Menu
in

Her Zeminde Vurduğunuz Gol Olsun

İçinizdeki futbolcuyu ortaya çıkarmak ve bütün hünerlerinizi sergilemek istiyorsunuz. En şık çalımlar, kontrol edilmesi güç şutlar ve göz alıcı hareketler için kendinizi hazır hissediyorsunuz. Ancak kıyafetleriniz de buna hazır mı? Mesela kramponlarınız?

Krampon alırken dikkat edilmesi gerekenlerin başında nerede futbol oynayacağınız geliyor. Çünkü performansınız ve ayak sağlığınız, doğrudan ayakkabınızla ilişkilidir.

Halı saha ve suni çimde hangi ayakkabı giyilmeli?

Futbolun amatör ya da yarı-amatör olarak en sık görüldüğü ve oynandığı alanlar olan halı sahalar, eğlenceyle sporun birleşme noktası olarak kabul edilebilir. Çevrenizdeki her 2 kişiden birinin halı sahada top oynamışlığı vardır hatta. Beton üzerine yapay zemin, yani suni çim yerleştirilmesiyle oluşturulan bu tip alanlarda, tabanı esnek ve yumuşak futbol ayakkabıları tercih edilmesi uygun olur. Profesyonel zeminlere göre tasarlanan ve büyük dişli olarak da adlandırılan kramponlar yerine daha kısa dişlere sahip seçeneklere yönelmek gerekir.

Suni çim ve halı saha ayakkabısı alırken zemine tutuşu arttıran sık dişli ve silikon tabanlı modeller en ideal seçeneklerdir. Bu modeller, oyun kalitesini, topa hakimiyeti arttırır ve ayak sağlığını koruma altına alır.

Çim sahada hangi ayakkabı giyilmeli?

Toprak zemin üzerinde yer alan çim sahalar, çimin doğası gereği yumuşaklık ve esneklik sunarlar. Bu da zeminde daha rahat ve hızlı hareket edilmesini sağlar. Yani performansı arttırır. Bu nedenle açık alanda oynanan hemen bütün sporlarda da çim zemin görülür. Tabii bu yumuşak dokuyu dengelemek ve zemine tutunma performansını arttırmak için de farklı taban özelliğine sahip ayakkabılar tercih edilmelidir.

Mesela çim saha ayakkabısı alırken tabanın dış yüzeyi sertleştirilmiş ve güçlendirilmiş modellere yönelmek gerekir. Ayrıca çim saha kramponlarının en büyük özellikleri de uzun ve sert dişlere sahip olmalarıdır. Bu dişler, zeminde kaymayı önler ve daha hızlı yön değiştirebilmesine imkân tanır. Yani koşu ve çalış performansını arttırır.

Kapalı alanlarda ve sokakta hangi ayakkabı giyilmeli?

Spor salonlarında ve özel etkinlikler için tasarlanan alanlarda futbol oynamak için seçilecek ayakkabılar, topa ve zemine hakimiyeti mükemmel seviyeye çıkaracak malzemelerle üretilir. Uzun ya da orta dişli kramponlar yerine hafif ve yumuşak malzemeden üretilmiş salon futbolu ayakkabıları daha doğru bir seçim olacaktır. Futsal ayakkabısı olarak da bilinen bu modeller, halı saha ayakkabılarıyla büyük benzerlik gösterse de dar alanda etkili olunabilmesi için ayağı mükemmel şekilde kavrayacak şekilde tasarlanırlar.

Ayrıca sokak futbolu için de halı saha ayakkabıları ve bazı futsal ayakkabıları tercih edilebilir.

Yeşil sahaların efsane kramponları

Bazı krampon modelleri, özellikle çim zemin için hazırlanan profesyonel kramponlar, tasarımları ve onları giyen futbolcular sayesinde efsane sıfatına layık olurlar. Bunlardan birkaçını, yani en efsane krampon modellerini anmadan olmaz.

adidas Copa Mundial

İlk olarak 1979 yılında üretilen adidas Copa Mundial krampon, tüm zamanların en çok satan krampon modelleri arasında yer alıyor. Kanguru derisinden üretilmesi ve Beckenbauer, Platini gibi futbol efsanelerinin giymesi nedeniyle en popüler kramponlardan biri olan bu model, kendi modasını yaratanlardan. Öyle ki günümüzde de adidas tarafından güncellenen versiyonu en çok satanlar arasında.

Nike R9

Futbolcular ve kramponlarının birlikte simgeleşmesine en güzel örneklerden biri olan Nike R9 ya da tam adıyla Nike R9 Mercurial, Brezilyalı efsane golcü Ronaldo için Nike tarafından özel olarak tasarlanmıştı. Günümüzde bile en popüler futbol isimlerinden olan Ronaldo ile adeta bütünleşen Nike R9’un bu başarısı satışlara da yansımıştı. Öyle ki Fransa’da düzenlenen 1998 Dünya Kupası’nda birçok futbolcu bile “Ronaldo’nun kramponlarını” kullanmıştı.

Nike Total 90

Milenyumla birlikte piyasaya sürülen Nike Total 90, 2002 yılındaki güncellemesiyle birlikte yeni neslin en popüler kramponlarından biri olmuştu. Roberto Carlos, Luis Figo gibi yıldızların ayağını süsleyen Nike Total 90, öyle popüler bir hal aldı ki insanlar günlük kıyafetleriyle bile bu ayakkabıyı tercih eder oldu.

adidas Predator

Zinedine Zidane, Del Piero, Stevan Gerrard, Lampard, Kaka, Beckham, Xavi, Raul ve daha birçok yıldızın ayağını süsleyen adidas Predatör, 2002 Dünya Kupası’nın simgeleri arasında yer alıyor. Nike Total 90 ile büyük bir rekabet halinde olan model, son yıllarda güncellemelerle eski görüntüsünden uzaklaşmış olsa da hafızalardaki yerini koruyor.

Puma King

Fenerbahçeli Jay Jay Okocha ile Türkiye’de büyük bir değişimi başlatan Puma King kramponlarının tarihi aslında çok daha eskiye dayanıyor. Pele ve Maradona’nın giydiği Puma King, renkli kramponların atası olarak kabul ediliyor. Okocha’nın kırmızı kramponları hala bir neslin aklında.

Yorum Yazın

Exit mobile version