in

Yüzyılın Yarışına Hazır mısınız?

“Yüzyılın yarışı”.. 2004 Atina Olimpiyatı’nda üç efsanenin havuza gireceği 200 metre serbest finaline bu isim yakıştırılmıştı. Michael Phelps, Ian Thorpe ve Pieter van den Hoogenband aynı havuza girmiş, son metrelerdeki ataklara karşı koymayı başaran Thorpe altın madalyanın sahibi olmuştu.

Tam 12 yıl sonra, bu kez kadınlarda tarihin en iyileri karşı karşıya. İsveçli Sarah Sjöström, ABD’li Katie Ledecky ve İtalyan Federica Pellegrini, bu gece son dönemlerin en heyecan verici finalinde mücadele edecek.

Dün yapılan yarı final, bir anlamda finalin kostümlü provasıydı. Yıldız üçlü havuzda kozlarını ilk kez paylaştı. Yarışın ilk 100 metresini Ledecky önde geçerken, karşı konulamaz bitiriciliğiyle tanınan Sjöström son bölümde üstünlüğü ele geçirdi ve finale en iyi dereceyle yükseldi. Peki tüm kartlar oynandı mı? Bu sorunun cevabını bu gece 04:19’da alacağız.  “Mahşerin üç yüzücüsü”ne şöyle bir bakalım

Katie Ledecky

Mesafenin kraliçesi. 1997 doğumlu Ledecky, daha 19 yaşını bitirmeden tarihin en iyi serbest stil yüzücüsü olarak anılmaya başladı. 400 metrede kendine ait dünya rekorunu paramparça ederek altın madalyayı kazanan Ledecky’nin 800’de de şampiyonluğa ulaşmasına kesin gözüyle bakılıyor. Kadınlar yüzmesinde tek olimpiyatta üç bireysel altın oldukça nadir görülen bir başarı. Son dünya şampiyonu, bu geceki 200 metreyi adını tarihe yazdırmak için yüzecek. 2015 Dünya Şampiyonası finalinde Pellegrini’nin de olduğu yarışı kazanan isimdi.

Sarah Sjöström

SARAH

Asıl branşı kelebek olan Sjöström, gücünü son bölüme saklayabilme yeteneğiyle 200 metre serbestte şampiyonluk kovalayacak. Pazar gecesi 100 metre kelebekte altın madalyayı kazanarak hayalini gerçekleştiren Sjöström, final yarışına rakiplerinden çok daha rahat çıkacak. Bakalım kısa kulvarın dünya rekortmeni Rio’da ikinci altınına kavuşabilecek mi?

Federica Pellegrini

FEDERICA

Yarışın “abla”sı, en tecrübeli ismi. 28 yaşındaki Pellegrini, Rio’nun ardından yüzme kariyerine noktayı koyacak. Yedi yıl önce Roma’daki Dünya Şampiyonası’nda kırdığı dünya rekoruna hala kimsenin yaklaşamadığı İtalyan yüzücü, kariyeri boyunca en üstlerde yer aldığı 200 metre serbest branşında 2008 Pekin’in ardından bir altın daha kazanıp zirvede bırakma amacında. Açılış töreninde İtalyan bayrağını taşıyan Pellegrini, Çizme’ye Olimpiyat şampiyonluğu kazandıran ilk yüzücü unvanına sahip.

                                         Yarı final sonuçları / Bu yılki en iyi derece / Kariyer derecesi

Sarah Sjöström:            1:54.65                               1:54.65                                  1:54.31

Katie Ledecky:                1:54.81                               1:54.43                                  1:54.43

Federica Pellegrini:     1:55.42                               1:54.55                                  1:52.98 (DÜNYA REKORU)

 

 

Birahanede Maraton Koşan Adam

Jackknife Egzersizi Nasıl Yapılır?