Menu
in

Zayıflatan Yoga Pozları

Günümüzde yoga; zihinsel ve bedensel rahatlamayı sağlarken, mutlu olmayı ve mutluluk vermenin yollarını arayanların en çok tercih ettiği moda sporlardan biri haline geldi. Halk arasında meditasyon olarak bilinen yoganın sadece rahatlamak ve zihni boşaltmak için yapıldığını düşünenlerin sayısı oldukça çok. Eğer siz de böyle düşünüyorsanız ve hala yoga pozları ile zayıflayabileceğinizi bilmiyorsanız, yazının sonunda bu düşüncenizin tamamen değişeceğine emin olabilirsiniz. Tamam kabul, yoga zayıflamak için tercih etmeniz gereken en son spor olabilir. Salon sporlarına kıyasla çok daha az kalori yakımına sebep olur. Lakin burada zayıflamak için yoga yapmak değil, doğru yoga pozları ve zihinsel inanışla yoga yaparken bile zayıflayabildiğiniz gerçeğidir.

Yogaya zayıflamakla ilgili sorumluluklar yüklerseniz, yoganın doğasından uzaklaşmış olursunuz. İnsanlar yogayı rahatlamak, arınmak ve kendilerini daha iyi hissetmek amacıyla yaparlar. Aslında kas ve eklemleri çalıştıran hareketlere sahip olduğundan dolayı bir spor dalıdır ancak diğer dallardan yapılış biçimi olarak çok farklıdır. Çünkü yoga yapmanın amacı; rakiplerden daha iyi yapmak değildir; kendinizi geliştirmektir. Oldukça yavaş ve hissedilerek yapılan bir spor olduğu için de sakatlanma doğuracak bir durumun da önüne geçilmiş olur.

Zayıflamayı önce kafada bitirin!

Yogada zayıflamak, hem zihinsel hem bedensel bir aktiviteler bütünüyle gerçekleşir. İlk etapta zayıflama fikrini tamamen içselleştirmekle işe başlamalısınız. Zayıflama isteğinizi ve bu konudaki çabanızı önce zihninizde, yoga yaparken kendi kendinize tekrarlamalısınız.

Peki çok zayıf insanların yoga yapması daha fazla kilo vermelerine sebep olur mu dediğinizi duyar gibiyiz. Hayır, eğer kilo almak gibi bir amacınız varsa, bedeniniz, ulaşacağı en sağlıklı forma yine yoga sayesinde kavuşur. Yogada niyetiniz neyse o olur, kalbinizden beyninizden geçen ne varsa o olur. Yoga yalnızca bir meditasyon aracıdır ve yoganın zayıflamanıza yardımcı olmasını istiyorsanız, bunu önce beynimizde halledip, kabullenmeniz gerekir. Çünkü insan neye inanırsa beyni ve davranışları onu uygular.

Yoga yaparken ve özellikle zayıflarken dikkat edilmesi gereken en önemli konuların başında doğru nefes teknikleri gelir. Bu öyle bir şey ki eğer nefesinizi doğru bir biçimde almazsanız, egzersiz esnasında çok çabuk yorulursunuz. Aynı zamanda yogayı kilo vermek için de yapıyorsanız alacağınız nefesin kalitesi ve alış-veriş biçimlerinin doğruluğu büyük önem taşıyor. Nefes, yoganın en temel taşlarından biridir. Çünkü doğru alınıp verildiğinde yoganın kalitesini ve yogadan alınan zevki gözle görülür biçimde artırabilirsiniz.

Yogayı kilo vermenize yardımcı olması için yapıyorsanız, konuyu bir bütün olarak ele almalı ve beslenmenize çok dikkat etmelisiniz. Düzenli ve sağlıklı besinler tüketerek kendinize bedenen bir besin rutini oluşturabilirsiniz mesela. Kilo vermeye matematiksel olarak baktığımızda; harcadığınız kalori miktarının aldığınız kalori miktarından daha fazla olması gerekir. Bu sebeple enerji alımını ve enerji tüketimini dengede tutmanız çok önemlidir.

Yoga pozları çok yoğun bir egzersiz türü değildir ancak 75-90 dakika arası sürekli aktivite içerir. Bu süre boyunca da kaslar hep çalışır haldedir. Kaslar uzar, güçlenir ve neticesinde vücut denge kazanır. Yoganın faydalı olabilmesi için haftada 4-5 kez yapılmalıdır. Aynı zamanda düzenli bir şekilde sağlıklı besinler tükettiğinizden de emin olmalısınız.

Kilo verdiren doğru yoga türünü seçin!

Burada önemli olan doğru yoga türünü seçmektir. Eğer amacınız kilo vermekse, Ashtanga Yoga, Vinyasa Yoga ya da Güç Yogası gibi akıcı türleri seçin. Derslerinizi ortalama 90 dakika tutun ve kaslarınızı esnetin. Esneyen kaslarınız zamanla yağlarından arındığını ve daha uzun bir görünüme kavuştuğunu günbe gün şahit olacak, vücudunuzdaki değişime siz de inanamayacaksınız. Bu değişimin en büyük yardımcılarının başında elbette düzenli beslenme gelir. Lakin bunun için ekstra bir özen göstermeniz gerekmez. Gerçek bir yoga aşığıysanız; yoganın felsefesini ve mentalitesini kavradığınız anda, artan farkındalığınızın hayat biçiminizi değiştirmesine izin verecek, bu bilincin beraberinde getirdiği sağlıklı beslenme ihtiyacına bedeniniz zaten koşulsuz teslim olacaktır. Bu da yoga ile kilo verme yolunda en büyük destekçiniz olacaktır.

Kilo almak istemiyorsanız yoga yapın!

Kilo almanın en büyük sebeplerinden biri de sinir krizleri anında tüketilen abur cuburlardır. Yaşadığı her duygusal patlamayı çikolata, şeker, cips gibi ürünlerle baskılamayı seçenler için yoga biçilmiş kaftandır adeta. Yoga zihnini yatıştırır, nefes alışları yavaşlatır, depresyon ve endişe hislerini azaltır. Nasıl gevşeyeceğinizi ve duygularınızla nasıl başedeceğinizi öğrenmek, aşırı yemenizin önüne geçebilir. Bu nedenle yoga zayıflamanıza dolaylı yoldan da olsa katkıda bulunur.

Yoga zayıflamaya yardımcı olurken vücuda nasıl faydalar sağlar?

  • Yogada her hareket vücudun kendi ağırlığı kullanılarak yapılır. Ne bir dambıl ve de herhangi bir ağırlığın yogada yeri yoktur. Yoganın vücuda en büyük katkısı, en zor çalışan kasları bile bir düzen ve bir ahenk içinde tutuyor olması.
  • Yoga esnasında eklemler, özellikle omurga; hem rahatlıyor hem uzayarak çok daha fazla güç kazanıyor. Bu da duruşunuza anında yansıyarak dik bir duruşa sahip olmanızı sağlayacak.
  • Laktik asitler, kası katılaştırır ve gerginleştirir. Ağır spor sonrasında biriken laktik asit yogayla yumuşuyor ve serbest bırakılıyor. Böylece eklem ağrısı, tutulmalar gibi sıkıntılardan kolayca kurtulacaksınız.
  • Bağ dokunuz güçlenir.
  • İç organlara masaj yaparak sindirim sisteminizi düzenler.

Kilo Verdiren En İyi Yoga Pozları

1. Savaşçı Kadın Yoga Duruşu

Hızlı kilo vermeye yardımcı bir yoga duruşudur. Sırt, uyluk, basen kaslarını güçlendirir. Eğer selülitlerinizden şikayet ediyorsanız bu hareket tam size göre! 

Nasıl yapılır?
Sağ ayağınızı düz uzatın sol dizinizi hafifçe bükün.
Omuzlar düz bir şekilde olmalıdır. Nefes alarak kollarınızı kaldırın.
30 saniye bekleyin. Diğer bacak ile aynı hareketi yapın.

2. Silahlı Yoga Hareketi

Yakılması en zor yağlar yan karın yağlarını bile onunla yakabilirsiniz! Yan ve iç karın yağlarını silah hareketi yaparak yakabilirsiniz.

Nasıl yapılır?

Başınızın üstünde ellerinizi birleştirerek silah hareketi yapın.

Yan tarafa doğru esneyin.

Aynı hareketi diğer tarafa da uygulayın.

Her esneme sırasında 30 saniye bekleyin.

3. Ağaç Yoga Hareketi

Bu hareketle uzun ve güçlü bacak kaslarına sahip olacaksınız. Aynı zamanda karın, bel ve basen kaslarınızı çalıştırır.

Nasıl yapılır?
İki ayağınız üzerinde durun.
Sağ ayağınız üzerine ağırlığınızı vererek diğer ayağınızı havaya kaldırın. Ayağınızı basen iç bölgesine yerleştirin.
Başınızın üstünde ellerinizi birleştirin. 30 saniye kadar bu şekilde bekleyin. Daha sonra aynı hareketi diğer bacak ile yapın.

4. Sandalye Yoga Egzersizleri

Adını benzediği sandalyeden alan sandalye Sandalye hareketi bel, basen, popo, karın kaslarını çalıştırır ve esneklik kazanmanıza yardımcı olur.

Nasıl yapılır?
Squat hareketine çok benzeyen bu hareketi yaparken önce ellerinizi havaya kaldırın.
Basen bölgeniz yere paralel olana kadar dizlerinizi yavaş yavaş bükmeye çalışın.
1-2 denemede 30 saniye, 3. Denemeden sonra 1 dakika bu şekilde 30 saniye bekleyin.

5. İleri Eğilme Yoga Hareketi

İleri eğilme hareketi kilo vermede çok etkilidir. Düz ve güçlü karın kasları için günün arklı zamanlarında 20’şer setler halinde uygulayabilirsiniz.

Nasıl yapılır?

Ayakları yan yana getirin ve birleştirin.
Eller belde bekleyin. İleri doğru eğilin.
Avuç içi ayakların yanında yere değecek kadar eğilmeye çalışın.
30 saniye bekleyin.
Bu hareketi 20 kere tekrarlayın.

Yoga, sakinlik ve dinginliğin sporudur ve diğer branşlardaki sporlardan bu özelliği ile keskin bir biçimde ayrılıyor. Diğer tüm sporlar fit bir vücut ve kilo kaybını garanti ederken yoga, hem kilo vermeyi hem de zihinsel rahatlamayı vaad eder ki bu ikisini bir arada yapabilen başka bir spor yok!

Siz de yoganın bu eşsiz doğasından faydalanmak ve daha sağlıklı bir vücuda sahip olmak en uygun yoga türünü ve yoga pozlarını belirleyerek yapmaya hemen başlayın.

Yorum Yazın

Exit mobile version