in

Yer Elması Hakkında Bilinmeyenler

Yer elmasında neler varmış neler! Patates gibi toprak altında yetişen bitkilerden olan yer elması birçok sağlık konusunda dertlere deva oluyor. Genel anlamda mutfaklarda kendine pek yer bulmuyor ve birçok özelliği de çok bilinmiyor ne yazık ki. Vitamin, mineral ve demir bakımında oldukça zengin olan yer elması, şeker hastalarının yemek listesinde önemli besinlerden biri olduğunu biliyor muydunuz?

Gelin hep beraber bu cevher özelliklere sahip bitkiyi yakından tanıyalım.

Yer elmasının yapısı

yer-elmasi-hakkinda-bilinmeyenler-yapisi

Köklü bir yapıdan oluşur. Görünümü nedeniyle patates ile benzerliği tartışılmazdır. Pişirilerek sofralarda veya ara öğün yemeklerinde rahatça tüketilebilir. Ayrıca kök kısımları çiğ olarak tüketilebilir. Besin içeriği olarak oldukça yüksek değerlere sahiptir. A ve B vitamini içeriğinde yüksek derecede bulunur. Özellikle az oranda yağ bulundurmasına karşılık yüksek seviyede lif oranına sahip olması yer elmasını kıymetli kılan en önemli özelliklerden biridir.

Lifli besinlere dair daha fazla bilgi ve lifli beslenmenin yararları hakkında detaylara ulaşmak için “Lifli Beslenme İle Kan Şekerinizi Koruyun” yazımızı mutlaka okumalısınız.

Sağlıklı beslenme, sağlıklı olmanın da öncelikli kriterleri arasında yer alır. Sofralarda ağzımızın suyu akarak yediğimiz besinlerin yapılarına dair ne kadar araştırma yapıyoruz? Bir besinin hangi nedenlerden dolayı zararlı ve yararlı olduğunu araştırıyoruz? Sağlıklı ve doğru beslenme koşullarından besinlerin yapısına kadar birçok bilgiyi beslenme kategorimizde bulabilirsiniz!

Yer elmasının faydaları

Yapılan araştırmalar sonucunda yer elmasının sağlığa iyi geldiği birçok hastalık ve rahatsızlık karşısında şifalı bitki olduğu görülüyor. Kan şekerinin dengelenmesinden saç sağlığına hatta anne sütü oranının arttırılmasına kadar faydası vardır.

Kan şekeri dengesinin korunması

Lifli besinlerin en önemli özellikleri kan şekerinin dengelenmesine yardımcı olmalarıdır. İçinde nişasta bulunmadığı için şeker hastalarının tüketebileceği besinler listesinde yer alır.

Sindirim sisteminin hızlı çalışması

yer-elmasi-hakkinda-bilinmeyenler-yapisi-sindirim-sistemi

Sahip olduğu insülin değeri ile sindirim sisteminin hızlı çalışmasına yardımcı olur. İnsülin suda çözülebildiği için kabızlık sorununun ortaya çıkmasını engellemeye de yardımcıdır.

Anne sütünü arttırması

yer-elmasi-hakkinda-bilinmeyenler-yapisi-anne-sutu

Herkesi okuduğunda şaşırtan bir detay ise yer elmasının içerisinde yüksek oranda bulundurduğu mineraller sayesinde anne sütünü arttırıcı etkisinin olmasıdır. C ve A vitaminlerini yüksek seviyelerde barındırır.

Demir kaynağı olarak eti aratmıyor

yer-elmasi-hakkinda-bilinmeyenler-yapisi-protein

Yer elmasında yaklaşık olarak 3 ons bulunur. Bu oran kırmızı et ile karşılaştırıldığında yaklaşık olarak 90 gram’a denk gelir. 90 gramlık kırmızı etten yararlanacağınız demir oranını yer elmasında bulabilirsiniz.

Şampuan özlerinde kullanılır

Saç sağlığına da etkisi vardır. İçerisinde bulunan vitamin, mineral ve demir zenginliği saçların güçlenmesine yardımcıdır. Saç dökülmesi veya beyazlama gibi sağlıksız saç görünümünü ortadan kaldırmaya yardımcı olur.

Yardımsever Abi: Cristiano Ronaldo

Koşuya Yeni Başlayanlar İçin Antrenman Çeşitleri