in

Vegan Beslenme Tarzını Benimsemiş Ünlüler

İyi planlanmış bir vegan diyeti, gerekli tüm besinleri içerir ve yaşamın her aşaması için sağlıklıdır. Ancak veganizmin sağlıklı beslenmenin dışında da bir amacı vardır: hayvan refahı. Çoğu vegan, hayvanların sağlıklı koşullarda yetiştirilmediği ve besin kaynağı olarak görüldüğü için hayvansal gıda ve ürünleri kullanmayı reddeder. Veganizmin temeli de hayvan kaynaklı hiçbir ürünün tüketilmemesi üzerinedir. Bu yaşam biçimini benimseyen pek çok insan vardır ve aralarında dünyaca ünlü kişiler de bulunur. Vegan olan ünlüler de sadece bitki bazlı yiyecekler yerler. Yani hayvanları ve hayvansal ürünleri yemezler. Ancak vegan bir yaşam tarzı, sadece bir diyetten çok daha fazlasıdır. İster hayvanlara ve çevreye ister kendi sağlığınıza değer verin, vegan bir yaşam tarzını seçmek için pek çok neden vardır.

Vegan Beslenme Nedir?

Veganlar, her türlü hayvan sömürüsünden kaçınan bir yaşam tarzını takip eden insanlardır. Bu nedenle “Vegan nedir?” sorusu, “ahlaki bir inanç nedeniyle hayvansal ürünlerden kaçınmaya çalışan kişiler” olarak yanıtlanabilir. Hayvansal yiyeceklere, süt ürünleri ve yumurtaların yanı sıra giyim, temizlik malzemeleri ve ayakkabılar da dahildir. Hayvansal ürünler içeren yün, tüy ve deriye de izin verilmez.

Vegan diyeti ise kısaca hayvansal ürünlerden arındırılmış öğünlerden oluşur. Bariz örnekler et, balık, tavuk, süt ürünleri (hayvan sütü, yoğurt, peynir, tereyağı…), yumurta, bal, jelatin ve hayvan kaynaklı ikincil ürünlerdir. Vegan beslenme sebzeler, meyveler, tahıllar, baklagiller, kabuklu yemişler, tohumlar ve şifalı bitkiler gibi çok çeşitli sağlıklı ürünlerden oluşur ve her biriyle lezzetli yemekler hazırlayabilirsiniz. Patates kızartması, hamburger, pankek, lazanya, risotto, pizza gibi yiyecekler de vegan yemek tarifleri arasında bulunabilir. Bu nedenle vegan mutfağına daldığınızda, kesinlikle kaybedecek hiçbir şeyinizin olmadığını görebilirsiniz. Çünkü vegan peynir, yoğurt, et, çikolata ile hemen her yemeği orijnaline en yakın hali ile hazırlayabilirsiniz. Tüm bunların yanı sıra sağlıklı bir diyet yapabileceğiniz için formunuzu da koruyabilir ve antrenmanlarınızı spor destek ürünleri ile daha etkili hale getirebilirsiniz.

Vegan Beslenme Neden Tercih Ediliyor?

Hayvansal ürünlerin tüketiminin çok sayıda küresel soruna katkıda bulunduğu giderek daha açık hale geldiği için vegan ürünler daha sık tercih ediliyor. Bitki bazlı bir diyet, bu sorunların üstesinden gelmek için ideal bir çözüm. Bu nedenle, hayvansal ürünlerden arınmış bir diyet ve yaşam tarzını tercih eden insan grubu hızla büyüyor. Bitki bazlı bir diyet uygulayarak, acı dolu bir hayat yaşayan birçok hayvanı kurtarmış olabilirsiniz. Ayrıca ekolojik ayak izinizi azaltıp adil bir dünyaya katkıda bulunmanız da mümkün. Aynı zamanda, bitki bazlı bir diyet daha sağlıklı ve daha çeşitli bir yaşam sağlayabilir. Çünkü bilinenin aksine vegan tariflerde çeşitli proteinler mevcut. Örneğin vegan kahvaltı hazırladığınızda yulaf kullanabilir ve protein alabilirsiniz. Ayrıca meyve sebzelerde vitamin, mineral, karbonhidrat, yağ ve vücut için gerekli asitler bulunur. Kısaca hayvansal ürünlerden arınmış bir diyet de çok yönlüdür. Vegan çikolata, vegan yoğurt ve hatta vegan et yapmak bile mümkündür. Bu sayede hayvanların sağlıklı yaşam haklarını koruyup sürdürülebilirliği destekleyebilirsiniz. Ayrıca sağlıklı bir beslenme şekline geçtiğiniz için daha konforlu bir yaşam sürdürebilir ve bu yeni yaşam tarzını egzersiz ile destekleyebilirsiniz.

Vegan Beslenmeyi Tercih Eden Ünlüler

Artan nüfus ve etkileri nedeniyle veganizm daha fazla değer kazanan bir yaşam biçimidir. Bu yaşam biçimini benimseyen vegan ünlüler de vardır. Örneğin Venüs Williams, otoimmün adlı bir hastalıktan muzdarip Amerikalı bir tenis oyuncusudur. Uzun yıllardır vegan ve bitki bazlı diyeti uygulayan ünlülerden biridir. Tenis başarısını da bu beslenme şekline borçlu olduğunu belirtir. Vegan beslenen ünlüler arasında bir diğer isim ise herkesin tanıdığı Madonna’dır. Madonna makrobiyotik ve bitki bazlı diyet uygulayan ve sporla birlikte formda kalmayı başaran ünlülerden biri. Diyeti ise ağırlıklı olarak fındık, soya ürünleri ve organik sebzelerden oluşur.

Jennifer Lopez ve Jared Leto gibi Hollywood ünlülerinin yanı sıra Türk vegan ünlüler de mevcuttur. Bunlar ise Sertab Erener, Leman Sam, Güven Kıraç, Pelin Batu, Selma Ergeç, Ceylan Ertem, Özge Özpirinççi ve Murathan Mungan’dır. Vegan Türk ünlüler de herkes gibi hayvan refahı başta olmak üzere küresel etkiler ve sağlık sonuçları nedeniyle bu beslenme şeklini seçmiştir. Siz de vegan beslenmeyle tanışmak ve bu yaşam stilini benimsemek isterseniz hayvan kaynaklı ürünleri diyetinizden çıkarmakla başlayabilir, yeni sağlıklı bir yaşama adım atabilirsiniz. Formunuzu korumak kaslarınızı güçlendirmek için spor yapabilir, spor ayakkabı, üst, suluk gibi en iyi spor ekipmanlarına Barcin.com aracılığıyla ulaşabilirsiniz.

Spor Markalar ve Ünlü İş Birlikleri

Bahar Havalarında Tarzınızı Tamamlayacak Ayakkabı Modelleri