in

Sıcak Havalara Uygun Sporlar

Yaz sıcaklarının başlaması ile birlikte spor tutkunlarının tercihlerinde de değişiklikler gözlenir. Diğer mevsimlerde yapılamayan bazı sporlar yaz günlerinde kolaylıkla gerçekleştirilebilir. Fiziksel ve zihinsel faydaları da göz önünde bulundurulduğunda, açık hava sporları bu kapsamda ön plana çıkar. Ancak sıcak yaz günlerinde açık havada spor yaparken dikkat edilmesi gereken birçok konu vardır. İşte, yaz ayları için en uygun sıcak hava sporları ve sıcak havalarda spor yaparken göz önünde bulundurulması gerekenler

Dalış

Dalış, en ideal bir sıcak hava sporları arasındadır. Eğer maceraperest bir yapıya sahip iseniz ve yeni şeyler keşfetmeyi seviyorsanız, dalış sizin için doğru bir karar! Eğer daha önce hiç dalış yapmadıysanız endişelenmenize gerek yok.

Sıcak Havalara Uygun Sporlar

Bazı tanıtım derslerini aldıktan sonra, profesyonel eğitmenler eşliğinde ve arkadaşlarınız ile birlikte dalış sporunun keyfini çıkarmaya başlayabilirsiniz. Daha sonra alacağınız ileri seviye sertifikalı eğitimlerle de kendi ekibinizi kurabilir ve yeni yerler keşfedebilirsiniz.

Yüzme

En popüler yaz sporlarından birisi de yüzmedir. Keyifli olmasının yanı sıra aynı zamanda çok rahatlatıcı bir spor olan yüzme sayesinde, hem serinleyebilir hem de güzel vakit geçirebilirsiniz.

Bununla birlikte yüzme, vücudunuzdaki tüm kasları kullanmanızı gerektiren bir spordur. Denizde veya havuzda yapabileceğiniz yüzme antrenmanları sayesinde yaz süresince formunuzu koruyabilirsiniz.

Bisiklet

Bisiklete binme, spor yaparken yeni yerler keşfetmenizi mümkün kılan yaz sporları arasında yer alır. Yağ yakmanıza yardımcı olan bisiklet sporu, postür bozukluklarının ve sırt ağrılarının giderilmesine de katkı sağlar. Bununla birlikte bisikleti, yaz aylarında bir ulaşım aracı olarak da tercih edebilirsiniz.

İşe gidip gelirken bisiklet kullanarak hem günlük antrenmanınızı yapabilir hem de trafik problemini çözüme kavuşturabilirsiniz.

Doğa Yürüyüşü

Havaların ısınma ile birlikte açık hava aktiviteleri de hız kazanır. Günübirlik yapacağınız doğa yürüyüşü ve hiking faaliyetleri ile yaz günlerini aktif bir şekilde değerlendirebilirsiniz. Her gün veya gün aşırı yapacağınız düzenli yürüyüşler, uykunuzu düzenlemenize, kendinizi zinde hissetmenize ve iştihanızı kontrol etmenize yardımcı olur.

Ayrıca metabolizma hızınızı artırarak daha fazla kalori yakmanızı ve istenmeyen kilolardan kurtulmanızı sağlar. Yaz aylarında yapacağınız yürüyüş faaliyetleri, formda kalmanızın yanı sıra yaşam kalitenizi de artırır.

Plaj Voleybolu

Eğer tatilde ve deniz kıyısında iseniz, plaj voleybolunu mutlaka denemelisiniz. 2’şer veya 3’er kişilik takımlar halinde oynayabileceğiniz plaj voleybolu sayesinde, hem çok eğlenecek hem de zamanın nasıl geçtiğini anlamayacaksınız. Spor sonrası yorgunluğunuzu atmak ve serinlemek için ise kendinizi mavi sulara bırakabilirsiniz.

Voleybol Antrenman Programı Tavsiyeleri

Sıcak Havalarda Spor Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler?

  • Yapmak istediğiniz spor branşına en uygun zamanı seçmeye özen gösterin. Günün en sıcak saatlerinde spor yapmaktan kaçınmaya çalışın. Mümkünse, sabah veya akşam serinliğinde spora çıkmaya gayret edin.
  • Sıcak havalarda daha fazla su kaybedildiğinden, gün boyunca yeterli miktarda su içtiğinizden emin olun.
  • Özellikle açık hava sporları için nefes alabilen spor kıyafetlerini tercih edin.
  • Sıcak havalarda temponuzu aniden arttırmayın.
  • Sıcak havada spor yaparken vücudunuzu dinlendirmek çok önemlidir. Mide bulantısı, ağız kuruluğu, baş dönmesi veya aşırı terleme gibi belirtiler ortaya çıkarsa, aktiviteyi hemen bitirmelisiniz. Belirtiler devam ederse mutlaka bir doktora danışmalısınız.
  • Güneşi ışığını çekmeyen, açık renkli kıyafetler tercih edilmelidir.
  • Eğer sıcak yaz aylarında yarışmalara katılan bir sporcu iseniz, aktiviteye başlamadan önce alnınıza ve boynunuza soğuk bir havlu koyabilir veya soğuk bir duş alabilirsiniz.

Sıcak yaz aylarında spor yaparken ihtiyacınız olan spor malzemeleri için barcin.com’u ziyaret edebilir ve beğendiğiniz ürünleri güvenli alışveriş keyfiyle hemen satın alabilirsiniz.

ninesquared marka hikayesi

Ninesquared Markasının Öyküsü

yaz aylarında yağ yakmanın yolları

Yaz Döneminde Yağ Yakmak İçin 5 Yöntem