in

Türkiye’nin Fransa’16 Güvencesi: Cenk Tosun

Almanya doğumlu, Türk asıllı genç yetenek Cenk Tosun uzun süreden beri çıtasını yükselten bir ivme yakalamayı başardı. Şimdiden Türkiye’nin en iyi santraforlarından biri olarak gösterilen Cenk, Beşiktaş forması giymeden önce gerek Gaziantepspor gerekse Almanya’daki futbol kariyeriyle dikkat çekmeyi başarmıştı. 1991 yılında Almanya’nın Wetzlar şehrinde dünyaya gelen Cenk için tam bir bitirici demek yanlış olmayacaktır. A milli takım formasını da sırtına geçiren yetenekli futbolcu Fransa’da Türkiye’nin en büyük silahlarından biri olarak dikkat çekiyor.

Son yıllarda milli takımımızda ciddi bir gençleşme dikkat çekiyor. Bunun en iyi örneklerinden biri de santrafor olarak uzun süredir Burak Yılmaz’ın alternatifi olarak gösterilen Cenk Tosun.  Beşiktaş’ın şampiyon olmasıyla beraber sergilediği performans göz doldurduğu için bu sene Cenk Tosun’un senesi diyebiliriz.

1.83 boyunda olması, kafa toplarında müthiş bir hakimiyet sağlamasını ve yeteri kadar çevik olmasını kolaylaştırıyor. Aynı zamanda hem sol taraftan hem de sağ taraftan etkili vuruşlar yapabilen bir bitirici olduğunu Süper Lig performansında görme şansı yakaladık.

Tosun, altyapıya henüz 6 yaşındayken 1997 yılında Eintacht Frankfurt ile başladı. 2009 yılına kadar, 12 yıl boyunca altyapıda kendini geliştirdi. Ardından A takıma kadar yükseldi.

Fakat Bundesliga‘da yalnızca tek maça çıkabilen Cenk Tosun, haliyle kendini ispatlama şansı yakalayamadı. Hemen ardından 2011-12 sezonuyla beraber Gaziantepspor macerası başladı. 109 maçta rakip fileleri 39 kez havalandırarak Süper Lig’in dikkat çeken golcüleri arasındaki yerini aldı. 2014 yılı ise onun siyah beyazlı olduğu seneydi. Sezon başında transfer edilen Cenk Tosun, Beşiktaş ile müthiş bir ivme yakaladı. Günümüzde en iyi Türk santraforlar arasında gösterilmesinde siyah beyazlı ekibin payı büyük. Toplamda 47 maç 26 golle oynayan Cenk Tosun, 2015-16 sezonunda verimi iki katına çıkardı diyebiliriz. Milli formayla da kaydettiği 3 golle adından söz ettirmeye devam etti. Özellikle İsveç karşısında Antalya’da alınan galibiyette kaydettiği 2 golle tek başına mimar oldu.

Cenk Tosun bir alternatif olmaktan öte tek başına milli takımın hücum hattını sırtlayabilecek bir oyuncu olduğunu da gösterdi. Başarılı olduğu kadar genç bir yetenek olması da teknik direktör Fatih Terim’in dikkatinden kaçmadı. Önümüzdeki dönemlerde adını sıkça duyacağımız Cenk Tosun şimdilik Fransa’16 için Türkiye’nin en büyük kozu diyebiliriz.

Türkiye Kupası Finali ve Tarihçesi

Charles Barkley Hakkında İlginç Bilgiler – İnfografik