Menu
in

Yeni Başlayanlar İçin Grand Slam Turnuvaları

Yıl içinde gerçekleşen sayısız tenis turnuvasında mücadele eden tenisçilerin, kazanmayı hedefledikleri şampiyonalar arasında dört tanesinin daha üstlerde olduğunu söyleyebiliriz. Tenis dünyasının en prestijli, en çok ödüllü, en yüksek puan elde edilen, spor dünyasında en çok konuşulan ve kıyasıya mücadeleye sahne olan Grand Slam turnuvaları, özellikle tenis takipçilerinin de en keyif aldığı turnuvalar arasında yer alıyor. Yılın başında Avustralya Açık turnuvası ile start alan Grand Slam çekişmesi, sonbaharda oynanan Amerika Açık ile sona eriyor. Grand Slam turnuvaları Avustralya Açık, Fransız Açık, Wimbledon ve Amerika Açık’ı yeni başlayanlar için detaylıca incelediğimiz listemize buyurun.

Avustralya Açık (Australian Open)

Yılın ilk Grand Slam turnuvası olması itibariyle heyecanla takip edilen turnuvalardan olan Avustralya Açık, 1905’ten bu yana gerçekleşen ve 1987’deki düzenleme ile artık günümüzdeki haliyle Melbourne’deki Melbourne Park’ta düzenlenen Grand Slam turnuvasıdır. Avustralya Açık’ın sahip olduğu iki nefis saha Rod Laver ve Hisense Arena, müthiş atmosferleri ve izleyici kapasitesi ile özellikle tenis izleyicilerinin en yüksek katılım gösterdiği turnuvalardan oldu. 65 bin kapasiteli sahaları ile sayısız maça ev sahipliği yapan Avustralya Açık’ta son olarak bu senenin başında Roger Federer ve Rafael Nadal karşı karşıya gelmiş, saatler süren mücadele sonunda Federer şampiyon olmuştu. Kadınlarda ise efsanevi tenisçi Serena Williams, kardeşi Venus Williams’ı rahat bir şekilde geçmiş ve şampiyon olmuştu.

Fransa Açık (French Open / Roland Garros)

Kronolojik olarak yıl içinde düzenlenen ikinci Grand Slam turnuvası olan Fransa Açık (veya bir diğer adıyla Roland Garros), genellikle Mayıs sonu Haziran başındaki haftalar arasında düzenlenen ve tarihi 1891’e uzanan, tenis tarihindeki en eski turnuvalardan biri olarak bilinir. Dört Grand Slam turnuvası arasında toprak piste sahip olması açısından önemli bir yeri olan Roland Garros’u bugüne kadar en çok kazanan isim 9 şampiyonlukla İspanyol tenisçi Rafael Nadal oldu. Şu sıralar geri sayım yaptığımız Roland Garros’un geçtiğimiz seneki şampiyonu ise Novak Djokovic’ti.

Wimbledon (İngiltere)

Tarihteki en eski turnuvalardan bir diğeri olan Wimbledon, 1877’den bu yana (geçtiğimiz seneyi de sayacak olursak) tam 130 kez gerçekleşmişti. En prestijli Grand Slam turnuvası olarak anılan ve İngiltere’nin başkenti Londra’da düzenlenen Wimbledon, her sene Haziran ayının sonunda başlayıp, Temmuz başında sona eriyor. Diğer üç turnuvadan farklı olarak, çim zeminde oynanan maçlara ev sahipliği yapan Wimbledon, bu özelliğinin yanı sıra birçok özelliği ile de dünyada en çok konuşulan turnuvalardan biri. Biletlerinden, oturma düzenine, turnuvaya özel radyo yayınından sahadakilerin giydikleri üniformaların renklerine kadar özenle hazırlanmış bir turnuva olan Wimbledon’da son olarak geçen sene kadınlarda Serena Williams, erkeklerde ise Andy Murray şampiyon oldu.

Amerika Açık (US Open)

Grand Slam turnuvalarının sonuncusu olan ve Ağustos son Pazartesi gününde başlayıp Eylül’ün ilk iki haftasının sonunda tamamlanan Amerika Açık, New York’ta 1881 yılından beri gerçekleşen, tenis tarihinin en uzun soluklu turnuvalarından biri olarak biliniyor. Sert zeminli kortlarda oynanan maçlara ev sahipliği yapan Amerika Açık, neredeyse 700 bine yaklaşan katılımcı sayısıyla da dünyanın en çok izleyici oranına sahip turnuvaları arasında gösteriliyor. Geçtiğimiz sene ilk kez Amerika Açık şampiyonluğu yaşayan İsviçreli Stan Wavrinka’nın kazandığı turnuvada, kadınlarda ise Angelique Kerber’in şampiyonluğu ile turnuva sona ermişti. Bu sene 137. kez düzenlenecek olan turnuvanın toplam para ödülü ise 46 milyon Amerikan Doları.

 

Yorum Yazın

Exit mobile version