in

En Yaşlı Olimpik Maraton Denemeleri Koşucusu Olmayı Hedefliyor

Hepimizin bildiği gibi yaşın ve sayıların sınırları belirlediği bir kültürde “yaşamaya” çalışıyoruz ve bu durum, sporda da kendisini her an hissettiriyor. Maraton söz konusu olduğunda dahi, insanlar bu konuda otorite oldukları yanılgısına düşerek, maratona başlamanın yaşını da, maratonda en verimli yaşı da, artık maraton koşulmaması gereken yaşları da kendi görüş genişliklerine bağlı olarak size dayatırlar.

Biz bu sınırlandırmalarla paçamızdan aşağı çekilirken, başka ülkelerde genç bireyler yeni rekorlar kırmakla, daha yaşlı bireyler ise yeni sınırları dünya literatürlerine eklemekle meşgullerdir.

İşte bu yazımın konusu da, Maraton denemesi elemelerine katılmaya hak kazanan en yaşlı sporcu olmayı planlayan Kevin Castille ile ilgili.

Kapak fotoğrafında gördüğünüz Kevin Castille, orada 2014 Falmouth yol yarışında genel klasman 11.si ve master kategori 1.si olarak bitirirken görülüyor. Bu güçlü adam, Pazar günü Olimpik Maraton Denemelerinde yarışmaya hak kazanmış en yaşlı erkek sporcu olmaya çalışacak.

12 Aralık’ta USATF National Club Cross Country 10K yarışında 36 saniye ile masterlar şampiyonu olan Kevin Castille, Pazar günü Florida’daki Jacksonville Bank Yarı Maratonu’nda yarışacak. Eğer 1:05:00 veya daha iyi bir sürede bitirebilirse, 43 yaşındaki bu genç adam, 13 Şubat’taki Amerikan Olimpik Maraton Denemeleri’ndeki en yaşlı erkek müsabık olacak. (Bu denemelere katılmaya hak kazanan en yaşlı kadın ise Colleen De Ruck, 2004’teki denemelerin galibi olmuştu ve şimdi 51 yaşında olan bu kadın sporcu, 2013 yılında maratonu 2:39:22’de koştu)

Jacksonville yarışına gitmeye verdiği kararla ilgili olarak, “Kendimi sadece güvenli bir noktaya koymaya çalışıyorum” diyen Castille, elemelere katılmaya hak kazanabilmek için son tarih olan 17 Ocak’taki Houston Yarı Maratonu yerine bu yarışı seçmiş.

Castille, Houston’a gidip Jacksonville’de kalifiye olabilmeyi riske atmamak için bütün önerilere kulak asmış. “Kendimi ya yapamazsam durumuna sokmayacağım. Yeterince kondüsyonluyum. Aklım rahat.” diyor.

Aslında Castille çoktan kalifiye olmuş olabilirdi fakat kendi elinde olmayan sebeplerden dolayı birkaç akıl karıştırıcı durum yaşandı. Mayıs’ta San Diego’da gerçekleşen Amerika Masterlar Yarı Maraton Şampiyonası’nda 1:04:45 ile 2.sırada bitirdi. Ancak bu parkur, yeterli nitelikte değil ve elemelere gitmeye hak kazandırmayan anlamına gelen, kilometre başına 3.25 metreden daha fazla yükselti düşüşüne sahipti.

2013’te 2:20:58 ile tamamladığı yarıştan bu yana hiç maraton koşmamış bu ilham verici sporcuya başarılar diliyoruz.

Yarış Direktörü Yanlışı Düzeltmek için Cebinden 9500$ Ödedi

Facebook’un Kurucusu 2016’da 365Mil Koşacak