in

Uzakdoğu Sporları ile Savunma Yöntemlerini Öğrenin

Uzak Doğu sporları hem mental hem de fiziksel olarak bedeninizi geliştirebilmenize yardımcı olur. Özellikle şiddet kaçınılmazsa kendinizi savunmak ve tehlikeyi ortadan kaldırmak için Uzak Doğu sporlarına başvurmanız gerekebilir. Neyse ki kuvvet, boy veya fiziki özelliklerinizden bağımsız olarak gerçekleştirebileceğiniz birkaç etkili hareket ile vücudunuzu savunma tekniğini öğrenebilirsiniz.

En Etkili Uzak Doğu Sporları Nelerdir?

Tehlike anında kendinizi ve sevdiklerinizi güvende tutabileceğiniz başlıca Uzak Doğu savunma sporlarına göz atabilirsiniz.

  1. Wing Chun

Oldukça zengin bir geçmişe sahip olan Wing Chun, en etkili yakın mesafe dövüş sanatları arasında yer alır. Wing Chun yaparken bedeni dengede tutabilmek için vücudunuzun her hareketine rehberlik eden bir merkez çizgisi fikri öğretilir. Karşı hamleler, çoğunlukla ileriye doğru hareket ederek ve rakibe doğru hızlı ataklar şeklinde yapılan komplike hamlelerden oluşur. Duruş pozisyonu ve savunma çemberi, diğer dövüş sanatlarından oldukça farklıdır. Kısa mesafeden yapılan sert ve kritik hamleler, rakibinize beklenmedik sürprizler yaşatabilir.

  1. Jeet Kune Do

Ünlü dövüş sanatçısı Bruce Lee tarafından kurulan Jeet Kune Do, çeşitli tarzlardan en iyi ve en etkili dövüş sanatları tekniklerini almak ve bunları bir savaş sistemine dönüştürmek üzerine kuruludur. Jeet Kune Do, olası bir saldırı karşısında anlık tepkiler vererek nasıl mücadele edilebileceğini öğretir. Kung fu üzerine kurulan Jeet Kune Do dövüş sanatı içinde muay thai, aikido ve judo gibi dövüş sanatlarının izlerine rastlamak da mümkündür.

  1. Aikido

Aikido, rakibin gücünü yeniden yönlendirmek ve bu gücü rakibe karşı tekrar kullanmak için geliştirilen bir Japon dövüş sanatıdır. Geleneksel dövüş sanatlarında kendini savunmak ve geliştirmek esastır. Aikido ise diğer dövüş disiplinlerinden biraz daha farklıdır. Aikido öğrencileri ve üstatları, saldırgana zarar vermeden kendilerini savunmaya çalışır. Aikido yapanlar, saldırganı ciddi yaralanmalara yol açmadan nötralize edebilmek için çeşitli savunma tekniklerine sahiptir. Aikido bir spor değildir ve bu disiplinle ilgili olarak rekabetçi turnuvalar düzenlenmez.

uzakdogu sporları

  1. Tekvando

Geçmişi 2000 yıldan fazla bir zamana dayanan Kore kökenli Tekvando, dünyadaki en eski dövüş sanatlarından biri olarak bilinir. Taekwondo kelimesinin her bir hecesi farklı bir anlam taşır. Tae (ayak), Kwon (el), Do (yol) anlamına gelir. Uçan vuruşları yapmak için gerekli kuvveti sağlayan bacaklar ve alt gövde, Tae olarak adlandırılır. Alt gövde aynı zamanda vücut için denge merkezinin bulunduğu yerdir. “Kwon” terimi, tekvandonun doğal bir parçası olan elle savunma demektir. Kwon kelimesi ellerle vurmaktan daha fazlasını ifade eder, üst vücut ve kollara da atıfta bulunur. Parmak uçları, bilekler, yumruklar ve dirsekler de vurmak için kullanılır. Yol anlamına gelen “Do” ise aklı ve bedeni birleştiren mental bir uyumu işaret eder.

  1. Pencak Silat

“Pencak Silat” terimi, Endonezya’da 13.000’den fazla adaya yayılmış 800’den fazla dövüş sanatları okulunu ve dövüş stilini temsil eder. Farklı hareket stiline ve tekniğine sahip ustalar tarafından geliştirilen Pencak Silat dövüş sanatının belli bir standardı yoktur. Her stilin kendine özgü hareket kalıpları, özel olarak tasarlanmış teknikleri ve taktik mantığı bulunur. Pencak Silat öğrencileri, silahlı ya da silahsız saldırganları hızlı ve sert bir şekilde etkisiz hale getirebilmek için eğitilir. Pencak Silat dövüş sistemi içinde boks, güreş, bıçak kullanımı gibi temel savaş sanatları ve fiziksel savunma teknikleri de yer alır.

Uzak Doğu sporları icra ederken rahatça hareket edebileceğiniz T-shirt, sweatshirt, atlet, şort ve ayakkabı gibi spor ürünlerine güvenli alışveriş imkanı ve cazip fiyat seçenekleri ile Barcin.com üzerinden ulaşabilirsiniz.

doğru şınav nasıl çeklir

Etkili Şınav Çekmenin Püf Noktaları

tenis tarihi

Türkiye Tenis Tarihi ve Türk Tenis Oyuncuları