in

Yeni Başlayanlar İçin: Bisikletçiler ve Renkli Formaları

Bisikletçiler için dünyanın en prestijli yarışlarından biri olan GiroD’Italia, geçtiğimiz günlerde başladı. Mayıs ayının sonlarına dek sürecek olan yarışta da izleyeceğimiz sayısız sporcunun giydiği renkli formaların anlamlarına, unvanlarına ve dahasına bakıyoruz.

Bisiklet dünyasının şüphesiz en ilgi çekici detaylarından biri olan renkli formalar, izleyenler için her zaman bir muamma olmuştur. Her yarışta farklı forma giyen veya sürekli aynı renk forma ile gördüğümüz sporcular, diğer birçok spor dalında olduğunun aksine takımlarının renklerini değil, başarılarının ve sıralama derecelerinin renklerini taşırlar. Tour de France’dan GiroD’Italia’ya, uluslararası alanda gerçekleşen birçok yarışın, her birinin kendine göre renkleri olduğunu söylesek, eminiz ki şaşırırsınız. Bisikletçiler için aynı zamanda özel bir kumaş kullanılarak üretilen formalar, sponsor markaların logoları ile de farklı tasarımları ile karşımıza çıkıyor.

Sarı Forma

bisikletciler_ve_formalari_sari

Tour de France’ın en önemli ve prestijli unvanını temsil eden sarı forma, tüm etaplarda en iyi süreyi elde eden bisikletçiye veriliyor. Genel klasmanda en iyinin giymeye hak kazandığı forma, bugüne kadar Lance Armstrong, ChrisFroome, MiguelIndurain, MouriceGarin  gibi isimler başta olmak üzere birçok başarılı bisikletçi tarafından giyilmişti.

Yeşil Forma

bisikletciler_ve_formalari_yesil

Bisiklet yarışlarında puan sıralamasını temsil eden yeşil formalar, etapları en yüksek derece ile bitiren yarışçıların ve sprinterlerin giydiği forma olarak bilinir. Kısaca, en çok puanı kazanan sporcunun, yeşil formayı giymeye hak kazandığını söyleyebiliriz. Bu bağlamda farklı parkurlarda gerçekleşen yarışlardaki mücadelenin de oldukça çekişmeli geçtiğini, iyi olanın puanı kazandığını söyleyebiliriz.

Bu arada birden fazla klasmanda başarı elde eden sporcular, haliyle birden fazla forma giymeye hak kazanabilir. Eğer bu şekilde bir sonuç elde edilirse, sporcu kendisi için prestijli olan formayı giymeyi tercih eder.

Beyaz Forma

bisikletciler_ve_fotmalari_beyaz

Her yarışta çok geniş bir yaş skalasından sporcuları ağırlayan bisiklet turlarında, genç bisikletçiler (25 yaşından küçük) için özel bir forma da bulunuyor. Beyaz forma, tıpkı sarı formada olduğu gibi gençler klasmanında yarışan ve en iyi süreyi elde eden bisikletçiye verilen formadır. Beyaz formayı giymeye hak kazanan sporcular, yarışta da kendilerini ispat etmek için var olan güçleri ile yarışırlar. Beyaz formayı bugüne kadar giyen isimlerin arasında ünlü Alman bisikletçi Jan Ullrich ve Amerikalı Adam Yates de yer alıyor.

Kırmızı Benekli Forma

bisikletciler_ve_formalari_kirmizi

İspanya, Fransa, İtalya ve daha birçok şehirde gerçekleşen yarışlarda, heyecan dolu şehir etaplarının yanı sıra aslında izleyen herkesi meraklandıran dağ etapları yer alır. Asıl hünerlerini bu etaplarda gösteren bisikletçiler arasından dağ etaplarında en çok puanı alanlar, kırmızı benekli formayı giyme hakkı kazanır. Dağ etaplarının, tüm bisiklet yarışlarındaki en zorlu etaplar olduğunu söyleyebiliriz.

The Program: Armstrong, Doping Skandalı ve Şampiyonluk

Murat Kosova İle Çıldırıyoruz!