Menu
in

Yürüyüş Nasıl Yapılmalı

yürüyüş nasıl yapılır

Yürüyüş en kolay, en temel ve en faydalı sporlardan biridir ancak olimpik bir spor olan yarış yürüyüşünün çok daha farklı hazırlık süreci ve hareket teknikleri vardır. İster profesyonel, isterse amatör olarak yapılsın yürümenin çok sayıda faydası bulunur. Koşu dayanıklılığını artırmak, yürürken maksimum kalori yakmak ve kardiyovasküler kondüsyon seviyesini geliştirmek elde edilen faydalardan sadece birkaçıdır.

Yürüyüş Sporu Nasıl Yapılır?

A noktasından B noktasına mümkün olduğunca çabuk ve verimli bir şekilde yürümek racewalking olarak kabul edilen yürüyüş sporunun temel amaçları arasında yer alır. Hızlı veya tempolu yürüyüş olarak da bilinen yürüyüş sporu, normal yürüyüşten yapısal ve teknik olarak ayrışır. Yürüyüş sporunda adımların ve diğer vücut hareketlerin birbiri ile senkronize olması ve ritmik bir şekilde ayarlanması büyük önem taşır. Bu teknik yürüyüş, yumuşak adımlarla tanımlanır ve koşu sporundan farklı olarak bir ayak her zaman yere temas halindedir.

Kolların, bacakların ve kalçaların çalışmasını kapsayan ve temel vücut hareketlerini içeren tempolu yürüyüş sporu, yaya yürüyüşünden ve yavaş koşulardan çok daha dinamik bir yapıya sahiptir. Bir atlet gibi yürümek egzersiz yapmanın en mantıklı yoludur. Atletik yürüyüşe başlamak son derece kolaydır ve diğer birçok sportif aktivitenin aksine özel ekipman gerektirmez. Atletik yürüyüşe başlamak için özel bir yere de ihtiyacınız yoktur. Koşu parkurlarında, sokakta, parkta, ormanda ya da koşu bandında tempolu yürüyüş yapabilirsiniz.

Tüm sporlarda olduğu gibi tempolu yürüyüşte de ısınma hareketlerini uygulamak büyük önem taşır. Isınma hareketlerinin ardından hafif tempo ile yürümeye başlanabilir. Isınma hareketi ve yürüme ile birlikte eklemler ve kaslar tempolu yürüyüşe hazır hale gelir. Rahat ve dik bir vücut duruşu da tempolu yürüyüş için idealdir. Ayrıca postural kasların aktif olarak kullanılması uzun süreler boyunca aynı tempoda ilerleyebilmenize olanak tanır. Duruşunuzu dik tutarak diyaframınızın akciğerlere oksijen çekmesini kolaylaştırabilir, yükselen metabolizma hızı sayesinde gün boyu kalori tüketmeye devam edebilirsiniz.

Yürüyüş Sporunun Başlıca Faydaları Nelerdir?

Spor yürüyüşünün en önemli avantajları; istenilen her yerde, her zaman yapılabilmesi ve pahalı ekipmanlar gerektirmemesidir. Rahat kıyafetler ve kendinize uygun bir çift spor ayakkabı ile spor yapmaya hemen başlayabilirsiniz. Koşu ya da bisiklete binme gibi diğer sporların tüm avantajlarına sahip olan yürüyüş sporu, vücudunuzdaki birçok farklı kas grubunu çalıştırdığı için değerli bir fiziksel aktivitedir. Yüksek çalışma yoğunluğuna sahip olan diğer branşlara kıyasla kas ve eklemler üzerinde daha az baskıya neden olduğu için hemen hemen herkes tarafından güvenle gerçekleştirilebilir. Profesyonel olarak bu sporla ilgilenen sporcular ise zaman içerisinde ciddi bir kondisyona ve fiziksel güce ulaşırlar.

Düzenli bir şekilde ve belirli bir tempo ile gerçekleştirilen yürüyüş; diyabet, damar tıkanıklığı ve kalp hastalıklarının önlenmesine, kilo kontrolünün sağlanabilmesine ve bölgesel vücut yağlarının azaltılabilmesine destek olur. Saatte 6 km hızla gerçekleştirilen bir saatlik tempolu yürüyüş esnasında yaklaşık 300 kalori yakılır. Yürüyüş stilinizi bozmadan hızınızı saatte 8 km’ye çıkardığınızda ise yakılan kalori miktarı 400’e kadar ulaşabilmektedir. Daha fazla kalori yakmak için hızınızı artırabilir ve farklı zorluk derecelerine sahip rotaları tercih edebilirsiniz.

Yürüyüş sporundan tam verim alabilmek ve konforlu bir şekilde hareket edebilmek için ayak yapınıza uygun hafif spor ayakkabılarını ve ter emici rahat spor giysilerini tercih edebilirsiniz. Beklentilerinize ve ihtiyaçlarınıza en uygun yürüyüş ayakkabılarına ve spor ürünlerine güvenli alışveriş imkânı ve taksitli ödeme seçenekleri ile Barcin.com üzerinden kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Yorum Yazın

Exit mobile version