Menu
in ,

Yeni Koşuculara Detoks Diyeti Uygun mudur?

Fit olup kilo vermek için yaşam biçiminizde olduğu kadar beslenmenizde de değişiklikler yapmanız gerekir. Daha fazla hareket edip, daha az yemenin, kilo vermek için olmazsa olmaz bir kural olduğunu öğrenirsiniz.

Şimdi yeni koşucular için hangi diyet türlerinin daha uygun olduklarını inceleyelim;

DETOKS DİYETLERİ

Eğer vücuttaki toksin birikiminden kurtulma amacıyla beslenme biçiminde değişikliği içeriyorsa, bu diyet türüne “detoks” adı veriliyor. 2 günlükten 21 günlüğe kadar farklı türleri olan detoks diyetinde, bireyler günlük olarak sadece belli türde besinleri veya “temizleyici sıvıları” tüketiyorlar.

Genellikle bu diyet biçimi, hızlı kilo verme, nekahat, arınma ve daha iyi bir sağlığı vaad ediyor. Bütün detoks diyetleri kilo vermeye odaklı değilse de, bu kadar sınırlandırılmış bir beslenme ile kilo kaybı da beraberinde geliyor.

Artısı : Hızlı sonuç almanız; Çünkü o kadar az yemek yiyorsunuz ki, kilonuz çok kısa bir zamanda düşüyor.

Bu diyetler, yeni koşucular için doğru mu? Genel için konuşursak, en iyisi bu tür diyetlerden kaçınmak olacaktır. Kısa sürede kilo verseniz de, uzun süreçte kilo kaybetmek ve kiloyu korumada gerekli olan yaşam biçimi değişikliği ve beslenme gelişimine katkıda bulunmazlar.

Artı, sürdürülebilir kilo kaybı için kritik olan egzersizleri yapmak için ihtiyacınız olan enerjiye sahip olmazsınız. Bu diyetlerin en hayal kırıklığı verici tarafı ise detoksu bir kere bitirip eski yeme alışkanlıklarınıza döndüğünüzde, kaybetmek için çok çaba gösterdiğiniz kilonuzu geri dönüşünün kesin olmasıdır.  

Detoks diyetleriyle karşılaşılan bazı uzun vadeli, ciddi, olumsuz sonuçlar vardır. Kısa vadeli olarak, sözde “arınma” ürünlerinin bazı nahoş yan etkilerinden dolayı sıkıntı çekebilirsiniz ve tip 2 diyabet gibi kronik bir hastalığınız varsa, geleneksel etkili tıbbi tedavi görmekteyseniz, bu diyetler siz “arınma” durumundayken başka sorunlara sebep olabilir. Bir koşucu olarak detoks diyetleri, antrenmanlarınızı muhtemelen sekteye uğratacaktır. Çok az besin değeri alımına bağlı olarak kuvvetle muhtemel bitkin hissedeceksiniz ve “arınma ürünleri” yüzünden daha fazla beslenme yoluna gireceksiniz. Son olarak detoks diyetine adım atmadan önce iki defa düşünün diyelim.

Yorum Yazın

Exit mobile version