in ,

Whey Proteini Nedir?

Whey Proteini Nedir?

Spor yapan kişiler arasında sıklıkla kullanılan whey protein, kas yapımını kolaylaştırması ve antrenman sonrası kas gelişimine katkı sunması bakımından son derece popüler besin desteklerinden biri. Spor salonlarında shaker’lar içerisinde genellikle su ile karıştırılarak farklı aromaları ile tüketilen protein tozu, antrenman sırasında veya sonrasında kullanılabilir. Son yıllarda erkeklerin olduğu kadar kadınların da sıkça kullandığı whey proteini, hızlı sindirilmesi ile de tercih edilir. Peki, whey protein tozu nedir ve çeşitleri nelerdir? Gelin son dönemlerin favorisi olan bu besin desteği hakkında merak edilenlere yakından bakalım.

Whey Proteini Nedir?

Sporcular arasında peynir altı suyu olarak bilinen whey protein, hayvansal protein kaynaklarından biri olarak tanımlanabilir. Sütten üretilen ve peynir yapımından elde edilen bu besin pek çok süt ürününde olduğu gibi laktoz içerir. Eğer laktoz alerjiniz varsa içerisine laktaz enjekte edilen ürünler arasından seçim yapabilir ve içeceğinizi daha rahat sindirebilirsiniz. Hayvansal kaynaklı bir besin desteği olan protein tozu, yağından arındırılmış ve filtrelenmiş bir protein haline getirilir.  Whey proteininin en önemli özelliği vücut için hayati önem taşıyan temel amino asitleri içeriğinde bulundurmasıdır. Bu amino asitler kas yapısını geliştirmenin yanı sıra vücut için pek çok fayda da sağlar. Peynir altı suyunda bulunan protein kaynakları vücut tarafından üretilmediği için de ayrı bir değere sahiptir. Siz de egzersiz rutinlerinizde whey proteinin kas geliştirme özelliğinden yararlanabilirsiniz. Antrenman yaparken kullanabileceğiniz erkek fitness ayakkabısı çeşitlerine hemen göz atabilirsiniz.

Whey Proteini Kimler Tarafından Kullanılır?

Performans protein tozu çeşitleri spor yapan kişiler tarafından kullanılan destekler arasındadır. Whey proteinlerini özellikle kas yapısını gözle görülür oranda geliştirmek isteyenler, dayanıklılığını üst seviyeye çıkarmayı arzulayanlar ve kilo vermeyi amaçlayan sporcular kullanabilir. Kilo kaybı olan sporcuların diyetlerinde doğal protein kaynaklarından yararlanmaları ve protein tozlarını doktor kontrolünde almaları gerekir. Tüm bunların yanında protein tozları aşağıdaki kişiler tarafından da tercih edilir:

  • Vücut geliştirme sporu ile uğraşanlar
  • Atletler
  • Güç antrenmanı yapanlar
  • Yarışçılar
  • Vejetaryenler
  • Düzenli spor yapan kişiler

Rutin olarak spor yapan biriyseniz protein tozlarını beslenme düzeninize dahil edebilirsiniz. Profesyonel koşucular tarafından tercih edilen erkek koşu ayakkabısı modellerini hemen inceleyerek antrenmanlarınıza konfor katabilirsiniz.

Whey Proteini Nedir?

Whey Proteini Çeşitleri

Protein tozları üretim aşamalarına ve içeriklerine göre farklı şekillerde piyasaya sunulur. İşte en çok bilinen whey protein çeşitleri:

Whey Protein Hydrolysate (WPH)

Whey Protein Hydrolysate kısaca WPH olarak bilinir ve peynir altı suyu olarak tanımlanabilir.  Hidrolize whey proteinleri olarak açıklanan bu protein tozu çeşitleri, vücutta daha hızlı emilim sağlaması için önceden sindirilmiş içeriklerden oluşur. WPH proteinler izole protein tülerine oranla insülin seviyesinde %28 ile %43 arasında daha fazla artışa neden olur. Hidrolize protein tozları, günümüzde üretilen en saf whey proteinleri arasında gösterilir. Spor yaparken bu hidrolize whey proteinlerden destek alabilir, aynı zamanda kaliteli kadın koşu ayakkabısı modelleri ile rahat bir deneyim yaşayabilirsiniz

Whey Protein Concentrate (WPC)

WPC olarak adlandırılan konsantre protein tozu türü, pastörize whey protein çeşitlerinden üretilir.  İçeriğinde çok fazla protein olmayan maddeleri presipitasyon veya filtrasyon yöntemleri ile çıkarma esasına göre geliştirilen bu ürünler çeşitli maddelerin sonunda kalan proteinlerden elde edilir. WPC protein tozları istenilen orana getirildikten sonra püskürtme yoluyla kurutma aşamasına geçirilir ve toz şeklini alır.

Whey Protein Isolate (WPI)

WPI olarak bilinen izole protein tozları, yüksek oranda karbonhidrat, yağ ve laktozdan filtrelendirilmiş yani izole edilmiş proteinler olarak bilinir. Bu whey proteinler, konsantre protein tozlarına göre ekstra bir filtrasyon aşamasına tabi tutulur. En sık kullanılan filtrasyon sistemleri ise iyon değişimi ile arıtma ve çapraz akım mikro filtreleme yöntemleridir. Bu işlemler yüksek teknolojiye sahip ekipmanlar ile yapılır ve daha yüksek arındırılmış protein miktarı elde etmeye olanak tanır. Bu nedenle izole whey proteinler diğer çeşitlere göre daha yüksek fiyatlıdır. Kaliteli markalar tarafından üretilen izole proteinler, filtrasyon işlemi süresince yararlı peptidleri yok etmeden geliştirilir.

Siz de antrenmanlarınızda whey protein tozu çeşitlerini tercih ederek kas gelişim sürecinize destek olabilirsiniz. Spor yaparken ihtiyaç duyduğunuz Nike kadın egzersiz ayakkabısı ve diğer giyim ürünlerine Barcin.com üzerinden hemen ulaşabilirsiniz.

ALCAT Test Nedir?

ALCAT Test Nedir?

Teff Tohumu Mucizesi

Teff Tohumu Mucizesi