Menu
in

Yeni Koşucular için Faydalı 4 Tavsiye

Yeni Koşucular için Faydalı 4 Tavsiye

Koşu, sağlığına dikkat eden ve daha fit bir vücuda kavuşmak isteyen herkesin mutlaka ilgilenmesi gereken spor dalları arasında ilk sıralarda yer alıyor. Aynı anda tüm kas gruplarınızı çalıştırabilmenizi sağlayan ve bu sayede sağlığınıza benzersiz katkılar sunan koşu, düzenli programlar hâlinde tekrar edilmesi durumunda fazla kilolarınızdan kurtulabilmenize, metabolizmanızı güçlendirebilmenize ve vücut direncinizi artırabilmenize yardımcı oluyor. Metabolizmanızı Hızlandıracak 6 Öneri yazımızda ise metabolizma hızlandırma önerilerini bulabilirsiniz. Peki, koşuya yeni başlarken nelere dikkat etmeniz gerektiğini biliyor musunuz? İşte, yeni koşucular için faydalı 4 tavsiye

1) Mutlaka Koşu Ayakkabısı Edinin

Koşu için gereken en önemli ekipmanların başında, birbirinden kaliteli markalar tarafından size özel olarak üretilen koşu ayakkabıları geliyor. Son derece yüksek kalitede üretilen koşu ayakkabıları, vücut ağırlığınızı dengeli bir şekilde dağıtıyor ve bu sayede koşu esnasında ayak tabanlarınızda ekstra basınç oluşmasının önüne geçiyor.

Süspansiyon özellikleriyle ayağınızı yere vurduğunuz an oluşan darbenin şiddetini de azaltan koşu ayakkabıları, bu sayede yüksek eforlu performanslarınızda dahi tabanlarınızda su toplaması, zedelenme, ezilme gibi sorunlar oluşmasını önlüyor. Koşucular için özel olarak üretilen ayakkabı çeşitleri, nefes alabilen kumaş türlerinden tasarlanıyor. Bu sayede ayağınızın daima temiz havayla temas etmesini sağlayan ürünler, havasızlık ve terleme sebebiyle yaşanabilecek cilt problemlerini de engelleyerek size benzersiz bir deneyim sunuyor.

2) Hafif Kıyafetlere Yönelin

Koşuya çıkarken dikkat etmeniz gereken noktalar arasında, koşu kıyafetleriniz de yer alıyor. Koşarken yüksek oranda efor sarf edeceğiniz için, bu spor dalıyla ilgilenirken mümkün olan en hafif kıyafet seçeneklerini tercih etmenizde büyük yarar bulunuyor. Koşarken ne kadar fazla yük edinirseniz, performansınız olumsuz yönde o kadar etkileniyor ve bu durumda koşudan alacağınız verimin düşmesine sebep oluyor. Yaz aylarında gerçekleştireceğiniz koşu performanslarınız için hafif bir tişört ve vücudunuza ağırlık yapmayacak bir koşu şortu modelinden faydalanabilirsiniz.

Bu sayede kıyafet ağırlığını en az seviyede tutarak performansınızı destekleyebilirsiniz. Bahar ve kış aylarında ise koşucular için özel olarak üretilen polar, sweatshirt, eşofman seçeneklerini tercih edebilirsiniz. Modellerin hafif tasarımları sayesinde gücünüzü dengeli bir şekilde kullanabilir ve kişisel rekorlarınızı alt üst edebilirsiniz.

3) Yeni Koşucular: Soğuğa Karşı Tedbir Alın

Her koşucunun mutlaka özen göstermesi gereken konular arasında vücut ısısı da bulunuyor. Yüksek tempolu koşular sonrasında ciddi oranda terlemeniz, koşu esnasında oluşabilecek hava akımının sizi sağlığınızı tehlikeye sokacak kadar üşütmesine yol açabiliyor. Özellikle sonbahar ve kış aylarında gerçekleştireceğiniz koşu performanslarınızda ise hava soğukluğunun sağlığınızı tehdit etme riski bulunuyor. Bu gibi durumların sağlık problemlerine yol açmasını engellemek için, yanınızda soğuğu engelleyecek sweatshirt modelleri, eşofman üstleri ya da polarlar taşıyabilirsiniz.

Üşüdüğünüzü hissettiğiniz an bu ürünleri giyerek vücut ısınızı koruyabilirsiniz. Yedek kıyafet seçeneklerini ise hafif tasarımlı spor çantalarıyla kolayca taşıyabilirsiniz.

4) Sıvı Tüketiminizi Kontrol Altında Tutun

Düzenli olarak koşmayı planlıyorsanız, sıvı tüketimi konusunda da tedbir almanız büyük önem taşıyor. Koşu, en eforlu spor dalları arasında yer alması sebebiyle ciddi oranda terlemenizi sağlıyor ve bu durum da sıvı kaybına yol açabiliyor. Koşarken vücuttan atılan sıvıların bir bölümü ödemlerden oluşsa da, vücudunuz için gerekli sıvıların da kaybedilmesi kaçınılmaz oluyor. Bu sebeple koşu esnasında vücudunuza bol bol sıvı takviyesinde bulunmanız, dehidrasyon başta olmak üzere pek çok sağlık sorunuyla karşılaşmanızın önüne geçiyor. Koşarken su, sporcu içeceği ya da vitamin ve mineral oranı yüksek soda çeşitlerinden tüketebilirsiniz. Bu içecekleri yanınızda rahatça taşımak için ise koşucular için özel olarak üretilen matara modellerinden yararlanabilirsiniz.

Eğer siz de koşuya başlayarak hayatınızda anlamlı bir değişim oluşturmak istiyorsanız, hemen barcin.com tarafından size sunulan koşu kıyafet ve ekipmanlarına göz atabilir ve size en uygun ürünleri seçerek sağlıklı bir yaşama “Merhaba” diyebilirsiniz.

Yorum Yazın

Exit mobile version