in

3 Adımda Su İçme Alışkanlığı Kazanın

Su hayattır sözü, gelmiş geçmiş en doğru sözlerden bir tanesidir. Vücut fonksiyonlarının sorunsuz bir şekilde yerine getirilmesi, organların sağlıklı bir şekilde çalışabilmesi, cildin olması gereken nem dengesi ve esnekliğe sahip olabilmesi, sindirim sisteminin sağlıklı bir şekilde çalışabilmesi gibi pek çok işlev için günlük olarak yeterli miktarda su tüketilmelidir. Yetişkin ve fazla hareketli bir yaşantıya sahip olmayan kişilerde günlük su gereksinimi yaklaşık olarak 2-2,5 litre aralığındadır. Fakat spor yapan kişiler, işi gereği sıcak ortamda veya güneş altında uzun saatler geçiren bireyler ve bedenen çalışan kişilerde, ayrıca gebeler ve emziren annelerde sıvı gereksinimi daha fazladır. Bu gereksinimin karşılanabilmesi için gereken miktarda su içilmesi gerekse de birçok kişi fazla su içemediğinden yakınmaktadır. Eğer siz de bu kişilerden biriyseniz, işte su içme alışkanlığı kazanmak için 3 etkili yöntem…

1. Su Yerine Tercih Ettiğiniz İçecekleri Sınırlandırın

Yeterli miktarda su içemediğinden yakınan birçok kişiye bakıldığında su ihtiyaçlarını çay, kahve ve gazlı içecekler gibi farklı sıvılarla karşıladıkları görülür. Bu içeceklerin fazlası vücutta zararlı etkiler yaratabileceği gibi su yerine geçmeleri de mümkün değildir. Çay ve kahve, diüretik etki yaratmaları nedeniyle vücuttan sıvı atılımına neden olurlar. Dolayısıyla içilen çay ve kahve sıvı ihtiyacını karşılamadığı gibi idrar söktürücü etkileri nedeniyle tam tersine vücuttan sıvı atılmasına neden olurlar.

cay-kahve

Fakat susuzluk hissini önleyebildikleri için yeterli miktarda su içmenizin önünde engel teşkil ettiklerinden bu içeceklerin tüketimini sınırlandırmanızda fayda vardır. Günlük olarak 1-2 bardak çay veya 2 fincan kahvenin üzerine çıkılmamalı, aynı zamanda tüketilen çay ve kahve günlük tüketmeniz gereken su miktarından düşülmemelidir. Özellikle yaz aylarında su yerine tüketilen gazlı içecekler de yüksek miktarda sodyum ve şeker içerdiğinden dolayı mümkün olduğunca tüketiminden kaçınılması gereken içecek türleridir.

su içme alışkanlığı 3

2. Hedef Belirleyin ve Hedefinizi Küçük Parçalara Bölün

Günlük olarak en az 2 litre su içmekte zorlanıyor veya gün içerisinde su içmeyi unutuyorsanız 500 mililitrelik birkaç tane şişe edinip sabah saatlerinde bunları doldurabilirsiniz. Daha sonra günü 4 zaman diline bölerek her zaman diliminin bitiminde bir şişe suyu bitirmiş olmayı hedefleyin.

su içme alışkanlığı 4

Bu şekilde yapılan bir uygulama yeterli miktarda su tüketimine ulaşmanın yanı sıra, suyun bir anda içilmesini önleyerek gün içerisine dağıtılarak yavaş yavaş içilmesini de sağlar. Bir anda çok miktarda su içmenin sonucunda içilen suyun büyük bir kısmı idrar ile dışarı atılırken az az ve sık sık su içmek vücutta kullanılabilirlik açısından daha faydalıdır. Bu uygulamayı yaparken hijyen açısından daha güvenilir olan cam şişeleri tercih edebilirsiniz.

3. Suyu Daha Cazip Hale Getiren Sunumlar Hazırlayın

Yukarıdaki yöntemlere rağmen su içmeye alışamıyorsanız su içmeyi daha zevkli hale getirecek sunumlar hazırlayabilirsiniz. Bunun için suyu daha lezzetli hale getirebilecek sağlık açısından da faydaları olan besinleri suya eklemeyi tercih edebilirsiniz. Örnek vermek gerekirse iyi yıkanmış birkaç dilim limon veya elma, çilek gibi meyveleri, kabuk tarçın ya da zencefil gibi hoş bir koku verecek alternatifleri deneyebilirsiniz.

su içme alışkanlığı 2

Bu yöntemle su içmeyi kolaylaştırırken kalori içeriği olmayan sağlıklı içecek alternatifleri de üretmiş olursunuz. Sabah saatlerinde hazırlayacağınız şişelerin içerisine farklı lezzetlendiriciler ekledikten sonra bunları işe giderken yanınızda da götürebilirsiniz.

Yetersiz sıvı tüketimi böbrekler başta olmak üzere vücudun pek çok organı üzerinde ciddi olumsuz etkiler yaratabilir. Bu nedenle su tüketimine gereken özenin gösterilmesi sanıldığından çok daha büyük bir öneme sahiptir. Yukarıdaki önerilere dikkat etmeniz, günlük olarak yeterli miktarda su içebilmenize yardımcı olacaktır. Bu öneriler doğrultusunda gerekli miktarda su tüketirken sağlığınızı korumak adına düzenli egzersiz yapmayı da unutmamalısınız. Yapacağınız egzersizler esnasında kullanabileceğiniz tüm spor ekipmanlarını Barcin.com adresi üzerinden satın alabilirsiniz.

Doğru ip Atlama Nasıl Olmalı?

yağ yakıcı beslenme

Yağ Yakıcı Beslenme Programı ile Forma Girin