in

Maria Sharapova Geri Döndü!

Dünyanın en iyi kadın tenisçileri arasında ilk sıraya çıkma onurunu yaşayan ve dünya tenis tarihine bugüne kadar elde ettiği sayısız başarılar ile adını çoktan altın harflerle yazdıran Maria Sharapova, geçtiğimiz senenin başında gerçekleşen Avustralya Açık turnuvası öncesinde bir dizi teste girmişti. Geçen sene itibariyle yasak olan bir maddenin testlerde pozitif çıkmasının ardından 15 ay ceza alan Rus tenisçi, kariyeri için oldukça büyük önem taşıyan Grand Slam turnuvaları başta olmak üzere birçok turnuvadan mahrum kalmıştı. Testin yapıldığı zaman üzerinden 15 ay geçti ve Sharapova bu hafta itibariyle yeniden sahalara döndü.

sharapova1_blog

Almanya’nın Stuttgart kentinde 1978 yılından beri gerçekleşen ve Porsche tarafından desteklenen turnuva, aynı zamanda Porsche Tennis Grand Prix olarak da biliniyor. Her sene nisan ayında gerçekleşen turnuvanın en önemli yanı ise Avrupa’daki kadın tenis turnuvaları arasında kapalı salonda oynanan en eski turnuva olması. Maria Sharapova, 27 Nisan’da aynı zamanda kendi ülkesinin vatandaşı olan rakibi Ekaterina Makarova’yı yenerek çeyrek finale adını yazdırmasıyla birlikte harika bir dönüş yaptığını da kanıtlamış oldu.

Uzun yıllardır başarıları ile örnek gösterilen sporcular arasında yer alan Maria Sharapova’nın doping sonucunun pozitif çıkması, tenis dünyasında da tepkilere yol açmıştı. Yaklaşan Grand Slam Turnuvası Roland Garros’a katılmamasının doğru olmayacağını düşünen birçok sporcu ve spor eleştirmenine cevabı ise Fransa Federasyonu Başkanı Bernard Guidicelli ve Roland Garros direktörü Guy Forget, 16 Mayıs’ta verecek. Roland Garros, bu sene 28 Mayıs’ta başlayacak.

sharapova_2_blog

Bu arada, Roland Garros’un Sharapova’nın kariyerindeki öneminden de bahsetmemiz gerekiyor. Bugüne kadar oynadığı Grand Slam turnuvaları arasında en az bir turnada şampiyonluk yaşayan Maria Sharapova, Roland Garros’u 2012 ve 2014’te olmak üzere iki kez kazanmıştı.

mariasharapova_blog

Maria Sharapova’nın kariyerinden önemli notlar:

2003 – 2015 arası her sene bir şampiyonluk

1987 doğumlu Rus tenisçi Maria Sharapova, 2003 – 2015 yılları arasında dünya çapında katıldığı turnuvalardan en az bir şampiyonluk alarak döndü. Bu yıllar arasında aldığı Grand Slam şampiyonlukları şu şekilde: Avustralya Açık (2008), Roland Garros (2012, 2014), Wimbledon (2004), Amerika Açık (2006).

Olimpiyat deneyimi

2012’de Londra’da gerçekleşen Olimpiyat Oyunları finalinde Serena Williams ile karşı karşıya gelen Maria Sharapova, çekişmeli geçen maçta rakibine yenilmiş ve Olimpiyat’tan ikinci olarak ayrılmıştı.

Reklam yüzü Sharapova

Rusya doğumlu olan Maria Sharapova, 7 yaşından itibaren Amerika’da yaşamaya başlamış ve hala da orada yaşıyor. Kariyerindeki başarılı yükselişle birlikte birçok markanın odağına da giren Sharapova, farklı alanlardaki markaların yüzleri olarak, çeşitli reklam filmlerinde de karşımıza çıktı.

2000’li Yılların Unutulmayan Final Maçları

Az Tekrar Çok Ağırlık Mı? Çok Ağırlık Az Tekrar mı?