in ,

Yarış Direktörü Yanlışı Düzeltmek için Cebinden 9500$ Ödedi

Yarış direktörü Bob Nichols, 2016 Surfing Madonna plaj koşusu yarışının para ödülleri üzerinde çalışmaya başladığında ciddi bir hata yaptığını fark etti. Yarışın 2015 versiyonunu takiben, en iyi dereceleri elde eden 18 yarışçının tamamına da almaları gereken para ödülünün yanlışlıkla 2 katını ödemişti, bu da 9500$’lık bir hataydı.

Bu yanlış ödemenin yapıldığı sporculara, ödüllerinin yarısını geri göndermelerini istediğinde, bazısı kaba bir şekilde çoğu bu talebi reddetmişler. Bu durum da onu bir avukata danışıp bir dava konusu haline gelebilecek koşuculara seçenek sunmaya itmiş.

Yaptığı basın açıklamasından sonra Nichols, sporcuların ödülleri kendilerinde tutmalarına karar vermiş. Organizasyonu olan Surfing Madonna Oceans Project’in maddi bir krize girmesini engellemek için 9500$’ı kendi cebinden ödemeye karar vermiş.

BELİRSİZ İFADE

Nichols, yarışta 15.000$ para ödülü (hatadan etkilenmeyen master’lar, takımlar, kostüm ödülleri de dahil) vereceğini duyurmuş fakat yanlışlıkla 24.500$ ödül vermiş. Kimsenin 6 hafta boyunca fark etmediği böyle bir şey nasıl meydana gelebilir? Sonra anlaşıldı ki, Nichols’ın yarışın sitesinde para ödülleri bilgisinde kullandığı muğlak ifade yüzünden bu hata gerçekleşti.

Nichols’ın kastettiği 10 mil yarışının ilk erkek ve kadın sporcusu her biri 900$ olmak üzere toplamda 1800$ alacak. Fakat yarışa katılan elit sporcular, bunu kişi başına 1800$ olarak okudular.

Kullanılan dil yeterince kafa karıştırıyordu. Yarış gününde yarışın gönüllülerinden biri web sitesine baktı ve kazananların ödüllerini, olması gerekenin 2 katı şeklinde ödül çekleri yazarak bu hataya eşlik etti.

Nichols da onun yazdığı çekleri ödüllerin sahiplerine postalayarak aynı hataya düşmüş oldu.

ÖDÜL İADE RİCASI

Nichols, yarışın elit atletlerini arayıp ödüllerin yarısını geri vermelerini istediğinde, bu istek pek de hoş yanıtlanmadı.

“Aradıklarımın üçte biri cevap verip, “Sorun değil, anlıyorum. Daha önce de yarışınıza katıldım ve camia için yaptıklarınızı biliyorum ve evet fazla ödenmiş kısım için size çek yazacağım” dediler. Geriye kalanı ise, bu isteğe sıcak bakmayıp “Hayır, size para ödemeyeceğim.” şeklinde cevap verdi.

Birisi (elit koşucu), “Bütün para ödülünüzü alıp suratınıza güleceğim ve gelecek yıl da yarışınıza katılıp para ödülünüzü kazanıp yine yüzünüze güleceğim.” dedi.

Bir başkası ise, “Yarışınızın başarılı geçmesi bizler sayesindeydi. Bu yarışı meydana getiren elit atletlerdir.” diye yanıtlamış.

Nichols da kimsenin onu takmadığını görüp bir avukata danışmış. Koşuculara 3 seçenek içeren bir e-posta gönderilmiş:

1) Ödenen paranın %75’ini hemen ödeyin, %25’i sizde kalsın ve birkaç yarışa ücretsiz katılın
2) Yarış organizasyonuna bir ödeme planı çıkarın
3) Mahkemede görüşürüz

Bizde bu tür bir durum değilse de benzer bir haksızlık yaşandı. Bu yıl ilki düzenlenen Gelibolu Maraton yarışında (Barış İçin Koşuyorum) para ödülleri Dolar ($) cinsinden verilecek diye web sitelerinde belirtildi. Fakat dolar kurunu 1.5 yıl önceki kurdan hesaplayıp Türk Lirasına o zamanlardaki kur ile dönüştürüp biz kazananlara daha düşük TL ödediler. Haksızlıklar ve yanlışlıklar dünyanın her yerinde yaşanıyor.

Muhteşem İkili: Sneaker & Palto

En Yaşlı Olimpik Maraton Denemeleri Koşucusu Olmayı Hedefliyor