in

Yüz Yogasının Cilt Sağlığına Faydaları Nelerdir?

Vücudun en büyük organı olan cildin korunması ve sağlığı için kozmetik ürün uygulamalarından çok daha fazlasına ihtiyacınız vardır. İlki, cildinizin parlamasını ve sağlıklı olmasını sağlayacak dengeli bir yaşam tarzıyla bütünsel bir yaklaşım benimsemektir. Diğeri ise bugünlerde pek çok insanın dilinde olan ve yaşlanma sürecine olumlu etkileri olduğu düşünülen yüz yogasıdır. Yüz yogası egzersizleri sadece rahatlatıcı doğal cilt bakımı yöntemi olmakla kalmaz, aynı zamanda daha parlak ve daha sıkı cilt görünümüne kavuşmanıza da yardımcı olabilir.

Yüz Yogasının Cilde Faydaları Nelerdir?

Yüz yogası hem kişisel hem de cilt bakım rutinine katkı sağlayan doğal bir yöntemdir. En eski doğal cilt bakımı yöntemleri arasında yer alan yüz yogasının köklü geçmişi, Ayurveda’nın kadim kitaplarına kadar uzanır. Buradaki temel amaç daha genç bir görünüm için 57 adet yüz ve boyun kasını esnetmek, sıkılaştırmak ve dolaşımı artırmaktır.

Aslında yüz yogasının gerçekten işe yarayıp yaramadığına ilişkin çok fazla çalışma yapılmamıştır. Ancak Northwestern Üniversitesi’nde 2018 yılında yapılan bir araştırmayla 20 haftalık yüz yogası pratikleri sonucunda daha sıkı cilt, daha dolgun üst ve alt yanaklar ortaya çıktığı bulgulanmıştır[1]. Henüz sonuçları netleşmese de pek çok kişi yüz yogası egzersizlerinin faydaları olduğu yönünde görüşe sahiptir. İşte yüz yogasının cilde faydaları:

  • Yüz yogası, dolaşımı uyarmaya yardımcı olarak, gerginliği ve şişkinliği gidermeye katkı sağladığı için daha şekilli bir görünüm için kasları güçlendirebilir.
  • Artan dolaşım ayrıca cilde dolgun ve genç bir görünümünü veren kolajenin üretimini desteklemeye yardımcı olabilir.
  • Zaman içinde tutarlı bir yüz yogası egzersiz rutini, daha sıkı ve pürüzsüz bir cilt görünümüne kavuşmaya destek verebilir.
  • Ağız, dil ve boyun kaslarına birlikte düzgün çalışmayı öğreten yüz egzersizleri boyun ağrısı, horlama, baş ağrısı ve konuşma sorunları gibi durumlarda destekleyici rolü üstlenebilir.
  • Düzenli uygulandığından tıpkı tüm vücut egzersizleri gibi bütünsel bir esenlik ve farkındalık duygusu yaratmayı sağlayabilir.

Hangi Cilt Sorunlarına Yardımcı Olabilir?

Yüz yogası genellikle cilt gençleştirme egzersizleri olarak bilinse de bir dizi cilt sorununa destek amacıyla uygulanabilir. Yüz yogası hangi cilt sorunlarına yardımcı olabilir diye merak ediyorsanız aşağıda en yaygın problemler için öneriler bulabilirsiniz.

  • Yanak sarkması: Zamanla dolgunluğunu kaybeden yanakları yeniden daha sıkı ve yukarıda göstermek için yüz yogası iyi bir destek olabilir. Bunun için ellerinizi dua eder gibi bir pozisyonda burnunuzun üstünde bir araya getirin. Daha sonrasında parmak uçlarınızı aşağı doğru elmacık kemiklerinin alt kısmı boyunca şakaklara kadar takip edin. Süpürmeye benzeyen bu hareketi üç defa uygulayabilirsiniz.
  • Kaz ayağı: Pek çok kişinin ortak sorunu olan kaz ayaklarını pürüzsüzleştirmeye yardımcı olmak için yüz yogasından destek almak iyi bir fikirdir. Bunun için parmak uçlarınız burnunuzun iki yanında olacak şekilde her bir gözünüzün altına bir işaret parmağı yerleştirerek ağzınızla küçük “o” şekli yapın ve tavana bakarak göz kapaklarınızı 30 saniye boyunca kırpın.
  • Alın çizgileri: En çok kırışan bölgelerden biri olan alın için anti-aging yüz yogası pratiklerine şans vermeniz mümkündür. Her iki yumruğunuzu alnınızın ortasına yerleştirerek parmak eklemlerinizi yavaşça alnınıza bastırın ve şakaklarınıza doğru hareket ettirin. Bu hareketi üç tekrar yapabilirsiniz.

Yüz Yogası ile Cilt Tonu Nasıl İyileştirilir?

Pek çok kişi gibi siz de yüz yogası ile cilt tonu nasıl iyileştirilir merak ediyor olabilirsiniz. Aslında tek bir yüz yogası hareketiyle eşitlenmiş cilt tonuna sahip olmaktan çok, daha bütünsel bir faydadan söz edilebilir. Nitekim yüz yogası yüzün farklı bölgelerindeki gerginliği gidermeye yardımcı olduğu, dolaşımı artırdığı ve bütünsel bir perspektifle daha iyi nefes almayı teşvik ettiği için daha parlak bir cilt tonu elde etmenize yardımcı olabilir. Yüz yogası faydaları kişiden kişiye değişebilir. Siz kendi cildinizdeki faydalarını keşfetmek yüz yogası egzersizlerine başlayabilir, aynı zamanda Barcin.com’un rahat erkek ve kadın giyim ürünleri ile antrenmanlarınızı çok daha keyifli hale getirebilirsiniz!


Kaykayın Sağlık ve Fitness Üzerindeki Faydaları

Vücut Direncinizi Artıracak Besinler Nelerdir?