip sahurdan önce hızlı bir atıştırma yapabiliyorum” dedi.

Hrezi’nin normal alışkanlığına dönmesine bir hafta kadar bir süre var fakat koşu programına rağmen, ramazan ayının huzurlu ve aile toplantılarıyla ve manevi kazanımla dolu olduğunu söylüyor.

Rio öncesi iyi bir antrenman kazanımına sahip olmayı ve Ottawa’daki en iyi süresini koştuğu gibi koşulları umuyor.

“Olimpiyatlarda mücadele etmek için fırsatım olduğu için mutlu hissediyorum ve ailemi, arkadaşlarımı, ülkemi gururlandıracak bir başarıyla dönmeyi ümit ediyorum.”

Bu Hikaye Şimdiden “Mutlu Son”

İnancın Zaferi: Jakub Blaszczykowski