Menu
in

Uçan Hollandalı Lakabından Kayan Hollandalıya: Robin Van Persie

Sanatçı bir anne-babanın evladı olarak 1983 yılında dünyaya gelen Robin Van Persie, heykeltraş babasının yoğun ısrarlarına rağmen sanatla ilgilenmeyi hiç istemedi. O, büyüdüğü şehir olan, Rotterdam’ın en yeşil bölgesi Kralingen sokaklarında top koşturmayı seçti; bu tercihiyle yıllar sonra babasını bile utandıracağını kim bilebilirdi ki?

Futbol hayatına SBV Excelsior’da başladığında henüz 16 yaşında olan van Persie, yeteneğiyle futbol otoriterlerinin dikkatini kolayca çekti.

Persie yetenekliydi yetenekli olmasına ama genç yaşının da etkisiyle kurallar ve otorite konusunda büyük sıkıntılar yaşıyordu. Bir gün oyundan çıkarıldığı için teknik direktörüne tepki gösterince Excelsior defterini bir daha açmamak üzere kapatmak zorunda kaldı. Feyenoord’un altyapısına geçtiği aynı yıl A takıma yükseldi ve 2001-02 sezonunda gösterdiği performansla Yılın En Genç Hollandalı Oyuncusu seçildi. O yıllarda Johan Derksen’in yaptığı “kendini beğenmiş bir velet” benzetmesi, van Persie’nin sorunlarla dolu geçecek futbol yaşantısını özetliyor adeta.

2004 yılına geldiğimizde sorunlar devam etti. Büyüklerine olan saygısızlığı ve söz dinlemez tavırlarının yanına bir de takım menajeriyle yaşadığı tartışma da eklenince bardak taştı ve van Persie Feyenoord’tan ayrılmak durumunda kaldı.

Devreye golcü arayışındaki arayışındaki Arsenal girdi ve 2,75 milyon İngiliz Sterline van Persie’yi renklerine bağladı. 8 yıl süren Arsenal macerasında ilk yıl kazandığı 2 kupa haricinde başka kupa yüzü görmeyen van Persie, 2011-12 sezonunda 38 maçta attığı 30 golle giderayak Premier Ligi’nin gol kralı oldu.

Gol krallığının da verdiği özgüven ve yeteneğine olan inancıyla bir sonraki takımı Manchester United’la 24 Milyon Sterlin’e el sıkıştı.

“Robin Van Persie” hem Avrupa’da hem de İngiltere de kendisini kanıtlamış dünya çapında bir golcü. Onun yeteneklerini taraftarlarımıza anlatmamıza gerek yok. Robin eski kulübüyle bize karşı da birkaç maçta gol atmıştı. Hareketliliği, bitiriciliği ve tüm yetenekleri olağanüstü.

—Alex Ferguson

Persie için hayat sadece futboldaki çalkantılardan, kupalardan ve gol krallıklarından ibaret değildi elbette. Başına gelen en büyük olay, 2005 yılında 2 arkadaşıyla birlikte adının karıştığı bir tecavüz olayı. Bu futbol dünyası ve ailesi için şok edici bir olaydı kuşkusuz. Henüz futbol hayatının baharındayken adına açılan bu davada Faslı eşi Bouchra’nın desteğiyle van Persie aklandı. Mahkeme sonucuna göre 3 arkadaşın kızla birlikte olduklarına ama olayda zorlama olmadığı belirtildi. O olaydan sonra van Persie’nin hayatında sansasyonlar epey azaldı.

20 numaralı formayı giydiği Manchester’da başarılı bir futbol hayatı geçirmesine rağmen son sezonda sıkıntılar yaşayan oyuncu yeni bir takım arayışına girdi. Tam da o sırada Fenerbahçe’nin yoğun ilgisine, karısının Müslüman bir ülkede yaşama isteği de eklenince van Persie’nin karar vermesi çok güç olmadı.

15 bin taraftarın önünde atılan imzayla Robin van Persie artık Pierre van Hooijdonk ve Dirk Kuyt’tan sonra Fenerbahçe’de oynayan 3. Hollandalı oldu.

2015 sezonundan beri terlettiği Fenerbahçe formasıyla Türkiye’de oldukça sakin bir futbol hayatı geçiren van Persie eski günlerini aratmayacak bir olayla yeniden gündeme geldi. 5 Şubat’ta Beşiktaş’la oynadıkları Ziraat Türkiye Kupası son 16 eleme maçında Tosic ve Oğuzhan’la yaşadığı gerginliklerle sosyal medyanın gündemine oturarak gündemin en çok konuşulan ismi olmayı başardı.  Tosic’in kırmızı kart görmesinin ardından maçta gerginliğin zirve yaptığı anlarda van Persie’nin şortunu düzelttiği anların görüntüleri basında ve sosyal medyada bolca yer buldu.

Daha bu olayı etkisi geçmemişken maçta Fenerbahçe’ye turu getiren tek gol Robin van Persie’den geldi. Bu golle ortam tam sakinleşecek derken yeni bir olay daha meydana geldi. van Persie gol sevincini tartıştığı Oğuzhan’ın önünde, dizlerinin üzerinde kayarak yaptı.

Sonuç olarak bu olaylı maçın ardından futbol disiplin kurulu kararını açıkladı ve Beşiktaşlı Dusco Tosic’e 4 maç men, Şenol Güneş’e 1 maç men ve Robin van Persie’ye 3 maç men cezası verdi.

Dostluğun ve centilmenliğin sahada başladığını hatırlatarak Robin van Persie’yi hep attığı güzel gollerle hatırlamak istiyoruz.

Yorum Yazın

Exit mobile version