Menu
in

Yürüyüş ve Koşu Ayakkabısı Arasındaki Farklar Nedir?

Yürüyüş ve Koşu Ayakkabısı Arasındaki Farklar Nedir

Hem yürüyüş hem de koşu kardiyo dayanıklılığını artırmak, zihinsel olarak daha iyi hissetmek ve kilo vermek için mükemmel aktiviteler. Kilometreler arttıkça doğru spor ayakkabı sahip olmak performans, konfor ve yaralanmaların önlenmesinde büyük bir fark yaratabiliyor. Çoğu zaman yürüyüş ve koşma çok benzer aktivitelermiş gibi düşünülüyor. Ancak detaylara inildiğinde iki aktivitenin gereksinimlerinin birbirinden ayrı olduğu görülüyor. Yürüyüş ve koşu sırasında vücut mekaniğinde meydana gelen fark, yürüyüş ve koşu ayakkabısı farkı olarak ortaya çıkıyor.

Yürürken ya da Koşarken Vücudunuzda Neler Oluyor?

Yürürken vücudun ağırlığı ayaklara, koşuya kıyasla daha eşit olarak dağılıyor. Yürüyüş esnasında vücut ağırlığı ayak başparmağına doğru dengeli bir şekilde ilerliyor. Bu nazik, sallanan sandalye benzeri hareket, ayaklarınızın her adımda vücut ağırlığınızın sadece bir ya da iki katı kadar şoku emmesini gerektiriyor. Son olarak yürüyüş sırasında her iki ayağın yere sağlam bir şekilde bastığı ve ağırlığı paylaştığı noktalar da oluyor. Öte yandan koşu sırasında vücut ağırlığınızın en az iki üç katı kadar desteğe ihtiyaç duyuluyor ve her adım esnasında hiçbir bölgenizin zeminle temas etmediği anlar da oluyor. Her adımda dış topuk, hareketi ayağın diğer bölümlerine doğru dağıtmadan önce etkinin çoğunu emiyor.

Yürüyüş ve Koşu Ayakkabısı Arasındaki Farklar

Yürüyüş ayakkabısı, belirli vücut mekaniği ve yürüyüşün zihindeki ilerleyiş yolu düşünülerek tasarlanıyor. Yürüyüş ayakkabıları ayak ucu boyunca geniş bir hareket aralığı sağlamak üzere daha esnek olacak şekilde yapılandırılıyor. Ayrıca kuvvetin en ağır olduğu yeri korumak için daha fazla tabanlık desteği bulunuyor. Yürüyüş sırasında ayaklar koşuya göre çok daha fazla esnediği için, yürüyüş ayakkabısının daha fazla bükülebilmesi gerekiyor. Dış tabanı yumuşak ve esneme payı olan ayakkabıların kullanılması daha sağlıklı bir yürüyüş deneyimini garanti altına alıyor.

Koşu ayakkabılarında, yürüyüş ayakkabılarının aksine topukta daha fazla yastıklama – darbe noktası – ve topuk boyunca daha az koruma yer alıyor. Koşu sırasında üretilen ısı miktarı daha fazla olduğundan, koşu ayakkabılarında egzersiz sırasında ayakları serin tutmak için daha yüksek miktarda gözeneğe yer veriliyor. Koşu ayakkabıları vücut kontrolü, dengesi ve dayanıklılığını yüksek seviyelere çıkarmak için yürüyüş ayakkabılarına göre daha sert malzemeden üretiliyor. Esneme payı az, kavrama özelliği yüksek ayakkabılar koşu sırasında ayağın korunmasını sağlıyor. Daha fazla güç daha fazla kontrol.

Aktif Bir Yaşam Doğru Ayakkabıyla Mümkün

Uygun ayakkabıların seçilmesi rahatsız hissetmeyi ve yaralanmayı önleyebiliyor, üstelik aktif bir yaşam tarzını sürdürmenizi de teşvik ediyor. Bu nedenle doğru ayakkabıyı seçmeniz oldukça önemli. Ayakkabı satın alırken birkaç noktaya dikkat etmeniz işinizi epey kolaylaştırabiliyor.

Ayakkabı satın alırken egzersiz yaptığınız çorapları giymeniz, doğru ayakkabı numarasını seçmenize yardımcı oluyor.  Ayakkabıyı giydiğiniz an rahat olması da önemli faktörler arasında yer alıyor. Topuğun ayakkabıdan dışarı kaymayacak şekilde rahatça oturması, aktivite esnasında tüm ayağınızın rahat etmesi anlamına geliyor. Ayakkabılar sıkıysa çok şık görünse bile açılmasını beklememeniz gerekiyor. Gün boyunca ayaklar şiştiği için, doğru ayakkabıyı bulmak adına ayakkabı alışverişini öğleden sonra veya uzun bir yürüyüşten sonra yapmanız öneriliyor. Ayağınızın su toplamasını, nasır tutmasını önlemek ve çekiç ayak parmakları gibi rahatsızlıkların önüne geçmek için ayaklarınızın yan kısımlarında, ayak parmaklarınızın üstünde ve en uzun parmağınızın ucu ile ayakkabı arasında yaklaşık bir santimetre olup olmadığını kontrol etmeniz gerekiyor.

Yürüyüş ya da koşunun keyfine varabilmenin en iyi yolu, doğru ekipmanlara sahip olmaktan geçiyor. Yürüyüş ve koşu ayakkabısı farkı gözetilerek üretilen ayakkabılar ayak sağlığınızı koruyor, aktivitenizi daha keyifli hâle getiriyor. Sadece yürüyüş ve koşu için değil, vücudunuzla ilgili her aktivite için en uygun ekipmanları Barcin.com sizlerle buluşturuyor.

Yorum Yazın

Exit mobile version