Menu
in

Yenilikçi, konforlu ve güçlü; Air Jordan XX2

Michael Jordan’ın 44. doğum gününde, 17 Şubat 2007’de satışa çıkan Air Jordan XX2 (XXII), efsanenin kariyerini özetler gibiydi. Her açıdan sınırları zorlayan Air Jordan XX2, yenilikçi tasarım, olağanüstü konfor ve yüksek performansı kendi üzerinde buluşturmayı başarmıştı.

Air Jordan tasarımcıları gerçekten eşsiz tasarımlara imza atabilmek için Michael Jordan’ın Ferrari’si, X-15 savaş jeti ya da P-51 Mustang uçak gibi sınırları zorlayan makinelerden ilham alıyorlardı. Bu kez de zamanının en gelişmiş savaş uçaklarından F-22 Raptor’dan ilham almışlardı. Tıpkı Michael Jordan gibi hem savuma hem de hücumda mükemmel olan bu uçağın tercih edilmesi tesadüf değildi tabii ki.

F-22’nin keskin manevra yeteneğinden ilham alınarak, Air Jordan XX2’nin gövde tasarımında keskin çizgiler kullanıldı. Gövdeyi saran dikişler, F-22’yi düşman radarlarından koruyan köşeli gövde yapısından ilham alınarak zigzag şeklinde tasarlandı. Bu dikişler aynı zamanda ayakkabının son derece sağlam olmasını sağlıyordu. Air Jordan XX2’nin arkasındaki parlak materyal de en küçük ışıklı ortamda dahi gözlerden kaçmıyordu.

Air Jordan XX2, sporcuların ayağına en iyi uyumu sağlayacak ve koruyacak özelliklerle donatılmıştı. O güne dek üretilen Air Jordan modelleri arasında bilek kısmı en başarılı olanıydı. Değişebilir hızlı bağlama sistemi, titanyum bağcık başlıkları ve titanyum bağcık kilidi gibi detaylar, Air Jordan XX2’yi rakiplerinden uzak ara öne geçiren özellikleriydi. Topuğun arkasındaki güçlendirilmiş bölüm, milyon dolarlık sporcuların ayak bileklerinin burkulmasını engellemek üzere tasarlanmıştı. Kendinden önceki Air Jordan modellerinin orta tabanı karbon-fiber malzemeden üretilirken Air Jordan XX2’de, ayakkabının pek çok detayı gibi titanyum tercih edildi. Böylece Air Jordan XX2’nin hem güçlü hem de hafif olması amaçlanmıştı.

Air Jordan XX2 farklı renkler açısından çok zengindi. Retroları hariç 15 farklı modeli üretilmişti. Bunlardan ulaşabildiğimiz 7 tanesi aşağıda;

Air Jordan XX2 Black / Amber Basketball Leather: Gövdesi basketbol topu görünümüne sahip bu Air Jordan XX2 belki de hitap ettiği spor dalını en iyi anlatan modellerden biriydi. Tabii ki Air Jordan sevenleri tarafından oldukça fazla ilgi gördü.

Air Jordan XX2 Black / Varsity Red – Metallic Silver:

Air Jordan XX2 Omega White / Varsity Red – Black:

Air Jordan XX2 5/8 Black / Varsity Red – White:

Air Jordan XX2 P.E. Seattle White/Forest Green-Varsity Maize: Air Jordan’ın bölgelere özel ürettiği Air Jordan XX2’nin Seattle şehrine özel üretilmiş versiyonu.

Air Jordan XX2 5/8 White / University Blue – Orange Blaze:

Air Jordan’ın 2008 yılında satışa sunduğu modeli hakkında bilgi almak için linkteki adrese tıklayabilirsiniz.

Yorum Yazın

Exit mobile version