in

Buruk Bir Arjantinli: Lionel Messi

NE GÜZEL BAŞLAMIŞTI OYSA

Messi, Mavi-Beyazlı formayla ilk büyük turnuvasına 2005 FIFA Dünya Gençler Şampiyonası’nda çıktı. 6 golle turnuvanın gol kralı ve en iyi oyuncusu seçilen Messi, Arjantin’i şampiyonluğa taşıdı ve yeni Maradona’yı bekleyenleri de heyecanlandırdı.

İLK HAYAL KIRIKLIĞI

Arjantin, Venezuela’da düzenlenen turnuvanın favorilerinden biri olarak gösteriliyordu. Messi grup aşamasında 3 farklı maçta da asist yapmış çeyrek ve yarı finallerde gol sevinci yaşamıştı. Meksika’ya attığı gol ve bu başarılı performansa rağmen futbol ve Arjantin kamuoyu acımasızdı. Finalde ezeli rakip Brezilya karşısında yaşanan 3-0’lık hezimet sonrası “Messi, Maradona olamayacak” sesleri cılız da olsa çıkmaya başlamıştı.

MARADONA:

“Messi’ye çocuk gibi davranmaktan vazgeçin. Evet o büyük bir oyuncu ama bir karakteri yok. Büyük oyuncular zor zamanları kendileri aşarlar. Onu pohpohlamaktan vazgeçmemiz gerekiyor”


OLİMPİYAT ALTINI

2008 yılında Çin’de düzenlenen Olimpiyat Oyunları’na Barcelona’nın itirazlarına rağmen katılan Messi, Arjantin’in neden onda ısrar ettiğini kanıtladı. Messi 2 gol 2 asistle takımına katkı verirken Arjantinliler Olimpiyat altınıyla evlerine döndü

KENDİ EVİNDE ISLIKLAR VE GÖZYAŞI

2011 Copa America’ya Arjantin ev sahipliği yaparken tüm gözler onun üzerindeydi. Messi’den şampiyonluk bekleyen Arjantinliler ikinci maçtaki Kolombiya beraberliğinde yıldız oyuncuyu ıslıklarla protesto etti. Messi maçın ardından gözyaşlarını tutamadı. Arjantin çeyrek finalde Uruguay’a elenirken Messi bir kez daha hayal kırıklığı yaşadı.

DÜNYA KUPASI’NA UZAKTAN BAKIŞ

2014 yılında Dünya Kupası’na Brezilya ev sahipliği yaparken Messi, şeytanın bacağını kırmaya çok yaklaştı. Finalde rakip Almanya’ydı. Her zaman kıyaslandığı Maradona’nın 1986 finalinde devirdiği dört yıl sonra bu kez yenildiği Almanya. Maç uzatmaya giderken kazanan Almanlar oldu. Messi, Meksika 86’daki değil İtalya 90’daki Maradona’yla aynı kaderi yaşadı.

Lionel-Messi

ÜST ÜSTE COPA AMERİKA HÜSRANLARI

2015 yılında finalde Şili’ye kaybeden Messi, turnuvanın en değerli oyuncu ödülünü reddederek tepki toplamıştı. Bir sene sonra rakip yine Şili’ydi. 2015 finalinde penaltı atışlarında takımının ilk penaltısını atan Messi bu kez ilk atışında topu dışarı attı ve maçın ardından milli takımı bıraktığını açıkladı.

Kortların En Karizmatik Ayakkabıları

Sezona Damga Vuran Metalik Spor Ayakkabılar