Menu
in

Yan Karın Yağlarınızdan Kurtulmanızı Sağlayacak 5 Egzersiz

Karın bölgesi, yağ depolama konusunda tıpkı basen, kalça ve uyluklar gibi vücudun diğer kısımlarına göre daha elverişlidir. Bölgesel olarak yağlanmanın yanı sıra kilo alındığında da yan karın yağları oluşabilir. Bu dengesiz beslenme, genetik ve hareketsizlikle ilişkilendirebilir. Ancak sağlık sorunları ve tedaviler sırasında da karın bölgesinde yağlanma görülebilir. Yan karın yağları genellikle tek başına oluşmaz, öncelikle göbek bölgesinde yağlanma meydana gelir ve kasların kaldıramayacağı miktara ulaştığında ise yan kısımlarda toplanır. Karın kasları neredeyse 360 derece belinizi çevreler, bu nedenle karın bölgesinin neresinde olursa olsun fazla yağlardan kurtulmak, yanları eritmek mümkündür.

Yan Karın Yağlanması Nasıl Oluşur? 

Yan karın yağı her insanda biraz mevcuttur. Ancak birçok sebepten ötürü bu yağlarda artış olabilir. Bu bölgedeki yağlar iki gruba ayrılır. Biri herkeste olan deri altındaki yağlar diğeri ise organların etrafında oluşan (viseral) ve risk grubunu oluşturan yağlar. Karın bölgesinde de her iki tür yağ mevcuttur. Ancak yan karın yağlarının kolaylıkla erimemesinin nedeni viseral yağın karın duvarının altında kalması ve yanmayı zorlaştırmasıdır. Ayrıca organların etrafını çevrelediği için fiziksel görünümün yanı sıra sağlık açısından pek çok risk oluşturur.

Hormon değişiklikleri, genetik nedenler, menopoz, kötü beslenme ve stres, karın bölgesinde ve vücudun yatkın olduğu bölgelerde yağlanmaya sebep olur. Her insanda genetik olarak yağ toplanma bölgesi farklılık gösterebilir. Vücudunuzun doğal olarak yağ depolama eğilimi çoğunlukla genetikten kaynaklanır. Kronik stres ise yalnızca aşırı viseral yağın depolanmasına katkıda bulunmakla kalmaz, aynı zamanda stresli olmak, doğal olarak bir başa çıkma mekanizması olarak daha tuzlu ve şekerli atıştırmalıklara yönelmenize neden olabilir. Hormon değişikliklerinde genellikle östrojen seviyesi arttığında yan karın yağlarına neden olur. Ancak yan göbek eritme konusunda beslenmeden egzersizlere kadar yararlanabileceğiniz pek çok yöntem mevcuttur.

Yan Karın Yağlarını Eritmek İçin Tüketilmesi Gereken Besinler Nelerdir? 

Yan karın yağı, yani visseral yağ, karın boşluğuna doğru ilerleyebildiği için özellikle sağlıksızdır. Burası aynı zamanda mide, karaciğer ve dalak gibi önemli organların da bulunduğu alandır. Bir yandan koruma sağlarken diğer yandan aşırı miktarda viseral yağ kalp-damar sağlığını olumsuz etkileyebilir. Ancak sağlıklı beslenme, lifli gıdaların tüketimini artırmak ve düzenli egzersiz yapmak bu yağlardan kurtulmanın en etkili yollarıdır.

Beslenme konusunda yan karın kasları ve bel çevresini desteklemek önemlidir. Gıda tüketiminde ise günlük kalori miktarını düşürmeniz oldukça faydalıdır. Bu şekilde yağ yakımını hızlandırabilirsiniz. Aç hissetmemeniz için ise protein ve lif miktarını arttırmanız gerekir. Proteinler, karbonhidratlar gibi çok fazla enerji içerir, ancak vücudunuz tarafından çok yavaş işlenir ve onları bir enerji kaynağı olarak kullanmanıza izin verir. Lifler de enerji kaynağı olarak kullanılmasa da midede şişerek yer kaplar ve uzun süre tok hissettirir.

Yan Karın Kaslarını Çalıştıracak 5 Egzersiz

En etkili yan karın hareketleri bölgesel çalıştırdığınız ve tam da istenilen bölgeyi hedefleyen hareketlerdir. Bunların başında deniz yıldızı, yan plank hareketi, oblique crunch, bacak kaldırma ve yan dambıl hareketleri gelir.

Deniz Yıldızı: Bu hareket yan yağ eritme hareketleri arasında en bilinen ve en etkilisidir. Yan plank pozisyonunda yapılır. Düzgün denge yakaladıktan sonra ayağınızı diğerinin üzerine yerleştirin ve kolunuzu havaya kaldırın. Daha sonra alt karın ve yanları eritme için bacağınızı havaya kaldırın. Ayak ucunuza dokunmaya çalıştıkça her iki kısımda kaslar aktif olur. Bu hareket sırasında bra, tayt, şort vb spor kıyafetleri tercih edebilirsiniz. 

Yan Plank Çemberleri: Kalçanız dahil karın bölgesindeki tüm yağları hedefler. Yank plank pozisyonundayken diziniz zemine yakın olmalıdır. Üstteki bacağı gergin bir şekilde kaldırın ve diziniz bükülmeden büyük daireler çizin.

Oblique Crunch: Yan karın kası hareketleri arasında oldukça işlevsel bir egzersizdir. Alt, üst ve yan karın yağlarını hedefler. Sırt üstü yatın ve dizlerinizi  kendinize çekin.  Baldırlar 90 derece olmalıdır. Sol elinizle başınızı destekleyin ve dirseğinizi yere değdirin. Daha sonra ise çapraz olacak şekilde sağ kol-sol diz şeklinde dirseğinizi dizinize değdirmeye çalışın. Her iki diz için 10 tekrar yapabilirsiniz.

Bacak Kaldırma: Yan karın hareketleri esnasında bacaklardan destek almak önemlidir. Çünkü yan karın egzersizleri genellikle bacak desteği ile yapılır ve karın kasları aktif olur. Sırt üstü yatın ve ayaklarınız yere basacak şekilde dizlerinizi bükün. Ellerinizi kalçanızın altına yerleştirin ve bacaklarınızı ileri yukarı doğru gerin. Bacaklar olabildiğince yükseğe kalkmalıdır.

Yan Dambıl: Dambıl ile yana bükülme hareketleri yan karın kaslarını gererek çalışmasını sağlar. Yan karın eritme konusunda oldukça etkilidir. İki elinize dambıl alın ve bir kolunuzu havaya kaldırarak yana doğru esneyin. Kolunuzu başınızın üzerinden diğer tarafa doğru gerdirmeniz gerekir.Yan göbek eritme hareketleri için doğru ekipman ve giysilerle egzersizlerinizi destekleyebilirsiniz. Dambıl, bileklik, dizlik, direnç bandı, egzersiz matı için Barcin.com avantajlarından yararlanabilir, yan bel inceltme egzersizlerinizi daha etkili hale getirebilirsiniz.

Yorum Yazın

Exit mobile version