in

Yaz Döneminde Yağ Yakmak İçin 5 Yöntem

Sağlıklı ve formda bir vücuda sahip olmak her mevsim önem taşır. Fakat yalnızca kilo kaybetmek, her zaman forma girmek anlamına gelmez. Sağlıksız bir beslenme düzeni izlemek, şok diyetler uygulamak, vücuda gereğinden fazla yüklenmek ya da aç kalmak vücuttaki kas oranının azalmasına neden olabilir. Başka bir deyişle siz kilo verseniz de, yağ yerine kas kütlenizden harcıyor olabilirsiniz. Yağ yakmak, sağlıklı ve fit bir vücuda sahip olmanın başlıca anahtarlarından biridir. Sıcak yaz aylarında dengeli beslenmek ve yağ oranınızı sağlıklı bir şekilde azaltmak için aşağıda yer alan 5 yöntemi hayatınızın bir parçası haline getirebilirsiniz.  

1. Günlük Su Tüketiminizi Gözden Geçirin

Yeterli miktarda su tüketmek yaz – kış fark etmeksizin her zaman önemlidir. Ancak özellikle yaz aylarında vücuttaki terleme oranı arttığı için, kaybedilen su ve mineral miktarı da daha fazladır. Sağlıklı bir vücuda ve metabolizmaya sahip olabilmek için, vücudun kaybettiği su miktarını takviye etmek gerekir.

Bu nedenle yaz aylarında, özellikle güneşin altında iki saatten fazlasını geçirdiğiniz günlerde, en az 2-2,5 litre su içmeyi ihmal etmemelisiniz.

2. Sağlıklı Yağlar Tüketin

Şok diyetler ve sağlıksız beslenme programları, yağ yakmak için yağ tüketimini mümkün olduğunca azaltmak gerektiğini savunuyor olabilir. Fakat vücudunuzun tıpkı proteine, liflere ve karbonhidrata olduğu gibi, yağa da ihtiyacı vardır.

Sağlıklı bir beslenme düzeni oluştururken tercihinizi sağlıklı yağlardan yana yaptığınız takdirde yağ oranınız yükselmez. Aksine, yağ kaybını hızlandırabilirsiniz. Elbette sağlıklı yağların tüketim miktarı da son derece önemlidir. Omega-3 içeren besinleri, günlük aldığınız kalori miktarının %25-30’unu oluşturacak şekilde beslenme rutininize dahil edebilirsiniz. Özellikle somon ve sardalya gibi Omega-3 açısından zengin balıkları tüketmek yaz aylarında sağlıklı ve lezzetli bir öğün için harika bir fikir olabilir.

3. Yavaş Sindirilen Karbonhidratları Tercih Edin

Karbonhidratların da ölçülü ve bilinçli tüketilmesi, sağlıklı yöntemlerle yağ kaybetmek açısından büyük önem taşır. Vücutta sindirimi yavaş olan karbonhidratlar, sizin daha uzun süre tok kalmanızı sağlarken insülin oranınızın aniden yükselmesini önlemeye yardımcı olur. Tam tahıllı besinler, ölçülü miktarda tüketildiklerinde ideal karbonhidrat kaynaklarıdır.

Rafine karbonhidratlara kıyasla yağ yakımı sürecini çok daha hızlandırdıkları kanıtlanmıştır. Bu nedenle günlük beslenme rutininizde karbonhidrat hakkınızı esmer pirinç, çavdar ya da tam buğday ekmeği veya yulaf gibi gıdalardan yana kullanabilirsiniz.

4. Uyku Düzeninizi İhmal Etmeyin

American Journal of Epidemiology’de yayınlanan bir makale, uyku düzeni ve beslenme konulu yapılan bir araştırmadan söz eder. Toplam 16 yıl süren araştırmada geceleri en fazla 5 saat uyuyan deneklerin, en az 7 saat uyuyan deneklere göre daha çok kilo alma eğiliminde olduğu görülmüştür. Bu sonucun leptin ve grelin hormonlarının düzensiz salgılanmasına bağlı olarak vücudun metabolizma hızının yavaşlamasından kaynaklı olduğundan söz edilir.

Fitness ve Zayıflamada Uykunun Önemi

Düzenli ve yeterli uyumak, metabolizma hızının yanı sıra vücudun zinde ve sağlıklı olabilmesinin de temel anahtarlarından biridir. Bu nedenle sağlıklı bir şekilde yağ kaybetmek için her gün yaklaşık 7-8 saat uyumaya özen göstermelisiniz. 

5. Kendinize Uygun Spor Egzersizlerine Yönelin

Spor yapmak, kas kütlesini korurken yağ oranını azaltmak için en sağlıklı ve pratik yoldur. Yaz mevsimi boyunca her gün yüzebilir, hafif tempolu koşular yapabilir, yürüyüşe çıkabilir ya da ip atlayabilirsiniz.

bağışıklık sistemi güçlendirme sportif

Eğer spor geçmişiniz varsa ve hâlihazırda bir antrenman ya da egzersiz programı izliyorsanız, bu aktiviteleri sabah ya da akşam saatlerinde sürdürebilir, böylelikle bunaltıcı sıcaklardan kaçınabilirsiniz. Özellikle aralıklarla tekrar eden kardiyo egzersizlerine yönelebilir, böylelikle vücudunuzun yağ yakımı oranını artırabilirsiniz. Yaz aylarında keyifli ve konforlu bir spor rutini oluşturmak için ihtiyacınız olan tüm ekipmanlara Barcin.com farkıyla sahip olabilirsiniz!

Sıcak Havalara Uygun Sporlar kapak

Sıcak Havalara Uygun Sporlar

Plaj Voleybolu Nasıl Oynanır?