in

Yüzme Hangi Kasları Çalıştırır? & Yüzmenin Etkilediği Kas Grupları

Çok yönlü sporlar denilince akla ilk olarak yüzme gelmeyebilir. Nedeni ise spor salonlarının daha aktif olması ve antrenman konusunda öne çıkmasıdır. Ancak yüzerek tüm kas gruplarınızı dengeli ve homojen bir şekilde çalıştırabilirsiniz. Tüm yüzme stilleri ise farklı kas gruplarını hedefleyebildiği için tam olarak en çok geliştirmek istediğiniz kasları yüzme egzersizleri ile aktif hale getirebilirsiniz. Peki yüzme ile nasıl bir vücut elde edebilirsiniz? Göbek eriten yüzme stili hangisidir? İşte yüzme sporunu antrenmanlarınıza dahil etmeniz için bilmeniz gerekenler.

Yüzmek Kas Geliştirir mi?

Yüzmek, dayanıklılığı artırmak ve rahatlamak için de tercih edilen bir spordur. Ancak tüm faydalarının yanı sıra en çok tüm vücut kaslarınızı hedeflediği için yapılır. Bununla birlikte yüzme ile kas geliştirmek gibi bir hedefiniz varsa her spor ve antrenmanda olduğu gibi süreklilik gerekir. Düzenli yüzme antrenmanları yapmalı, iyi beslenmeli ve hedeflerinize yönelik stil belirleyerek setler halinde gerçekleştirmelisiniz. Ayrıca antrenmanlardan sonra vücudunuza dinlenebileceği kadar zaman tanımanız da oldukça önemlidir. Çünkü pek çok kas grubu aktif olduğu için her yüzme sonrası kas ağrılarınız olur. Bu ağrılar kaslarınızı kuvvetlendirmeniz ve yağ yakmanız için yeterince çalıştırdığınız anlamına gelir. Bir sonraki antrenmanı da en az bir gün ara vererek yapmanız tavsiye edilir. Ancak bu şekilde kaslarınız onarılarak bir sonraki egzersiz seansınıza hazır olabilir.

Yüzme Hangi Kas Gruplarını Hedefler?

İster vücut geliştirmek ya da dayanıklılık kazanmak ister sadece eğlenmek için antrenman yapıyor olun, yüzmek vücudunuza pek çok fayda sağlar. Yüzme ile kardiyovasküler sisteminizi çalıştırabilir, eklemlerinizi zorlamadan kondisyonunuzu ve kaslarınızı güçlendirebilirsiniz. Çünkü yüzmek aynı zamanda dayanıklılık sporudur ve suda sürekli olarak vücudunuza meydan okursunuz. Neredeyse tüm stillerde vücudunuzdaki tüm kaslar çalıştırılır. Her yüzme stilinde çalışan kaslar ise karın ve sırt çekirdek kasları, deltoid dahil omuz kasları, ön kol kasları, üst sırt kasları, kalça kasları ve hamstringlerdir. Fakat yüzme stilleri arasında küçük nüanslar vardır. Stillere göre kullanılan en önemli kaslar ise antrenmanınızı etkileyebilir.

Serbest Stil Yüzme Hangi Kasları Çalıştırır?

Serbest stilde ana kaslar trapezius kası ve latissimus dorsi’dir. Ek olarak serbest stilde göğsünüz, kollarınız, omuzlarınız, sırtınızın üst kısmı, karın kaslarınız, sırtınızın alt kısmı, kalçalarınız ve bacaklarınız son derece aktiftir. Triceps, uyluk, hamstringler, baldrılar ve ayak kasları dahildir. Yani neredeyse tüm kas gruplarınız çalışır.

Kelebek Stil Hangi Kasları Çalıştırır?

Kelebek stili, vücudun daha çok üst kısmına odaklanır. Sudan çıkmak için karın ve sırttan gelen çekirdek kaslar kullanılır. Bacakları bir yunus gibi hareket ettirebilmek için kalça kasları çok önemlidir. Vücudun üst kısmında hareketi tamamlamak için farklı göğüs kasları ve omuz kaslarından çokça yararlanılır. Yan kalçalar, uyluklar ve baldırlar da bu stil sırasında çok çalışır.

Kurbağalama Stil Hangi Kasları Çalıştırır?

Kurbağalamada obliklerden daha az yararlanılır çünkü yüzme sırasında gövdenin dönmesi gerekmez. Ancak büyük ve küçük göğüs kasları kullanılır. Latissimus dorsi veya uzun sırt kası, vücudu suda sabit tutmak için gereklidir. Kalça ve üst bacak kasları, pedal çevirme gücü için özellikle önemlidir. Ayrıca bacaklarda baldır ve ayak kasları da aktiftir.

Yüzerken Kaç Kas Çalışır?

Yüzme tam bir vücut sporu olduğu için farklı stilleri birleştirirseniz tüm vücudunuzu çalıştırır. Yüzmenin en iyi yanı kaslarınıza aşırı yüklenmemesi, ancak düzenli olarak yüzerseniz güçlenmesidir. Örneğin haftada 3 kez, en az 30 dakika yüzmek pek çok spora ve antrenmana eş değerdir. Ayrıca herkese uygun hafif bir spor olduğu için fizik tedaviye ihtiyaç duyan veya eklem ağrısı çeken ancak yine de egzersiz yapmak isteyen kişiler için idealdir. Fakat yine de yüzerken en çok hangi kasları kullandığınız, hangi stili kullandığınıza bağlıdır. Tüm yüzme stilleri ele alındığında üst gövdenizden ayak parmaklarınıza kadar tüm kaslarınız çalışır.

Yüzme Nereleri İnceltir?

Yüzme bir kardiyo egzersizidir ve kardiyo ile yağ yakımı desteklenir. Antrenmanınızın yoğunluğuna bağlı olarak saatte yaklaşık 500 ila 750 kalori yakabilirsiniz. Yüzme diğer sporlara göre yormayan bir spordur ve daha hızlı kilo vermenizi ve bölgesel incelmenizi sağlayabilir. Nedeni ise yüzme sırasında birçok farklı kas grubunu kullanmanızdır. Ayrıca sadece yüzmek için değil batmamak için de efor sarf ettiğiniz için daha yüksek yağ yakımı söz konusudur. Örneğin kelebek stil, diğer yüzme stillerine göre daha fazla karın kaslarına odaklanır. Böylece göbek bölgesindeki yağların erimesi için iyi bir destek sağlar. Ayrıca kalçanızın da toparlanmasına yardımcı olur. Bacak ve baldır incelmesi için serbest stil en iyisidir. Kelebek stilde de bacaklar çalışır, bu nedenle toplam 30 dakika yüzme planlıyorsanız 10’ar dakikalık setler şeklinde 3 farklı stili karıştırabilirsiniz.

Yüzmek, kondisyonu fark etmeksizin her yaş grubuna uygun bir spordur. Kas kütlesi oluşturmak, vücut şeklinizi düzenlemek, dayanıklılığı artırmak ya da rehabilite olmak için düzenli egzersizlerle hedefinize ulaşabilirsiniz. Siz de yüzerek kas kütlenizi artırmak, bölgesel incelme sağlamak ve kalori yakmak istiyorsanız, Barcin.com‘un sunduğu avantajlarla yüzme malzemeleri ve spor ekipmanlarına hemen ulaşabilirsiniz.

Evden Uzakta! Tatilde Ekipmansız Vücut Geliştirme Rehberi

Teknik İpuçlarıyla Doğru Şınav Nasıl Çekilir