Menu
in

Yenidoğan 0-3 Ay Bebekler için Kıyafet Seçimi – Güvenli ve Şık Öneriler

Anne ve babalar için bebeklerinin sağlıklı ve mutlu gelişimi herşeyden önemlidir. Yenidoğan bebeklerinin ilk aylarından çocukluk çağına kadar pek çok ayrıntıyı zihinlerinde tasarlarlar. Yenidoğan bebekler için en çok araştırılan ve merak edilen konular arasında bebek giysilerinde bulunması gereken özellikler nelerdir; ve yenidoğan bebek için hangi kıyafetler alınmalı? Gibi sorular yer alır. Daha önce bebek sahibi olan anne ve babalar bu konu hakkında tecrübeli olarak bu süreci daha rahat atlatırken, ilk kez bebek sahibi olan anne ve babaların bu konuda yardıma ihtiyaçları olabilir.

Bu yazının devamında yenidoğan bebekler için kıyafet seçimi hakkında merak edilen pek çok detaylı bilgileri bulabilirsiniz.

Yenidoğan Bebekler için Kıyafet Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yenidoğan bebekler dünyaya henüz geldikleri için ciltleri oldukça hassas olur. Bu nedenle 0-3 aylık süreçte bebeğin bakımına ve giyimine dikkat etmek gerekir.

Yenidoğan bebeğin doğumundan başlayarak ilk üç ayını geçireceği süreçte, bebeğin hassas olan cildine zarar vermeyen, terletmeyen, doğal ipliklerle ve pamuklu kumaşlarla üretilmiş, yumuşak, rahat ürünler tercih edilmelidir. Ayrıca, yenidoğan bebeklerin üstleri sık sık değiştirilmek isteneceğinden çıtçıtlı ve fermuarlı modeller tercih edilmesi hem anne hem de bebek için iyi bir seçim olacaktır.

Yenidoğan bebeklerin kıyafet seçiminde dikkat edilmesi gereken hususlardan biri de boya çıkarmayan kumaş türünde olmasıdır. Çünkü, yenidoğan bebeklerin ciltleri alerjilere ve tahrişe açıktır. Kumaş boyasının cilde bulaşması bebeğin cildine ve sağlığına ciddi anlamda zarar verebilir.

Yenidoğan bebeğin kıyafet seçiminde kumaş türü kadar bebeğin kol, bacak ve bel bölgelerini sıkmayan, kan dolaşımını etkilemeyen, tüysüz, metal ve sert cisim bulundurmayan modeller tercih edilmesi de önemlidir.

Yenidoğan bebek kıyafeti konusunda mevsimin ne olduğu da oldukça önemlidir. Dünya şartlarına henüz adapte olamamış bebek yanlış giyim ürünleri nedeniyle hastalanabilir. Dolayısıyla mevsime göre kıyafet seçmek gerekir. Mevsimine göre yenidoğan kıyafet seçimi yaparken “Kışın yenidoğan bebek nasıl giydirilir?” “Yaz mevsiminde yenidoğan bebek nasıl giydirilir?”gibi sorular merak edilebilir.

Kış mevsiminde bebeklerin sadece üşüyeceği düşünüldüğünden akla hemen oldukça kalın kıyafetler giydirmek gelebilir ancak yenidoğan bebeklerin üşümesi kadar terlememesi de gerekir. Bu nedenle, bebeğin bulunduğu ortamın sıcaklığına göre bir kat fazla giyim eşyası kullanılarak vücut sıcaklığı kontrol altında tutulabilir.

Yaz mevsiminde ise yenidoğan bir bebeğin ter bezleri henüz çalışmaya başlamasa bile mevsime uygun olmayan kalın kıyafetler giydirildiğinde terleyecektir. Bu nedenle, bebeğinize yaz mevsiminde ince, pamuklu kumaştan üretilmiş kıyafetler tercih etmeniz, bebeğinizin bunalmaması ve terlememesi için ideal bir seçim olacaktır.

Oda Sıcaklığına Göre Bebekler Nasıl Giydirilmeli?

Yenidoğan bebeklerin kıyafet seçiminde içinde bulunduğu odanın sıcaklığı da önemlidir. Yenidoğan bebeklerin vücut sıcaklığı yetişkinlere göre düşük olacağından, oda sıcaklığının ortalama 22-24° olması gerekir. Ancak her zaman yeteri kadar oda sıcaklığı oluşmayabilir. Böyle durumlarda bebeği odanın sıcaklığına göre giydirmek faydalı olacaktır. Yenidoğan bebeğin bulunduğu odanın sıcaklığı 16-19° aralığında ise, uzun kollu atlet ve zıbınlar ile diğer üst giyim ürünleri, pijamalar, uyku tulumları tercih edilebilir. 20-21° sıcaklık aralığında uzun kollu atlet, zıbın, pijama ve hafif kalınlıkta uyku tulumları giydirilmelidir. 22-23° sıcaklık aralığında kısa veya hafif kumaşlı uzun kollu atlet, zıbın ve pijama, ince uyku tulumları kullanılmalıdır. 24-25° sıcaklık aralığında ise, kısa kollu atlet ve zıbın, ince pijama, ince kumaşlı uyku tulumları giydirmek bebeğinizin hareketlerini kısıtlamayarak rahat bir kullanım sağlar. 26-27° aralığında ise, sadece bebek bezi veya ince atlet, zıbın giydirmek yeterli olacaktır.

Yenidoğan Bebek için Hangi Kıyafetler Alınmalı?

Yenidoğan bebekler hızlı bir gelişim çağında oldukları için doğdukları ay içinde çok fazla kıyafet almaya gerek yoktur. Yenidoğan bebeklerin hızlı gelişim çağına uygun ve sık değiştirmeye müsait 0-3, 0-6 veya 6-9 aylık süreç için giyim ürünleri alınabilir. Yenidoğan bebek için kıyafet seçenekleri ise şu şekilde sıralanabilir:

  • Çoklu veya giyim takımlarından oluşan hastane çıkış setleri,
  • Zıbın çeşitleri,
  • Tulum,
  • Pamuklu kumaştan şapka,
  • Yelek,
  • Kapüşonlu hırka,
  • Eldiven,
  • Ayak yapısına uygun patik ve çorap,
  • Müslin örtü,
  • Banyo setleri.

Yenidoğan Bebeğe İlk Ne Giydirilir?

Yenidoğan bebeklerin sağlıklı gelişimleri için yetişkinlerden daha fazla uykuya ihtiyaçları vardır. Bu nedenle yenidoğan bebekler günün 14-17 saatini uyuyarak geçirir. Beslenme dışında günün büyük bir kısmını uyuyarak geçiren, henüz göbek bağı düşmemiş bebeğin rahat bir şekilde üstünün değişebilmesi için; ayağına kadar çıtçıtlı body, mevsime göre kumaşa sahip çoraplı veya çorapsız tulum, pamuklu kumaştan üretilmiş yelek ve hırka, çorap, şapka, eldiven ve boyun kısmından düğmeli üst giyim ürünleri tercih edilebilir.

Siz de en kıymetliniz olan bebeğinizin tüm ihtiyaçları için; onun hassas cildine uygun, nefes alan, terletmeyen, doğal pamuk ipliklerle üretilmiş, güvenli kullanım sağlayan, şık ürünlere Barcin.com ile sahip olabilirsiniz.

Yorum Yazın

Exit mobile version