in

Vakum Egzersizi Nedir & Ne İşe Yarar?

Fit bir vücut, güçlü karın bölgesi ve dik duruş hayaliniz mi var? O zaman vakum egzersizi, bu hedeflere ulaşmanız için etkili bir yol olabilir. Kolay uygulanabilir ve oldukça verimli olan bu egzersiz, karın kaslarınızı güçlendirmenin yanı sıra bel çevrenizi sıkılaştırabilir. Çünkü başlıca kas gruplarını hedef alarak vücut formunu iyileştiren, güç ve dayanıklılığı artıran egzersizlerden biri olan vakum egzersizi kısa sürede büyük etki yaratmayı hedefler. Vakum egzersizi, sadece profesyonel sporcuların değil, günlük egzersiz rutinini çeşitlendirmek isteyen herkesin uygulayabileceği etkili yöntemdir. Ancak, bu egzersizin doğru ve etkili şekilde nasıl yapıldığını bilmek elde edilecek etki açısından oldukça önemli. Peki vakum egzersizi beli inceltir mi? Vakum egzersizi kaç set? Gelin vakum egzersizi nedir ve nasıl yapılır sorularına cevap bulabileceğiniz kapsamlı rehberimize birlikte göz atalım.

Vakum Egzersizi Nasıl Yapılır?

Vakum egzersizi, karın kaslarını güçlendirmek, bel çevresini sıkılaştırmak ve postürü iyileştirmek amacıyla yapılan etkili egzersiz yöntemidir. Egzersiz, özellikle karın bölgesindeki transversus abdominis kasını hedef alarak iç organları desteklemeye yönelik çalışır. Temelde nefes kontrolüne dayanır, karın içindeki kasları aktive ederek kademeli güçlenme sağlar. Siz de şu adımları takip ederek vakum egzersizi yapabilirsiniz:

 • Ayakta yapılan harekette ayaklarınızı omuz hizasında açmanız önemli. Ardından doğru pozisyon için sırtınızı düz tutmalı ve ellerinizi bel bölgenize yerleştirmelisiniz.
 • Derin bir nefes alın, ancak bu esnada karın bölgenizi şişirmelisiniz.
 • Nefesinizi tamamen verin ve verdikten sonra hemen nefes almayın. Bu aşamada karın kaslarınızı içeri doğru çekmeye başlayın.
 • Nefesi tutarken karın kaslarınızı içe doğru çekerek vakum oluşturun. Bu sırada transversus abdominis kasınızı maksimum şekilde çalıştırmaya odaklanmalısınız.
 • İlk başta kısa sürelerle başlamanız gerekir, ancak zaman içinde vakum egzersizi süresini artırarak kaslarınızı daha fazla zorlayabilirsiniz. Başlangıçta 10-15 saniye arasında tutulan nefes, zamanla 30 saniyeye kadar çıkabilir.
 • Egzersizi tamamladıktan sonra derin bir nefes alın ve kaslarınızı rahatlatın.

Bu egzersizi düzenli olarak uygulamanız karın bölgenizdeki kasları güçlendirmenin yanı sıra bel çevrenizi sıkılaştırarak daha sağlıklı vücut elde etmenize yardımcı olabilir. Ancak, egzersize başlamadan önce herhangi bir sağlık sorununuz varsa veya hamileyseniz uzman görüşü almanız önerilir.

Vakum Yaparken Nefes Tutulur mu?

Vakum egzersizi sırasında nefesi tutmak önemlidir. Çünkü egzersizin temeli nefes tutmaya dayanır. Nefesinizi tutarak normalde çok fazla aktif olmayan transversus abdominis kasını çalıştırabilirsiniz. Derin bir nefes alın, nefesi tutun ve karın kaslarınızı içeri çekerek vakum oluşturun. Tüm hareket bu şekilde gerçekleşir. Ancak belirttiğimiz gibi nefesi tutarken rahat olmalısınız. Dolayısıyla konforunuzu da gözeterek ilk başlarda kısa sürelerle vakum oluşturup ilerleyen süreçlerde 5-10 saniye şeklinde artışlarla devam edebilirsiniz.

Vakum Kaç Dakika Yapılmalı?

Egzersiz süresi bireyin kişisel hedeflerine, vücut yapısına ve deneyim düzeyine göre değişiklik gösterebilir. Başlangıçta 10-15 saniyeyle başlamak, egzersize yeni başlayanlar için uygun olabilir. Daha deneyimli olanlar ise süreyi kademeli olarak artırabilir. Herkesin kas yapısı ve ciğer kapasitesi farklı olduğundan kontrollü şekilde nefes almayı sürdürebileceğiniz süreleri seçmek önemlidir. Esneklik, süreyi kişisel ihtiyaçlara göre ayarlamakta yardımcı olabilir.

Vakum Egzersizi Ne Zaman Yapılır?

Vakum egzersizini yaparken genellikle aç olmanız önerilir ancak hafif atıştırmadan sonra da yapabilirsiniz. Aç karnına yapılan egzersiz, sindirim sistemini daha az etkiler ve kasları odaklanmaya daha elverişli hale getirebilir. Fakat herkesin vücut yapısı farklıdır. Dolayısıyla aç ya da tok olarak ayrı ayrı denemeler yapabilir, vücudunuzu dinleyerek kendi düzeninizi oluşturabilirsiniz. Bununla birlikte hareket öncesi ısınma da yapabilirsiniz. Isınma, egzersize başlamadan önce kasları hazırlamanız açısından etkili olabilir. Ancak vakum egzersizi yapanlar hareket sırasında kasları daha etkili şekilde hissetmek için genellikle ısınma miktarını minimumda tutar.

Vakum Egzersizi Ne İşe Yarar?

Pek çok önemli fayda sunarak fitness rutininize değer kazandıran vakum egzersizi, sadece sıkılaşma ya da incelme sağlamakla kalmaz genel vücut direncinizi, ciğer kapasitenizi de olumlu yönde etkileyebilir. Ancak egzersizin temel amacı transversus abdominis kasını hedef alarak, karın bölgesindeki kasları güçlendirmesidir. Diğer vakum egzersizi faydaları ise şöyle sıralanabilir:

 • Bel çevresindeki yağların azalmasına yardımcı olarak daha fit görünüm elde etmenize yardımcı olur.
 • Karın kaslarının güçlenmesi, doğru duruşu destekleyerek postürü düzeltebilir.
 • Egzersiz, çekirdek kaslarını güçlendirir, böylece günlük aktivitelerde ve diğer spor dallarında daha fazla dayanıklılık sağlayabilir.
 • Transversus abdominis kası, iç organlara destek sağlayarak organların daha etkili şekilde çalışmasına yardımcı olur.
 • Düzenli vakum egzersizi, bel bölgesindeki kasları güçlendirerek bel ağrılarını hafifletebilir.
 • Nefesi kontrol etmeyi içeren egzersiz, diyaframı güçlendirerek genel nefes kapasitesini artırır.
 • Düzenli uygulama ile bel çevresindeki incelme, karın bölgesindeki sıkılaşma estetik görünüm sunabilir.

Peki vakum egzersizi zararlı mı? Vakum, doğru şekilde yapılırsa genellikle zararlı değildir. Ancak, belirli sağlık sorunları veya hamilelik durumunda önceden doktor ile görüşmek önemlidir. Her egzersiz türünde olduğu gibi yanlış uygulama veya aşırı zorlanma da potansiyel riskleri artırabilir. Dolayısıyla vakum egzersizi zararları, var olan sağlık sorunları ya da yanlış uygulamadan kaynaklanabilir.

Vakum Yapmak Kilo Verdirir mi?

Her egzersiz ya da spor branşı gibi vakum da doğrudan kilo kaybına yönelik çözüm değildir. Fakat, düzenli uygulama metabolizmayı hızlandırabilir, karın bölgesindeki yağ oranının azalmasına destek olabilir. Egzersiz, vücut kompozisyonunu iyileştirerek daha sıkı, fit bir görünüme katkı sağlar. Sağlıklı kilo verme hedefleri için beslenme, aerobik egzersiz ve direnç antrenmanı gibi kapsamlı program gereklidir. Vakum egzersizi, bu programın bir bölümü olarak benimsenmeli, tek başına mükemmel sonuçlar sağlayabileceği düşünülmemelidir.

Siz de egzersizi programınıza dahil ederek karın kaslarınızı güçlendirebilir, hareketleri maksimum konforla tamamlamak için ihtiyaç duyulan tüm spor ekipmanlara Barcin.com sayesinde hemen sahip olabilirsiniz.

Kaynaklar

https://www.healthline.com/health/fitness/stomach-vacuum

https://www.medicalnewstoday.com/articles/the-stomach-vacuum-exercise

https://www.everydayhealth.com/fitness/can-this-stomach-vacuum-exercise-really-build-your-core-muscles/

Ocak Ayında Tüketebileceğiniz Sebzeler

Kan Şekerinizin Yüksek Olduğunu Gösteren İşaretler