in

Yağmurlu Havada Spor Yapmak İçin İpuçları

Soğuk kış aylarında düzenli egzersiz yapanların spor salonlarında kapalı kalmaları gerekmiyor. Birkaç küçük ipucuyla soğuk ve yağmurlu kış günlerinde de antrenmanlarınıza rahatlıkla devam edebilirsiniz. Ayrıca soğuk havada egzersiz yapmak vücudun daha fazla kalori yakmasını, daha enerjik olmasını ve daha pozitif bir ruh haline sahip olmasını sağlıyor. İşte yağmurlu havalarda spor yapmak için ipuçları:

  • Doğru Kıyafetler Seçin

Havanın durumuna ve yapılan egzersizin yoğunluğunu dikkate alarak doğru kıyafetler seçmeniz egzersiz sırasında hem performansınızı yükseltiyor hem de hastalanma riskine karşı vücudu koruyor. Çok kalın tek bir kat yerine üst üste ince kumaşlar kullanılarak tasarlanan spor giyim ürünlerini tercih edebilirsiniz. Havanın durumuna göre kıyafetlerinizi üstünüzden çıkararak egzersizinize devam edebilirsiniz. Özellikle ilk katmanın ter tutmayan ve cildin nefes almasını önleyen kıyafetler olmasına dikkat edin.

Yağmurlu Havada Spor Yapmak İçin İpuçları

En üste su geçirmeyen, rüzgâra karşı dayanıklı ve cildin nefes almasına izin veren kumaş yapısına sahip ceket, hırka ya da yağmurluk gibi ürünleri tercih edebilirsiniz. Yürüyüş sırasında doğru kıyafet seçimi rahat ve konforlu bir egzersiz için önemli rol oynuyor.

  • Şapka, Eldiven ve Çorap Giymeyi Unutmayın

Soğuk havalarda kan akışı özellikle vücudun merkezine doğru yoğunlaşıyor. Bu durumda eller, parmak uçları, kulaklar ve ayaklar soğuğa karşı daha korumasız hale geliyor. Ayakkabınızın içine ayaklarınızı sıcak tutan ve hava geçişi sağlayan fitilli kumaş yapısına sahip çorap giyebilirsiniz. Aynı şekilde ellerimizi ve parmak uçlarınızı sıcak tutan fitilli kumaşlardan tasarlanan eldivenler hem ellerinizin sıcak tutulmasına hem de kuru kalmasına yardımcı oluyor. Görüş açınızı kısıtlamaya neden olan kapüşonlu üst giyim ürünlerinden mümkün olduğunca uzak durmaya çalışın. Kapüşonlu mont ya da sweatshirtler kavşak ve yol geçişlerinde araçları görmenize engel olarak kaza riskini artırabiliyor.

Yağmurlu Havada Spor Yapmak İçin İpuçları

Yağmurlu günlerde antrenman yaparken şapka takmak rüzgârı keserek başınızın üşümesini engelliyor. Aynı zamanda şapkanın ön kısmı yoğun sağanak yağmurda bile önünüzü görmeyi kolaylaştırıyor. Sentetik malzemeler kullanılarak tasarlanan özel outdoor şapkalarından kullanabilirsiniz.

  • Görünür Olun

Etrafı açık yollardan mümkün olduğunca uzak durmaya çalışın. Yağmurlu havada spor yaparken kenarlarında ağaçlar olan yolları ya da uzun binalı siteleri seçerseniz,  hem keskin rüzgârdan daha az etkilenir hem de kar ya da yağmuru pek hissetmezsiniz. Yağmurlu havalarda araç sürücülerinin görüş alanı kısıtlandığından dolayı spor yaparken sizi görmeyebiliyor. Antrenman sırasında hava kapalı ve yağmurluysa dikkat çeken ve parlak giysiler giyerek sürücülerin sizi fark etmesini sağlayabilirsiniz. Hatta katlanıp cebe girebilen hafif yağmurluk modelleri sağanak yağmurlar için alternatif bir senek oluşturuyor. Dış yüzeyi neon ve açık renklerden oluşan ya da ışığı yansıtan spor kıyafetleri de kolay fark edilebilir olmanızı sağlayarak olası kaza risklerine karşı sizi koruyabiliyor.

  • Ayakkabılarınızı İyi Seçin

Dışarıda antrenman yaparken her zaman dikkatli olmanız gerekiyor ancak yağmurlu havalarda zeminin ıslaklığından dolayı kayma riski yükseliyor ve bu nedenle daha dikkatli olmalısınız. Yürüyüş sırasında ayaklarınızın güvenli olduğundan ve yere sağlam bastığınızdan emin olmalısınız. Egzersiz için seçtiğiniz alanların iyi aydınlatılmış ve buz riskine karşı önlem alınmış olması daha konforlu bir egzersiz imkânı sunuyor.

Yağmurlu Havada Spor Yapmak İçin İpuçları

Yürüyüş için seçtiğiniz spor ayakkabının esnek yapıya ve mümkünse kaymaz tabana sahip olması öneriliyor. Su geçirmeyen bileklere kadar çıkan ayakkabılar da yağmurun ayakkabı içine girmesini engelleyebiliyor. Nefes alan özel tasarıma sahip yürüyüş ayakkabıları ile performansınızı yükseltebilirsiniz.

Yağmurlu havada spor yaparken yürüyüş için kullanabileceğiniz rahat ve konforlu yürüyüş ürünlerine Barcin. com’dan ulaşabilir ve dilediğiniz ürünü güvenli alışveriş imkânı ile kolayca satın alabilirsiniz.

dünyanın en iyi 10 basketbolcusu

Dünyanın En iyi 10 Basketbolcusu

Spora Yeni Başlayanlar İçin Beslenme Önerileri

Spora Yeni Başlayanlar İçin Beslenme Önerileri