Menu
in ,

Yağlı Kahve?

Koşucular arasındaki en yeni moda, kahve fincanlarına tereyağı veya Hindistan cevizi yağı ekleyip karıştırmak, ve bu içeceğe “kurşun geçirmez kahve” (bulletproof coffee) adını vermişler. Bu adın nereden geldiğini merak ediyorsunuzdur; Dave Asprey’in yazdığı Bulletproof Diet kitabından esinlenilmiş. Bu akımı takip edenler, daha uzun süreli enerji sağladığını, açlığı yönetebildiği ve yağları verimli bir şekilde yakmaya yardımcı olduğunu iddia ediyorlar.

Sporcu beslenmesi uzmanlarına göre bu iddialardan bazıları mantıklı da : Böyle bir içecek, 400 kaloriden ve 200 mg kafeinden daha fazlasını içerebilir. Bunu içtikten sonra kendinizi iyi hissetmenize şaşırmamak gerek. Fakat kilo kontrolü ve metabolik faydaları açısından aynı olumlu yorumu yapmak mümkün değil.

Kahvaltı yapmak yerine bu içeceği içmenin, vücudunuzun enerjiyi işleme yöntemini değiştireceğine dair bir kanıt yoktur. Ancak eğer seviyorsanız ve kalorilerle sıkıntınız yoksa, o zaman tabi deneyebilirsiniz.

Yağlı Kahve İçen Sporcular

Ryan Hall
2008 ve 2012 Amerikalı Olimpik Maratoncu

“Bol kremalı, köpüklü, lezzetli bu kahve, aklınızı başınızdan alacak ve size birkaç saat sürecek enerji verecektir. İçine eklediğim yağ, hormonlarımı ideal seviyelerde tutuyor. Bazen kakao veya bal kabağı esansı da ekliyorum.”

Luke Ashton

147-mil Viking Way Ultra’nın 2014 1.si

“Yarış sabahındaki kahvaltı seçimim bunu içeriyor. İçine biraz da tarçın ve Himalaya tuzu ekliyorum. Yüksek yağ, düşük karbonhidrat diyetinin bir parçası olarak, saatlerce koşmama yardımcı oluyor.”
Anna Judd
2014 yılında Veteranlar kategorisinde Amerika’yı bir ucundan diğer ucuna geçti

“Across Amerika’yı koşarken, birçok günde klasik bir kahvaltıdan yağlı kahveye geçtim çünkü sindirmem için daha az enerji sarfettirdi ve beni güçsüz düşürmedi.”

Yorum Yazın

Exit mobile version