Menu
in

3 Egzersizle Spor Salonuna Gitmeden Forma Girin

spor salonuna gitmeden

Hareketli bir yaşam sürmek ve spor yapmak sağlıklı bir yaşamın ön koşulu denebilecek kadar önemlidir. Her ne kadar sağlık açısından gerekli olsa da spor yapmak çoğu kişi tarafından zaman bulamamak, evden çıkamamak gibi nedenler dolayısıyla ertelenmektedir. Çocuğunu yalnız bırakamayan anneler, yoğun bir iş yaşamına sahip olup spor salonlarına gitmeye vakit bulamayan kişiler bunlardan bazılarıdır. Fakat düzenli şekilde spor yapmak için mutlaka spor salonlarına yazılmak ve uzun saatler ayırmak gerekmez. Ev ortamında vücudun kendi ağırlığı ile herhangi bir spor ekipmanı kullanmadan yapabileceğiniz birçok etkili egzersiz türü mevcuttur. İşte spor salonuna gitmeden evinizde uygulayabileceğiniz en etkili 3 egzersiz türü…

1. Duvara Yaslanıp Çömelme Hareketi

Çömelme hareketi vücudun birçok bölgesini etkileyerek hem kas gelişimi hem de yağ yakımının elde edilebilmesini sağlar. Ancak çömelme hareketi yapılırken vücuda zarar vermemek açısından dikkat edilmesi gereken birkaç unsur söz konusudur. Bunlardan en önemlisi çömelme esnasında sırtın düz bir şekilde olmasıdır.

Evde spora başlanılan ilk günlerde sırt kasları kuvvetsiz olduğundan bu unsur göz ardı edilebilir. Bir diğer seçenek ise egzersizi evin herhangi bir duvarına yaslanarak uygulamaktır. Duvara yaslandıktan sonra bacaklar dik açı oluşturacak şekilde çömelinir ve bu pozisyonda ilk başlarda 30 saniye, ilerleyen günlerde ise süre arttırılarak 40-45 saniye boyunca beklenir. Süre uzadıkça bacaklarda ve belde oluşan yanma, yağ yakımının başlaması anlamına gelir ve bu durum zamanla sıkılaşmayı sağlar.

2. Tabure Adımlama Hareketi

Etkili bir yağ yakma ve sıkılaşma hareket olan adımlama egzersizi tıpkı merdiven çıkmaya benzer. Yapılması oldukça kolay olan bu egzersiz, kolay olduğu kadar da etkilidir. Egzersize başlanmadan önce adım atılarak çıkılabilecek yükseklikte bir tabure seçilir ve düz bir zemin üzerine koyulur.

Daha sonra karşısına geçilerek merdiven çıkılıyormuş gibi taburenin üzerine sağ veya sol ayak ile çıkılır. Diğer ayak da taburenin üzerine geldiğinde dik konuma gelinerek son çıkan ayaktan başlamak üzere tekrar yere inilir. Adımlama hareketinin her gün 3 set halinde 10 tekrar şeklinde yapılması ile yağ yakımı hızlandırılabilir. Zamanla vücudun gelişmesi ile birlikte hareketin daha hızlı yapılması yağ yakımının etkisini de yükseltir. Bu nedenle vücut spora alıştıkça tekrarlar ve setler arttırılabilir.

3. Diz Üstünde Şınav Hareketi

Şınav; göğüs, kol, omuz ve sırt kaslarının gelişmesini sağlayan en etkili egzersizlerin başında gelmektedir. Ancak etkili olduğu kadar da zor bir egzersizdir. Bu nedenle şınav çekmekte zorlanan kişiler tarafından klasik şınav kadar yararlı olan diz üstünde şınav hareketi de tercih edilebilir. Diz üstünde şınav egzersizi yapılırken, normal şınav pozisyonu alındıktan sonra ayaklar üzerinde değil dizler üzerinde durulur. Bu şekilde yapılan egzersiz vücudun dayanabildiği yere kadar tekrar edilir. 3 set halinde uygulanması hareketin etkisini artıracak ve yağ yakımını hızlandıracaktır. Sporun ilerleyen safhalarında normal şınava geçiş yapmak, yağ yakımı ve kas yapımının etkisini katlayacaktır. Tüm egzersizlerde olduğu gibi diz üstünde şınav egzersizinde de basitten zora doğru ilerlenecek şekilde gün geçtikçe tekrar sayıları artırılmalıdır.

Yukarıda verilen 3 egzersizi evinizde günlük olarak veya haftanın 3-4 gününde düzenli şekilde uygulayarak hem formunuzu hem de sağlığınızı korumanız mümkündür.

Bunlara ek olarak haftanın birkaç günü yarım saatlik açık hava yürüyüşleri de yaparak spor salonuna gitmeden ve uzun uğraşlar sarf etmeden düzenli bir egzersiz planına sahip olabilirsiniz. Bu süreçte ihtiyaç duyabileceğiniz spor ayakkabılar ve giyim ürünleri için Barcin.com adresini inceleyebilir, geniş ürün portföyü içerisinden size uygun olanları seçerek güvenle satın alabilirsiniz.

Yorum Yazın

Exit mobile version