Menu
in

Yükselen Yıldız New Balance’ın Efsanevi Hikayesi

New Balance’ın efsanevi hikayesi 1906 yılında Boston’da başlar. Geliştirdiği tabanlıklarla ilk 10 yıl içerisinde adından söz ettirmeye başlayan New Balance, bugün dünyanın önde gelen spor giyim markalarından biridir. Hemen hemen bütün spor dalları için ürettiği özel performans ayakkabılarının yanı sıra günlük yaşamda konfor ve şıklığı bir arada sunan geniş bir ürün yelpazesine sahiptir. Marka yıllar içerisinde ürün seçkisini spor giyim ürünleriyle genişletmiş kendine has teknolojileriyle öne çıkmayı başarmıştır. 

New Balance’ın Kurucusu Kimdir?

New Balance’ın kurucusu William J. Riley’dir. Riley bütün gün ayakta çalışan insanların konforunu düşünerek bir tabanlık tasarlar. İrlandalı göçmen J. Riley, New Balance Arch Support Company adını verdiği şirket ile ilk çıkışını ağrıların azalmasını sağlayan ayakkabı tabanlıkları ile yapar. 1906 yılında ayak sağlığı için inovatif bir ürün olarak başarı kazanan tabanlıklar ile Riley 1909 yılında “ayakkabı ustası” olarak şirket kayıtlarına geçer.

Polis, doktor ve itfaiyeci gibi zorlu koşullara karşı çalışanlar için geliştirilen ayak tabanlarının en önemli özelliklerinden biri, ölçüye göre farklı boyutlarda üretilebilmesidir. Kalite, konfor ve kişiselleştirmeyi bir arada sunan Riley, ilk üretimlerini evde küçük bir ekip ile birlikte yapar. William J. Riley ayakkabılarda kullanılan destek ürünlerinin satışları için ise ilerde ortak olacağı Arthur Hall ile satış için anlaşır. Perakende mağazalar için seri üretim kapasitesi olmadığı için bir satış ve pazarlama uzmanı olan Hall gezici bir satıcı olarak ürün satışlarına başlar.

Yıl 1936 olduğunda Riley ve Hall artık resmiyette ortak olarak birlikte yol almaya devam eder. 1938 ayakkabı tabanlarının yanı sıra ilk spor ayakkabı üretiminin de yapıldığı yıldır. Boston’daki yerel bir spor kulübü olan Boston Brown Bag Harriers için üretilen koşu ayakkabıları büyük beğeni toplar. Sadece kulüp için çalışılan kanguru derisi ve krep taban malzemeden üretilen ayakkabılar kalite, konfor ve sınırlı sayıda özel üretim imajının devam ettiği dönemlerdir. New Balance fiyat olarak benzer ürünlere göre daha yüksek olsa da sağladığı rahatlık ve malzeme kalitesiyle bu farkın hakkını verir. New Balance 1941 yılında koşunun yanı sıra boks, tenis, basketbol ve beyzbol ayakkabılarıyla da adından söz ettirmeye başlar.

1956 yılında Arthur Hall’ın kızı Eleanor ve damadı Paul Kidd şirketin yeni sahipleridir. Kidd şirketin ürün gamını ortopedik ayakkabılar ve farklı spor dalları için üretilen spor ayakkabılarla genişletir. O dönem şirketin üretim kapasitesi günlük en fazla 30 adet ayakkabıdır. New Balance Kidd yönetiminde geniş tabanlı olarak üretilen ilk koşu ayakkabısı unvanına sahip Trackster’i tanıtır. 1972 yılında New Balance butik üretimden dev bir marka olma yolunda ilk adımlarını Jim Davis tarafından satın alınarak atar. 

New Balance Markasının Doğuşu

New Balance, bir marka olarak adından ilk kez Boston’da ürettiği ilk koşu ayakkabılarıyla söz ettirir. Başarısının arkasında her ayak için uyumlu tabanlar, seçkin malzeme, sınırlı sayıda özel üretim olması vardır. Bu üç dinamik New Balance’ın yükselen hikayesinde yıllar boyunca değişmeden bugünlere gelmiştir. Jim Davis öncesi dönemde New Balance yerel fuar tanıtımları ve kulaktan kulağa pazarlama yöntemleriyle satışlarına devam eder. Bu strateji ilerde markanın sloganı haline gelecektir.

1972 Boston Maratonu New Balance için yeni bir dönemin başlangıcıdır. Jim Davis ile 1976 yılında markanın bugünde kullanılan “N” logosu hayat bulur. Üretimde müşteri deneyim ve tercihlerini ön planda tutan Davis yönetiminde New Balance 320 koşu ayakkabısı piyasaya sürülür.  Modellerde isim yerine numara sistemi kullanılır. Bu numaralar ayakkabının türünü, teknolojisini ve üretim amacını yansıtır. “N” logosunun ilk kullanıldığı model olan 320, dönemin ünlü spor dergisi Runner’s World tarafından yılın en iyi koşu ayakkabısı seçilmiştir. Bu tarihten sonra New Balance’ın başarısı artık kulaktan kulağa yayılmanın ötesinde global bir marka olma yolunda hızla ivme kazanır.

1978 yılına gelindiğinde New Balance artık sadece tabanlık ve ayakkabı üreten bir marka değildir. Yenilikçi teknolojiler ve hafif kumaşlardan hazırlanan koşu kıyafetleri, file malzemeden üretilen üst ve alt giyim ürünleriyle New Balance artık bir spor giyim markasıdır. 80’li yıllar markanın ilklere imza atmaya ve büyümeye devam ettiği yıllardır. 1980 yılında 620 modeliyle rakipleri karşısında en hafif ve yüksek performans gösteren koşu ayakkabısıyla adından söz ettirir. 

1982 artık seri üretime geçiş zamanıdır ve İngiltere’deki ilk fabrika kurulur. İkonik model 420, NB 990, 1300 ve 670 bu dönemde üretilen ve markanın çıtasını yükselten başarılı modeller olmuştur. 1988 yılında teknik bir koşu ayakkabısı olarak tasarlanan New Balance 574 günümüze kadar farklı varyasyonlarla gelen modellerden biridir. Her iki tarafında yer alan “N” logosu sayısız renk kombinasyonlarıyla model günlük yaşamın stil öğelerinden birine dönüşmüştür. New Balance 410 sadece performans için değil günlük yaşamda da konfor sunan en özel örneklerden bir diğeridir.

New Balance 90’lı yıllarda Amerika’nın popüler isimleri tarafından tercih edilen bir marka olarak büyümeye devam etmiştir. Amerikan Başkanı Bill Clinton koşularında markanın 1500 numaralı modelini giyer. Apple’ın kurucusu Steve Jobs ise günlük yaşamında New Balance 992 tercih etmiştir. New Balance 530 ABZORB orta taban teknolojisi, yastıklama ve tasarım detaylarıyla 1992 yılında piyasaya sürülen iddialı modellerden biri olmuştur. Markanın başladığı noktadan gelen felsefesi “Endorsed By No One” (Kimse tarafından onaylanmadı) olsa da 2000’li yıllar Amerika’da bu durumun değiştiği yıllardır. 

Marka ünlü sporcular ile bu dönemde işbirliği yaparak popülerliğini de daha da arttırır. Ancak bunu özel tasarım, yüksek performans ve kalitesinden ödün vermeden yapar. 2012 yılında New Balance 990, seçim döneminde Barack Obama için özel tasarlanan ve Amerika’da üretilen model olarak öne çıkar. Model New Balance erkek koleksiyonları arasında günümüze kadar popülerliğini korur. 

Halen İngiltere ve Amerika’da üretimlerini sürdüren marka günümüze kadar sektörel işbirlikleri ve büyük spor kulüplerine yaptığı özel üretimleriyle yükselişini sürdürerek gelir. New Balance 452 markanın sokak stiline damga vuran herkes için rahatlığa işaret ettiği modelleri arasındadır. Sporcular ve günlük yaşam için ayrı koleksiyonları olan marka, New Balance kadın koleksiyonlarıyla erkekler kadar kadınlar için de seçkin bir şıklık sunar. Bugün yüzyılı yılı aşkın zaman önce başladığı noktadaki kalite ve konfor standartlarını korumaya devam eden New Balance kendine özgü yenilikçi teknolojileriyle küresel bir marka olarak başarısını devam ettirmektedir.

New Balance İsminin İlginç Hikayesi

New Balance “Yeni Denge” anlamına gelir. İsmini kurucusu William J. Riley’den alır. Riley’in ilham kaynağı ise tavuklardır. Tavukların hareketlerini gözlemleyen J. Riley üç parmaklı ayaklarıyla mükemmel dengede duruşlarını inceler. Markanın yaratıcısı bu dengeyi özellikle polis, doktor ve itfaiye çalışanları gibi uzun süre ayakta çalışanlar için bir ayakkabıya nasıl adapte edebileceği üzerine çalışmalar yapar. Tavukların ayak yapısından ilham alarak ayakkabıların içine yerleştirilecek, ayağı üç noktadan destekleyen tabanlıklar üretir. Mükemmel dengeye gönderme yapmak için ise ayakkabı tabanlarına “New Balance” ismini verir. 

Markanın en başından beri ayakkabılarında yakaladığı benzersiz başarının sırrı da buradadır. Riley, ayakkabı tasarımında üstten değil, tabandan başlar. Öncelik rahatlıktır. Uzun saatler boyunca yorulmadan ayakta kalmak, spor yaparken mükemmel dengeyi yakalamak için New Balance taban tasarımından güç alır. Riley’in tavuklar üzerindeki keşfi markayı performans ve konforda 100 yılı aşkın süredir üst sıralara taşımıştır.Siz de günlük yaşamınızda ve spor aktivitelerinde rahatlığı ve şıklığı bir arada sunan  New Balance ürünlerine en uygun fiyatlarla barcin.com üzerinden ulaşabilirsiniz.

Yorum Yazın

Exit mobile version