in

Bu Hikaye Şimdiden “Mutlu Son”

FUTBOL EVLERİ

İzlanda futbol federasyonu 2000 yılında kapalı ilk futbol sahasını açarak devrimin başlangıcını yaptı. Tam ebatlarda bir futbol sahasına sahip bu mini stadyumlarda her yaştan çocuk, yılın her günü (iklim şartları malum) futbol oynayabiliyor. Tesiste kondisyon salonundan, medikal desteğe, taraftar koltuklarına kadar kadar tam donanım mevcut. 2008 yılında yaşanan ekonomik krize rağmen bu yatırımlardan vazgeçmeyen İzlandalılar şu an 11 “ev”e sahip ve 4 tanesinin de inşaatı bitmek üzere.izlanda-evler

ANAHTAR KELİME: DUGLEGUR

İzlanda’da alt yapı eğitimlerinde çocuklara, “aferin iyi hareket” veya “iyi yaptın” yerine “güzel katkı verdin”, “sıkı çalıştın” anlamlarına gelen “Duglegur” deniyormuş.

EŞİTLİK İLKESİ ÖN PLANDA

İzlanda’da yeteneğiniz olsun olmasın istediğiniz yaşa kadar “ev”leri kullanabiliyorsunuz. Eşitliğe dair bir diğer not da maçlardan önce taraftarlar teknik adamlarla buluşup kadro ve taktik tercihlerine katkı verebiliyor. Bu eşitlik ilkesi takıma da yansımış durumda şu ana dek atılan 5 golü 5 ayrı oyuncu attı.

TEKNİK ADAMLARA EĞİTİM

Federasyonun atılımlarından biri de teknik direktör adaylarını yurt dışına göndererek veya yurtiçi seminerle UEFA lisanslarını almaya teşvik etmek oldu. Şu an İzlanda, Avrupa’da nüfusa oranla en fazla lisanslı antrenöre sahip olan ülke konumunda.

Kari Arnason:

“Burada gerçekten büyük bir aile gibiyiz. Tribündeki seyircilerin neredeyse yarısını tanıyorum.”

BREIDABLİK ÖRNEĞİ

İzlanda Ligi’nin asansör takımlarından biri olan Breidablik, federasyonun ortaya koyduğu modeli birebir uyguladı. 2009’da İzlanda Kupası’nı aldıktan sonra 2010’da tarihlerinde ilk kez ligde şampiyon oldular. Milli takımında vazgeçilmezleri Gylfi Sigurdsson, Alfred Finnbogason, Johann Berg Gudmundsson ve Gudmundur Kristjansson Breidablik altyapısından çıktılar ve yurtdışına transfer oldular.

12. ADAM TOLFAN

İzlanda Milli Takımı taraftar grubunun adı Tolfan, 12 demek. Fransa’ya İzlanda’dan nüfusun yüzde 4’üne denk gelen 10 bin taraftar geldiği tahmin ediliyor. Yavaş yavaş tempo kazanan alkışlı tezahüratları şimdiden efsaneler arasına girdi.

22 TANE “SON” BİR TANE “SEN”

İzlanda’nın 23 kişilik kadrosunda 22 kişinin ismi “oğlu” anlamına gelen “son”la bitiyor. Takımın “son”suz tek ismi Eidur Gudjohnsen. Danimarka kökenli oyuncu kariyerinde Chelsea, Barcelona gibi takımlarla başarı yakalasa da bu maceranın en iyisi olduğunu söyledi.

SPİKERE MAÇ ANLATIMI YARAMADI

İzlanda’nın Avusturya maçının son dakikalarında attığı gol bütün ülkeyi ve özellikle bir kişiyi çılgına çevirdi. Maçı anlatan Gudmundur Benediktsson’un anlatımı sosyal medyada günlerce konuşuldu. Benediktsson, spikerliğin dışında ülkenin önde gelen takımlarından KR Reykjavik’in yardımcı antrenörlüğünü yapıyordu ama İngiltere maçından önce başarısız sonuçlar nedeniyle görevinden ayrılmak zorunda kaldı.

 

AKLINI BAŞINA TOPLA RONALDO!

İzlanda, “dünyanın en güçlü adamı” yarışmalarında birçok birinci çıkarmış bir ülke. Hafbor Julius Björnsson da bu isimlerden biri ve dünyayı kasıp kavuran Game of Thrones dizisinde Sir Gregor Clegane’i (Dağ) oynuyor. Bjornsson, Portekiz’in yıldızı Ronaldo’nun “İzlandalılar bu oyunla bir yere varamaz” sözlerinin ardından yaptığı paylaşımla herkesi güldürmüştü.

Sezona Damga Vuran Metalik Spor Ayakkabılar

Ramazan’da Rio’ya Hazırlanan Atlet