in

Dünyanın En iyi 10 Basketbolcusu

Basketbol, belki de futboldan sonra dünya üzerinde en popüler spor branşlarından biri olma özelliğini taşıyor. Basketbolun sevilmesinin başında oyunun her geçen gün daha da hızlanması ve seyir zevkinin artması gibi unsurlar belirleyici oluyor. Basketbolun zirvesi olarak nitelendirilen NBA, uzun yıllardır dünya üzerindeki en yetenekli oyuncuları bünyesinde barındırıyor. Günümüzde dünyanın en iyi 10 basketbolcusu gibi bir liste yapıldığı takdirde bu ligde oynayan olan isimler başı çekiyor.

10-Chris Paul

Bu listede yer alan oyuncular içinde sadece oyun kurucu olma özelliğini belki de tek taşıyan sporcu olan Chris Paul, gerek saha görüşü gerekse savunma becerileriyle ön plana çıkıyor. Kariyeri boyunca 3 farklı takımda oynayan yıldız basketbolcu, sahada olduğu süre boyunca üstün oyun kurma becerisi ve pas yeteneğiyle takım arkadaşlarına artı değer katıyor. Artık kariyerinin son demlerini yaşayan yıldız basketbolcunun kariyerinde maalesef NBA şampiyonluğu bulunmuyor.

9-Jimmy Butler

Bu listede yer alan oyuncular içinde en mütevazı kariyere sahip olduğu söylenebilecek Jimmy Butler, yine de geçtiğimiz sezonki 22,2 sayılık ortalamasıyla oldukça skorer bir oyun kurucu ve kısa forvet olarak takımına yüksek fayda sağlıyor. Bununla birlikte kariyer ortalaması bakımından istatistik anlamda göz boyayan rakamlara sahip olamıyor. 16,4 sayı ve 3,4 asist şeklinde hesaplanan kariyer ortalaması, vasat bir seviyede kalıyor. Yine de Jimmy Butler, hem yetenekleri hem de sahada ortaya koyduğu karakterle üzerine takım kurulabilecek değerli parçalardan biri olma özelliğini taşıyor.

8- Giannis Antetokounmpo

Dünyanın en iyi 10 basketbolcusu listesinde yer alan tek Avrupalı olarak öne çıkan Giannis Antetokounmpo, üstün fiziksel özellikleri, atletizmi ve patlayıcılığıyla bu listede kendine yer buluyor. Henüz kariyerinde yıldız mertebesine yeni yükselen Yunan basketbolcunun ligde geçirdiği 4 sezonda yaşadığı gelişim süreci düşünüldüğünde, önümüzdeki 10 yıla damga vurup şampiyonluklar yaşaması, son derece olası gözüküyor.

dünyanın en iyi 10 basketbol oyuncusu Giannis Antetokounmpo

7- Russell Westbrook

Dünya üzerinde oyun kurucu deyince akla gelen ilk üç isimden biri olan Russell Westbrook, sahada tam anlamıyla tek başına şov yaparak istatistik canavarı hâline dönüşüyor. Kariyeri boyunca sadece Oklahoma City Thunder formasını giyen yıldız basketbolcu, parke üzerinde her işi mükemmel yapmasıyla nam salıyor. 82 maçlık NBA sezonunu üç kategoride çift haneli istatistiklere ulaşarak tamamlamayı başaran Russell Westbrook, modern zamanlarda bunu başaran ilk isim olarak öne çıkıyor.

6- Kyrie Irwing

Oyun kurucu pozisyonunda oynamasına rağmen skorer kimliğiyle adından sıkça söz ettiren Kyrie Irwing, dünyanın en iyi 10 basketbolcusu listesine altıncı sıradan giriş yapıyor. Kariyerinde bir NBA şampiyonluğu bulunan yıldız basketbolcu, her ne kadar bu başarıyı LeBron James gibi gelmiş geçmiş en iyi oyunculardan birinin gölgesinde başarmış olsa da günümüzde yeni bir sayfa açarak tek başına Boston Celtics takımına liderlik ediyor.

5- James Harden

Tıpkı Russell Westbrook gibi bir başka istatistik canavarı olan James Harden ise listeye beşinci sıradan giriş yapıyor. 2017-2018 sezonunda ligin en değerli oyuncusu seçilen James Harden, ligde bulunan oyuncular içinde en yüksek hücum verimliliğine sahip sporcular arasında bulunuyor. Tam bir sayı makinesi olan iki numara, aynı zamanda asist ve ribaunt konusunda da NBA genelinde pozisyonuna oranla en iyi istatistiklerle mücadele ediyor.

dünyanın en iyi 10 basketbol oyuncusu james harden

4-Stephen Curry

Son iki sezonda şampiyonluğa ulaşan; fakat finallerin en değerli oyuncusu olamayarak dünyanın en iyi 10 basketbolcusu listesine 4 numaradan giriş yapan Stephen Curry, bir oyun kurucu olarak üstün şut kabiliyetiyle oyunun kurallarını yeniden tanımlıyor. Mesafe tanımaksızın skor üreten yıldız, bu özelliğinin yanında üstün dripling becerisi ve saha görüşüyle de Golden State Warriors’un saha içi liderliğini üstleniyor.

dünyanın en iyi 10 basketbol oyuncusu stephen curry

3-Kawhi Leonard

Her ne kadar son NBA sezonunu sansasyonel bir sakatlıktan dolayı kaçırsa da Kawhi Leonard, oyunun her anında takıma katkı sağlayan birleştirici parça olmasından ötürü bu listede ilk üç içinde yer alıyor. Kariyerinde bir NBA şampiyonluğu da bulunan yıldız, ligin durdurulması en zor oyuncusu LeBron James’in panzehiri olarak dikkat çekiyor.

2-Kevin Durant

2,10 cm’in üzerindeki boyuyla topu, kendi potasından rakip sahaya kadar üstün oyun kurucu becerisiyle taşıyabilen bir skor makinesi düşünün… Karşınıza son 2 sezon finallerinin en değerli oyuncu titriyle Kevin Durant çıkıyor. Her ne kadar Golden State Warriors gibi ligin en güçlü kadrolarından birine giderek lig dengelerini alt üst etse de; Kevin Durant, gerek saha içi karakteri gerekse de saha dışındaki olumlu kişilik özellikleriyle bu listenin iki numarası oluyor.

1-LeBron James

Artık 35 yaşına gelen LeBron James’in kamuoyunca dünyanın en iyi basketbolcusu olduğu kabul ediliyor. Bu tezi doğrulamak için NBA organizasyonunda son 8 sezonda LeBron James’in formasını giydiği takımların final oynadıklarını söylemek yeterli oluyor. Ligde kazandığı başarılar düşünüldüğünde kıyaslanabildiği yegâne oyuncunun Michael Jordan olması da her şeyi gayet net açıklıyor.

dünyanın en iyi 10 basketbolcusu lebron james

Basketbolsever olarak dünyanın en iyi 10 basketbolcusunun giydiği basketbol giyim ürünleri, basketbol ayakkabı ve ekipmanları Barcin.com online spor mağazasından temin edebilirsiniz.

Ünlü NBA oyuncularının ayakkabı seçimleri için ise NBA Oyuncularının Ayakkabı Tercihleri yazımızı inceleyebilirsiniz.

4 Soru 4 Cevapla Çiğ Beslenme Yöntemi

4 Soru 4 Cevapla Çiğ Beslenme Yöntemi

Yağmurlu Havada Spor Yapmak İçin İpuçları

Yağmurlu Havada Spor Yapmak İçin İpuçları